Русите ја заменија водката со пиво

Русите ја заменија водката со пиво Русите оваа година купуваат помалку вотка за сметка на пивото, пренесе агенцијата "Интерфакс", повикувајќи се на податоците на Центарот за национална политика спрема алкохолизмот. Продажбата на водка на мало за периодот јануари-мај оваа година е намалена за 5,4 насто на 45,4 милиони декалитри во споредба со истиот период минатата година. Во исто време продажбата на пиво е зголемена за 4,1насто на 397,3 милиони декалитри. Кај Русите, исто така, е намален и интересот за вино. Продажбата е намалена за 2 насто на 45,1 милиони декалитри.
| | веќе видена | слични

Останато

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 73 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 196 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 110 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш изјави дека принципот на мултикултуризам е на удар, посебно сега, кога е најпотребен. Во обраќањето ...
сите 71 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русите ја заменија водката со пиво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: