Русија и Кина ја игнорираа расправата во СБ на ОН

Русија и Кина ја игнорираа седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН), посветена на нацрт резолуцијата за осуда на насилната репресија на продемократските демонстрации во Сирија, се дознава од дипломатски извори „Русија и Кина не сметаа дека е потребно да се појават, тоа е прилично јасна порака“, коментираат дипломатите. Според дипломатите на состанокот кој се одржа доцна синоќа не дошло до никакви промени во ставовите на 13-те, присутни, членки на СБОН. Моментно, резолуцијата планираат да ја поддржат десет земји, меѓу кои се и иницијаторите Велика Британија, Франција, Германија и Португалија. Нацртот на резолуцијата ја осудува крвавата репресија врз демонстрантите во Сирија и сугерира дека сириските сили за безбедност би може да бидат одговорни за злосторства против човештвото, но не предвидува никакви санкции. САД не ја спонзорираат резолуцијата, но ја поддржува и го осудува насилството во Сирија. САД вчера ја обвинија сириската влада дека предизвикува хуманитарна криза и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија и Кина ја игнорираа расправата во СБ на ОН

Од:
До кого (е-маил):
Порака: