Харадинај: Поделба на Косово би значело војна!

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај повтори дека поделбата на Косово би значело војна и според него, изјавата на американскиот амбасадор Грег Делави е погрешно протолкувана во медиумите. “Што зборува некој, тоа никој не може да го спречи, јас кажав и повторно велам – поделбата значи војна и јас знам дека никој на Балканот не сака војна“, рече Харадинај. Според него, изјавата на американскиот амбасадор е погрешно протолкувана, бидејќи амбасадорот рекол оти може да се зборува, но не рекол дека поделбата на Косово е тема на преговорите во Брисел. Во меѓувреме, амбасадорот на САД, во интервју за медиумите не ја исклучи можноста да се дискутира за териториите на Балканот. „Мислам дека изјавата на американскиот амбасадор медиумите во Косово погрешно ја интерпретираа. Јас го знам американскиот став. Првиот став на Американците е дека тие не се наметнуваат со решенија, туку само ако се согласат страните. Можноста да се зборува за некоја тема е едно, а можноста за поделба е сосема друго. Никој не може да му брани ...
| | веќе видена | слични

Тезата на македонскиот национален координатор за НАТО, Стево Пендаровски, дека во случај на поделба на Косово „најголема или прва колатерална штета ќе биде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Сите знаат дека ако се оди на поделба на Косово, најголема или прва колатерална штета ќе биде Македонија, поради албанскиот фактор, чија бројка во Македонија ...
| | веќе видена | слични

Националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски во интервју за МКД.мк вели дека ќе биде лошо од аспект на регионот доколку референдумот во Македонија не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Aко не успее референдумот, ако не успеат уставните промени, ако не го финализираме Договорот со Грција што беше пречка претходно 10 години да не добиеме покана ...
| | веќе видена | слични

Идеите за размена на територии меѓу Србија и Косово отвораат опасност од домино-ефект во регионот. Македонија не треба да „спие“, туку што поскоро да стане ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп дала зелено светло за опцијата поделба на Косово, пишува приштинскиот весник „Газета експрес“. ...
| | веќе видена | слични
4 копии
4 копии

Кабинетот на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај денеска порача дека Владата на Косово ја исклучува секоја можност за дебата и преговори за поделба на Косово ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 125 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доколку има какви било докази за инволвирани високи функционери ...
сите 206 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Харадинај: Поделба на Косово би значело војна!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: