Руска амбасада на Твитер: Зоран Заев е погрешно информиран


2 копии

- Руската амбасада во Скопје преку нејзиниот профил на Твитер денеска реагираше на изјавата на премиерот Зоран Заев, дадена во петокот вечерта, во интервју за ТВ 24, во кое кажа дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија, дека неколку пати бил предупредуван, но и покрај тоа продолжил со вршење активности за кои не бил акредитиран во земјата и дека таквите докази и биле презентирани на амбасадата на Русија". „Намерно или не, Зоран Заев е погрешно информиран. Протерувањето на нашиот дипломат беше изненадување. Никогаш не сме добиле никави предупредувања ниту „докази" за кои зборува премиерот. И натаму сметаме дека овој чин е неоснован и нанесува штета на руско-македонските односи", напишаа од Руската амбасада во Скопје на Твитер, за чинот на протерување на рускиот дипломат. Македонското Министерство за надворешни работи, како што пред 15-тина дена соопшти министерот Никола Димитров, овој чекор го презеде во координација со западните сојузници и како чин на солидарност со Велика ...
| | веќе видена | слични

Никој во ЕУ не сака целосно да се „замери“ со Русија, иако сите покажуваат солидарност со Британците во случајот Скрипал, коментираат германските медиуми и констатираат дека ЕУ неретко ја користи Русија како непријател, по што се обединуваат сите. „Дојче Веле“ пренесува дека САД протерува 60 руски дипломати, Украина 13, Албанија двајца, Македонија еден, а вкупно 16 земји членки на Европската унија исто така ќе протераат од еден до четворица дипломати. „Некој протерува еден, некој двајца, но никој повеќе од четворица руски дипломати. Сите учествуваат во акцијата, покажуваат солидарност со Британците, но никој не сака да оди до крај и да се замери целосно со Русите. Сега е прашање на време кога Русија ќе ги протера и нивните дипломати. Тоа владата во Москва мора да го направи за да го сочува образот“, оценува радио „Дојчландфунк“ од Келн. Сепак, германското радио забележува дека никој не говори за стратегија за излез од ситуацијата и укажува на тоа дека „солидароноста со Велика Британија е добра, но исто така ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Руската Федерација ја оствари заканата за реципроцитетни мерки против македонија која пред дваесетина дена во знак на солидарност со Велика Британија за случајот Скрипал протера еден руски дипломат од Скопје. Руската Федерација ја оствари заканата за реципроцитетни мерки против македонија која пред дваесетина дена во знак на солидарност со Велика Британија за случајот Скрипал протера еден руски дипломат од Скопје. Поради тоа што Македонија во Москва имаше само еден дипломат, амабсадорот Гоце Карајанов, руските власти кои очигледно не сакале целосно да ја посрамотат македонската дипломатија во дипломатската одмазда го употребиле хрватскиот модел. Како одговор на протерување на еден руски дипломат од Загреб официјална Москва ја прголаси за персона нон грата Рина Етеровиќ шефицата на кабинетот на хрватската министерка за надворешини работи која што требаше да биде идна хрватска амабсадорка во Русија. Кај нас без никаква лична вина настрада професионалната ...
| | веќе видена | слични

Премиерот зборува невистини или не е доволно информиран во врска со протерувањето на рускиот дипломат, реагираат од амбасадата на Москва во Скопје. Премиерот зборува невистини или не е доволно информиран во врска со протерувањето на рускиот дипломат, реагираат од амбасадата на Москва во Скопје. Дипломатот никогаш не бил предупреден, како што рече Заев пред два дена, ниту пак добил било какви докази за обвинувањата од македонските власти дека се инволвирал во разузнавачки активности, односно постапил надвор од своите должности, пред владата да одлучи да го испрати назад во Москва, објавија од амбасадата на Твитер. -Намерно или не, Зоран Заев е погрешно информиран. Протерувањето на нашиот дипломат беше изненадување. Никогаш не сме добиле никакви предупредувања ниту „докази“ за кои зборува Премиерот. И понатаму сметаме дека овој чин е неоснован и нанесува штета на руско – македонските односи, реагираа од амбасадата на Твитер. Кога дипломатот беше протеран пред неколку недели, македонските ...
| | веќе видена | слични

Намерно или ненамерно премиерот Зоран Заев е погрешно информиран, за причините за протерувањето на рускиот дипломат од Македонија - реагираше Руската амбасада на Твитер. Реакцијата следи по изјавата на Заев во интервју за тв 24, каде што премиерот вели дека дипломатот бил избркан затоа што се однесувал недолично во Македонија. Од амбасадата велат дека тие немаат такви сознанија, а ни докази. „Никогаш не сме добиле никакви предупредувања ниту „докази" за кои зборува Премиерот. И понатаму сметаме дека овој чин е неоснован и нанесува штета на руско-македонските односи“ - Руска Амбасада Премиерот пак беше дециден дека рускиот дипломат излегол од својот мандат и бил предупреден за тоа, повеќе пати. „Апсолутно, беше предупредени неколку пати. Сите меѓународни конвенции и сите домашни закони се прекршени, веројатно која и да е земја тоа ќе го направи. Ние одлучиве тоа да го направиме солидарно со другите земји кои се членки на НАТО и ЕУ, но постојат сериозни докази кои веројатно се презентирани пред амбасадата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски во интервју за порталот Република вели дека Заев практично го прифатил предлогот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 181 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руска амбасада на Твитер: Зоран Заев е погрешно информиран

Од:
До кого (е-маил):
Порака: