СП СО 48 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ ЌЕ ГИ УНИШТИ КВАЛИФИКАЦИИТЕ!


Во последно време лудилото во светскиот спорт има четири букви: ФИФА. Вака некако експертите ги анализираат последните потези на светската куќа на фудбалот за неверојатните промени во системот на натпреварување на традиционалните настани и на клупско и на репрезентативно ниво. Последната одлука за учество на 48 репрезентации на светското првенство во 2026 година, само ја потврди теоријата дека ФИФА ја интересираат само пари, а не и квалитет. Според најголем дел од фудбалските експерти, со оваа одлука за зголемување на бројот на учесници на светските првенства, не само што ќе се разводни квалитетот на натпреварите на завршницата на Светскиот куп, може буквално и да се уништи системот на квалификации по зони. Имено, со зголемувањето на бројот на учесници на завршниот турнир од Европа од 13 на 16, од Јужна Америка од 4 на 6, па и од Африка од 5 на 9, се поставува прашањето на што ќе личат квалификациите, кога дел од селекциите и без нив со двете нозе ќе бидат учесници на СП. На пример, со оваа промена ѕвездите ...
| | веќе видена | слични

Русија, домаќинот на Светското првенство (СП) в година, поточно тамошните ТВ-компании, се жалат дека Светската фудбалска федерација (ФИФА) им бара премногу пари (120 милиони долари) за пренос на натпреварите следната година. Тие не се расположени да платат толку за ТВ-правата, но доколку не ја платат бараната сума можно е Русите да бидат лишени од гледањето натпревари од СП на телевизија иако нивната земја е домаќин на завршниот турнир, објавија некои светски медиуми.Таа сума е трипати повисока од онаа што ја платија Бразилците за СП 2014. Во минатото договорите за ТВ-правата на преносите од натпреварите на СП беа потпишувани неколку години пред завршниот турнир, како на пример со Бразилците (Глобо ТВ), уште во 2006 година. ТВ-правата за натпреварите за Купот на конфедерациите во Русија годинава се смета за генерална проба пред СП, исто така, уште не се продадени на локалните ТВ-компании, иако првиот натпревар е закажан за помалку од три месеци.- Ако ФИФА чека некој од Владата на Русија да се појави со торба ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меѓународната фудбалска федерација ФИФА соопшти дека минатата година имала загуба од 369 милиони долари. Непрофитабилното работење на ФИФА се должи на трошоците за истрага на корупцијата, како и повлекувањето на дел од спонзорите токму поради тие процеси. ФИФА соопшти дека оваа година очекува да биде во уште поголема загуба, но дека во 2018 – та се очекува профит од милијарди долари, пред се од телевизиските права за СП во Русија.
| | веќе видена | слични
5 копии

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) минатата година имала финансиски минус од 369 милиони долари. Причината за финансискиот минус се судските трошоци, предизвикани од истрагите поврзани со корупцијата во ФИФА, спроведени од американските и швајцарските власти. ФИФА соопшти дека очекува поголем финансиски минус оваа година, а дека во 2018 година планира профит од една милијарда долари. Најмногу од овие пари ФИФА ќе заработи од продажбата на телевизиските права за Светското првенство во Русија. ФИФА се уште не продала 24 места од 34-те колку што има во својата спонзорска програма за Мундијалот, кој започнува за 14 месеци. „Се подразбира дека моменталната стагнација во голбалната трговија, комбинирана со истрагите на преходните челници на ФИФА, влијаеше на вкупниот приход“, се вели во финасискиот извештај на ФИФА за 2016 година, објавен на 116 страници, пренесува „Макфакс“. Правните трошоци на ФИФА минатата година изнесувале повеќе од 50 милиони долари. Исто така, светската куќа на фудбалот потрошила ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) минатата година имала загуба од 369 милиони долари. Главна причина за ваквите големи загуби се судските трошоци за истрагата на американските и на швајцарските органи за корупцијата во ФИФА, како и откажувањето на дел од спонзорите по отворањето на овие процеси. Според најавите, во ФИФА очекуваат уште поголеми загуби во текот на оваа година, но и стабилизација на состојбата и профит од милијарда долари во 2018 година, главно од телевизиските права за Светското првенство во Русија. ФИФА нема продадено уште 24 места од вкупните 34 колку што ги има во спонзорската програма за фудбалскиот Мундијал во Русија. „ Моменталната стагнација во глобалната трговија, во комбинација со истрагата во која беа вклучени луѓето од поранешното раководство на ФИФА, влијаеја на вкупниот приход“ – се наведува во финансискиот извештај на ФИФА за 2016 година. Правните трошоци на ФИФА за минатата година, во истрагата на американските и на швајцарските власти изнесуваат повеќе од 50 милиони ...
| | веќе видена | слични

Веќе пишувавме за првата македонска игра на табла, Rise to Nobility , на компанијата Final Frontier Games , студио основано во 2014 година во Скопје кое го сочинуваат Ивана и Војкан Крстевски, Тони Тошевски и Маја Матовска. Новоста во овој случај е тоа што Kickstarter кампањата кои тие ја пласираат со цел да соберат средства за реализација и продажба на играта го надмина прагот од 100.000 US долари. Поточно, во моментот на објавување на овој текст кампањата има 105.439 американски долари од таргетирани $19.000. Со повеќе од 1.400 поддржувачи и преостанати 25 дена во кампањата, крајниот исход ќе биде доста интересен. Доста интересен факт е тоа што најголем број од поддржувачите се одлучуваат да дадат сума од $59 долари со што добиваат Rise to Nobility DELUXE сет. Поддржувачи со придонес од 1 – 5 долари: 112 Поддржувачи со придонес од 5 – 7 долари: 20 … со придонес од 7 – 49 долари: 25 … со придонес од 49 – 59 долари: 76 … со придонес од 59 – 129 долари: 1.033 … со придонес од 129+ долари: 157
| | веќе видена | слични

Светската фудбалска асоцијација ФИФА објави податоци за сериозни финансиски загуби од 369 милиони долари, како износот се очекува да порасне до 489 милиони долари оваа година. Основна причина се спонзорите по корупциските скандали кои ја потресоа централата во 2016 година и огромните суми за судски трошоци по делата против обвинетите за корупција. Платата на претседателот Џани Инфантино беше потврдена и таа е во износ од 1,5 милиони долари, повеќе од половина помалку од 3,53 милиони швајцарски франци, кои ги добиваше отстранетиот од функцијата Сеп Блатер.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 139 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СП СО 48 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ ЌЕ ГИ УНИШТИ КВАЛИФИКАЦИИТЕ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: