Почнува самитот Русија-ЕУ

Лидерите на Русија и Европската унија на денешниот самит во Нижњеј Новгород ќе ја разгледаат соработката во областа на енергетиката, укинувањето на визите, реформите на светските финансиски институции, како и актуелните проблеми во меѓународната безбедност, пред сè ситуацијата во арапскиот свет Во Кремљ и Брисел, во пресрет на самитот, беше најавено дека не се очекуваат некој поголем напредок во разговорите, како и дека нема да бидат потпишувани никакви договори. Аналитичарите очекуваат централна тема на самитот да биде воведувањето ембарго за увоз на земјоделски производи од ЕУ во Русија, поради ширењето на бактеријата ешерихија коли. ЕУ оваа мерка ја смета за неоправдана, додека извор од Кремљ рече дека атмосферата во пресрет на преговорите е тешка и дека реакцијата на ЕУ „не е нормална“. Самитот Русија-ЕУ традиционално се одржува двапати годишно:во првото полугодие на руска територија, а во второто во некоја од земјите на Унијата. Руската страна на денешниот самит ќе ја претставуваат претседателот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Рускиот претседател Дмитриј Медведев и претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо потврдија денеска по средбата ЕУ-Русија во Нижни Новгород дека Москва ќе го обнови увозот на зеленчук од ЕУ, ако... Рускиот претседател Дмитриј Медведев и претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо потврдија денеска по средбата ЕУ-Русија во Нижни Новгород дека Москва ќе го обнови увозот на зеленчук од ЕУ, ако добие гаранции дека е безбеден. Медведев истакна дека е неопходен сертификат, кој ќе ја потврди безбедноста на производството, кое влегува на рускиот пазар. Баросо од своја страна истакна дека ЕУ е подготвена да испрати на усогласување проект на сертификат на руските власти уште денеска или утре. Тој изрази задоволство од постигнувањето на согласност за укинување на ембаргото за увоз на европски зеленчук во Русија.
| | веќе видена | слични

Русија ќе дозволи увоз на зеленчук од Европската Унија, но откако ќе и биде дадена гаранција за посебни сорти на зеленчук од конкретни држави, изјави шефот на руската служба за надзор на прехрамбени производи, Генадиј Онишченко. За денешниот самит на Русија и Европската Унија и рече дека очекува централна тема на разговорите на претседателот Димитриј Медведев и на раководството на ЕУ, да биде воведувањето на ембарго на увозот на земјоделските производи, од Европската Унија во Русија, поради ширењето на бактеријата ешерихија коли. Оваа бактерија вчера беше откриена и во холандско цвекло, соопшти холандската управа за безбедност. Во Германија смртоносната бактерија однесе уште пет жртви, бројката во оваа земја се искачи на 30.
| | веќе видена | слични

Русија делумно ја укинува забраната за увоз на зеленчук од Европа, беше договорено за време на состанокот Русија-ЕУ во Нижни Новгород, пренесе РИА Новости. - Ја поздравуваме одлуката забраната за набавка на зеленчук да биде откажана. ЕК ќе ја почитува стриктно сертификацијата на зеленчукот. Детали за документите за добивање на сертификати ќе бидат усогласени наскоро, рече претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо. За време на средбата Русија-ЕУ беше договорено Москва да ја укине забраната за увоз на зеленчук од земјите од европскиот блок, откако доби гаранции за безбедноста на производите од ЕК. (Крај)
| | веќе видена | слични

Русија ќе дозволи увоз на зеленчук од Европската унија (ЕУ), откако ќе и бидат дадени гаранции за одредени сорти од конкретни држави, изјави денеска Генадиј Онишченко, шеф на руската служба за надзор на прехранбени производи. Онишченко, кој учествуваше на денешниот самит на Русија и ЕУ, за новинарите изјави дека ставовите на двете страни „значајно се приближиле“. Се очекува централна тема на разговорите на претседателот Дмитриј Медведев и раководството на ЕУ да биде воведувањето на ембаргото на увоз на земјоделски производи од ЕУ во Русија, поради ширењето на бактеријата ешерихија коли. Европската унија смета дека оваа мерка е „неоправдана“, додека изворот од Кремљ изјавил дека атмосферата пред преговорите била тешка и дека реагирањето на ЕУ „не е нормално“.
| | веќе видена | слични

Лидерите на ЕУ и Русија на денешниот самит би требало да ја разгледаат понатамошната соработка во областа на енергетиката, реформите на светските финансиски институции, како и други актуелни глобални теми, пишува “Дојче Веле“, пренесува НетПрес. Во Кремљ и Брисел пред самиот почеток на самитот било најавено дека не се очекува некој битен напредок во разговорите, и дека не се очекува да бидат потпишани некои важни документи. Аналитичарите очекуваат дека централна тема на разговорите ќе биде воведување ембарго на земјоделските производи од ЕУ во Русија, заради ширење на смртоносната бактерија. Европската унија смета дека тие мерки не се оправдани, додека изворот од Кремљ рекол дека атмосферата во очи на преговорите е тешка и дека реакцијата на ЕУ не е соодветна. Одлуката на Русија да воведе забрана за увоз на зеленчук, заради ширење на опасната бактерија ешерихија коли, од сите 27 земји членки, портпаролката на Европската комисија Пиа Ахренкилде ја оценила како несоодветна. Русија пред почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува самитот Русија-ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: