Сите „трчаат” по Вејн Руни

Статусот на Вејн Руни во екипата на Дејвид Мојс повторно е фудбалска тема број еден на Островот. Останува уште тоа дали Руни ќе го напушти Олд Трафорд, или не... Челзи беше првата екипа која што испрати официјална понуда до Манчестер Јунајтед, понуда која според медиумите на Островот била веднаш одбиена. Но и самиот тренер на Челзи, Жозе Мурињо откри дека на Стемфорд Бриџ го сакаат само Руни, што значи дека нема лесно да се откажат од ангажман на напаѓачот кој е незадоволен од својот статус во Јунајтед. Но не се заинтересирани само Челзи, туку и екипата на Арсенал која ова лето не успеа да реализира неколку ,,големи'' трансфери. Тренерот на Топџиите, Арсен Венгер изјави дека неговиот клуб има се што е потребно за да ја ангажира ѕвездата од Олд Трафорд. ,,Пари за тој трансфер имаме. Имаме и за одштета и за плата и подготвени сме да потрошиме пари. Треба да видиме што ќе кажат од неговиот клуб'' - изјави тренерот на Арсенал.
| | веќе видена | слични

Лондонскиот Челзи е подготвен да испрати втора, подобрена понуда за услугите на напаѓачот на Манчестер Јунајтед. Вејн Руни. Според "Дејли Мирор", шефовите на "сините" ќе понудат 25 милиони фунти за голгетерот, а понудата може да биде зголемена до 30 милиони со бонусите. Менаџерот на Челзи Жозе Мурињо не се откажува од својата голема трансферна цел и ќе продолжи да ги следи настаните околу англискиот репрезентативец. Јунајтед веќе откажа една понуда од страна на Челзи за Руни и објави дека фудбалерот не се продава. Според "Мирор", менаџерот на "црвените ѓаволи" Дејвид Мојес прави се за да го задржи Руни во своите редови и неколку пати разговарал со него по телефон за да го увери дека тој се уште има место во неговите калкулации. Самиот Руни, сепак, посакува статус во првиот избор во нападот на тимот, додека Мојес не можел да му гарантира нешто такво. Во исто време Жозе Мурињо е подготвен да му ја даде соодветната улога на англискиот репрезентативец во неговиот Челзи.
| | веќе видена | слични

Екипата на Челси испрати нова понуда за Вејн Руни, јавуваат англиските медиуми.Имено, иако Манчестер Јунајтед ја одби нивната последна понуда, наводно, тие спремиле нова понуда која ова утро ја доставиле до ’црвените ѓаволи’ и изнесува 40.000.000 фунти, што е за 15 милиони повисока од првата понуда која ја испратија минатата седмица.Од Челси се уверени во фактот дека тој сака да ги напушти редовите на актуелниот англиски шампион поради несогласувањата со неговиот сегашен стратег Дејвид Мојс и да игра за нив наредната сезона па така, се подготвени да направат се за да го доведат во својот тим.Покрај Челси, за услугите на Руни е заинтересирана и Барселона додека ПСЖ, екипата која многумина ја сметаа за фаворит во трката за трансфер на англичанецот пред некој ден соопшти дека ќе се откаже од трката за него.Во соработка со спортклуб.мк
| | веќе видена | слични

Челзи не се откажуваат од Вејн Руни, конечно понудиле договор на кој Мојс веројатно нема да одолее. По смешнирте 11 милиони фунти плус Мата и Луис, овој пат Сините понудиле 46.5 милиони евра или 40 милиони фунти. Дејли телеграф тврди дека Челзи се убедени дека напаѓачот сака да дојде и да игра за нив. Покрај обештетување, Руни ќе добие 230.000 евра неделна плата.
| | веќе видена | слични

„Дејли Телеграф“ тврди дека во Челзи се убедени дека Руни сака да го облече нивниот дрес и да соработува со Мурињо. Поради тоа лондонскиот тим одлучи да ја зголеми понудата за напаѓачот на Манчестер Јунајтед која сега изнесува 46,5 милиони евра. Воедно „Дејли Телеграф“ наведува дека во таборот на Јунајтед се свесни дека нивниот играч е незадоволен, па оваа понуда би можела сериозно да биде разгледана. Според пишувањата Руни во Челзи би добивал неделна плата во износ од 230 илјади евра.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Челси, Жозе Мурињо, има само една конкретна цел во овој преоден рок, да го доведе Вејн Руни од Манчестер јунајтед на „Стемфорд бриџ“. Токму затоа раководните луѓе на „сините“ од Лондон подготвија нова подобра понуда, откако првата беше одбиена од „црвените ѓаволи“. Се претпоставува дека првиот пат Челси понуди 25 милиони фунти отштета, а овојпат понудата ќе биде зголемена на 40 милиони фунти. Тоа е веќе сума за која вреди да се размисли, посебно што Вејн Руни веќе не е прва ѕвезда на тимот, со оглед дека Робин ван Перси се снајде одлично во новата средина и минатата сезона беше фантастичен во таборот на Манчестер јунајтед. Англиските медиуми шпекулираат дека „црвените ѓаволи“ нема да му дозволат трансфер на Руни се додека не ангажираат барем едно звучно име во овој преоден рок, а најмногу напори даваат за купување на Цеск Фабрегас од Барселона и на Герет Бејл од Тотенхем. Доколку Руни си замине, постои можност за околу 15 милиони евра Манчестер јунајтед да го ангажира фудбалерот на Јувентус, ...
| | веќе видена | слични

Управата на англискиот премиерлигаш Челси е подговена да испрати нова понуда до Манчестер јунајтед за ангажирање на Вејн Руни која би изнесувала дури 40 милиони фунти, тврдат медиумите од Островото.Според „Дејли Телеграф“, тимот од „Стемфорд бриџ“ нема намера да се предаде и ќе стори се за да дојде до услугите на англискиот репрезентативец поради што се очекува да дадат 15 милиони фунти повеќе од првичната замисла. Во таборот на „сините“ се убедени дека Руни сака да игра за Челси и дека има огромна желба да соработува со Жозе Мурињо.Веќе одамна е познато дека одличниот напаѓач е незадоволен во таборот на актуелниот англиски шампион, но и фактот дека новиот тренер на Манчестер Ј., Дејвид Моес, не планира лесно да го пушти да си замине. За услугите на Руни се заинтересирани уште и Барселона и ПСЖ.
| | веќе видена | слични

Да, двајцата и во новата клупска сезона ќе го носат дресот на Челзи, тука нема никаква дилема, изјави португалскиот стручњак Контроверзниот менаџер на лондонскиот премиерлигаш Челзи, Жозе Мурињо, откри дека нема да прифати ниту една понуда за бразилскиот интернационалец Давид Луиз и за репрезентативецот на Шпанија Хуан Мата. - Нема ни теоретски шанси, нема шанса. Да, двајцата и во новата клупска сезона ќе го носат дресот на Челзи. Тука нема никаква дилема, изјави Мурињо. Трофејниот португалски стручњак ги потсети своите фудбалери дека кога играат за клубот, не смеат да се замараат со националната репрезентација. - Јас постојано им повторувам дека кога играат за репрезентацијата, не смеат да мислат на клубот, но и кога играат за клубот, не смеат да мислат на репрезентацијата. Мора да го дадат максимумот, како за репрезентацијата, така и за клубот. За да се биде дел од репрезентацијата, фудбалерот мора да има статус на стандарден првотимец. Претстојниот Мундијал 2014 во Бразил мора да биде екстра мотивација ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети апелира до најголемата опозициска партија да продолжи со учество во работните групи при ...
сите 218 | | | веќе видена

Нов протест „1 од 5 милиони“ почна вечерва во Белград под мотото „Исто место – исти барања“. Како што пренесува агенцијата „Танјуг“, протестот започнал со ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сите „трчаат” по Вејн Руни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: