Русија го потврди присуството на воени експерти во Сирија

Руското Министерство за надворешни работи потврди дека руски воени експерти се присутни во Сирија. Портпаролот на министерството Марија Захарова изјави дека експерти помагаат во испорака на руско оружје во Сирија, за кое Москва вели дека е наменето за борба против тероризам. Таа исто така рече дека САД побарале од Грција и Бугарија да го затворат воздушниот простор за руски летови до Сирија, што претставува „меѓународна грубост.“ Фото: Твитер
| | веќе видена | слични

Присоединувањето на Шведска кон НАТО ќе има воено-политички и и надворешно-политички последици, кои ќе бараат преземање на неопходни соодветни мерки од страна на Русија. Влегувањето на Шведска во НАТО ќе биде проследено со соодветни дејствија од страна на Русија, изјавила портпаролот на министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, објавува Итарр-Тасс. – Многупати сме изјавиле дека стратегијата за национална безбедност и одбрана е суверена одлука на секоја држава. Но, ние како и претходно, гледаме на политиката на Шведска за неушество во воени блокови како важен фактор за стабилноста на северна Европа, рекла Захарова. Според неа, присоединувањето на Шведска кон НАТО „ќе има воено-политички и и надворешнополитички последици, кои ќе бараат преземање на неопходни соодветни мерки од страна на Русија“. Инаку, пред извесно време Шведска соопшти дека ќе ги измени своите закони со цел приближување кон НАТО.
| | веќе видена | слични

Влегувањето на Шведска во НАТО ќе биде проследено со соодветни дејствија од страна на Русија, изјавила портпаролот на министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, објавува Итарр-Тасс, пренесува Нетпрес. – Многупати сме изјавиле дека стратегијата за национална безбедност и одбрана е суверена одлука на секоја држава. Но, ние како и претходно, гледаме на политиката на Шведска за неушество во воени блокови како важен фактор за стабилноста на северна Европа, рекла Захарова. Шевдска доби остра порака од Русија-Марија Захарова Според неа, присоединувањето на Шведска кон НАТО „ќе има воено-политички и и надворешнополитички последици, кои ќе бараат преземање на неопходни соодветни мерки од страна на Русија “. Инаку, пред извесно време Шведска соопшти дека ќе ги измени своите закони со цел приближување кон НАТО.
| | веќе видена | слични
2 копии

Забраната на Софија руски авиони со хуманитарна помош за Сирија да минуваат низ воздушниот простор на Бугарија ќе доведе до зголемување на бројот на бегалци, изјави портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова, пренесува ТАСС. Што се однесува до забраната на Бугарија, тоа беше хуманитарен товар наменет за населението на Сирија. Предизвикува длабока збунетост и неразбирање од што се води бугарската одлука. Забраната беше аргументирана со тоа, дека авионите носеле оружје за министерството за одбрана на Сирија, изјави Захарова. Москва би сакала да обрне внимание на бугарската страна за морално-политичката одговорност за последиците од таквиот чекор. Тоа ја влошува и без тоа тешката хуманитарна ситуација и води до нов бран бегалци, истакна портпаролката на руското министерство.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја изрази својата загриженост во врска со информациите за военото присуство на Русија во Сирија. – Загрижен сум од пораките за враќањето на военото присуство на Русија во Сирија. Тоа нема да придонесе за решавање на конфликтот, изјави генералниот секретар на Алијансата. Државниот секретар на САД, Џон Кери исто така го покрена прашањето во телефонскиот разговор со министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, кој ги отфрли сомневањата за испорака на руско оружје во Сирија и проширување на руското воено присуство. Во Сирија се наоѓаат руски воени специјалисти кои ги обучуваат Сиријците – ова е официјалната верзија на руското Министерство за надворешни работи. – Ние не ги нарушуваме ниту билатералните аранжмани, ниту меѓународното право. Ние сме суверена држава, која има полно право да излегува на друга држава во пресрет во борбата против меѓународниот тероризам”, изјави за агенцијата портпаролот на министерството за надворешни работи на Русија, Марија ...
| | веќе видена | слични

Останато

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за ...
сите 259 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 69 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 105 | | | веќе видена

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја ...
сите 83 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти го посети денеска во неговиот дом претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, но ...
сите 175 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија го потврди присуството на воени експерти во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: