Британската јавност ќе има чест четири месеци да ги гледа единствените керамички икони од Виница


Девет оригинали ранохристијански теракотни икони, пронајдени на Виничко кале, од 19 октомври до 18 февруари ќе бидат претставени во Музејот „Ашмолијан“ при Универзитетот во Оксфорд. Тие ќе бидат дел од големата изложба „Религиите во големите импреии“, која ќе биде отворена во најстариот универзитетски музеј во светот. Изложбата беше најавувана подолго време, но деновиве договорот го потпишаа претставници од Археолошкиот музеј на Македонија, кои го посетиле оксфордскиот музеј. Македонската делегација била примена од директорот на „Ашмолијан“, Александар Стурџис и Пол Робертс, програмски директор на музeјот, а на состанокот присуствувале и членови на Фондацијата „Kирил Трајковски“, која посредуваше во поврзувањето на двете институции и договарањето на изложбата. Големата изложба ја организираат „Ашмолијан“ и Британскиот музеј од Лондон. Според Весела Честоева, директорка на Археолошкиот музеј на Македонија, и од земјава ќе бидат изложени девет теракотни икони од 4 до 6 век пронајдени на локалитетот Виничко ...
| | веќе видена | слични

Музејот на НОБ во Крушево е оставен на забот на времето. Кога било и да имате намера да го посетите, ќе наидете на затворени врати, а се наоѓа на Гумење, на неколку десетици метри подалеку од спомен куќата „Тоше Проески“. Сликата е непријатна за посетителите, околината е загадена со отпадоци, ѕидовите се со влага, на места се распаѓаат. SONY DSC Од Историски музеј велат дека е добиен проект од Министерството за култура за реконципирање на музејската поставка во вредност од околу 700.000 денари. „Проектот за Музејот на НОБ е изработен од Историски музеј-Крушево. Опфаќа рекомпонирање на музејската поставка, нејзино осовременување и ревитализација на некои делови, што треба да се заменат со посовремени стандарди. Склучен е договор со Министерство за култура, побарани се средствата, но очекуваме со овој план сега што ќе биде, ние и со договорот можеме да распишеме тендер според законот за јавни набавки и таа варијанта ја имаме предвид, побарани се средствата, но не се добиени. Сите средства освен издавачка и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Буица вода од силните врнежи оштети дел од ентериерот и експонатите во Музејот на Македонија. По увидот на штетите, министерот за култура изјави дека итно ќе преземе мерки за санација. „Музејот бил многу запуштен, тој е во многу лоша состојба, голема негрижа за културното наследство“, рече Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични

Музејот на Македонија е поплавен по вчерашното невреме што го зафати Скопје. На плафоните и ѕидовите има големи дамки од влага, а голи жици од електричната инсталација висат во канцелариите, водени и оштетени подови, скршена музејска опрема. „Од увидот на поплавата во Музејот на Македонија: ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство“, напиша министерот за култура Роберт Алаѓозовски синоќа на својот профил на Фејсбук. Тој синоќа објави фотографии по посетата на Музејот на Македонија и на Националната галерија Чифте Амам, која исто така беше поплавена откако градот ги искрши стаклата од куполите. Во Амамот за среќа е направена само материјална штета на инвентарот, а не и на вредните уметнички дела.
| | веќе видена | слични

Синоќешното невреме го поплави и Музејот на Македонија, кој, според министерот за култура Роберт Алаѓозовски веќе е во состојба на ужасна запуштеност. Алаѓозовски на Фејсбук објави фотографии од увидот по поплавата.- Од увидот на поплавата во Музејот на Македонија: ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство - напиша министерот.
| | веќе видена | слични

Министерот за култура вчера изврши увид во Музејот на Македонија и на Facebook ги сподели првите впечатоци. Водата од силните врнежи оштетила дел од ентериерот и експонатите во Музејот и Алаѓозовски вели дека итно ќе преземе мерки за санација. „Ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство“, напиша Алаѓозовски покрај објавените фотографии од увидот. Министерот за култура вчера изврши увид во Музејот на Македонија и на Facebook ги сподели првите впечатоци.
| | веќе видена | слични

Од увидот на поплавата во Музејот на Македонија: ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство. Oва вчера на својот фејсбук профил го напиша Роберт Алаѓозовски, министер за култура, и ги објави овие фотографии.
| | веќе видена | слични

Археолошкиот музеј на Македонија потпиша договор за учество во изложбата „Религиите во големите импреии“ во музејот Ашмолијан при Универзитетот од Оксфорд. Договорот го потпиша делегација од Археолошкиот музеј која во Обединетото Кралство престојуваше од 4-ти до 7 јуни. Како што соопшти Археолошкиот музеј, делегацијата, во која биле и претставници од фондацијата „Кирил Трајковски“ од Лондон, ја примила директорот на музејот Ашмолијан Александар Стругис и Пол Робертс. Големата изложба во Ашмолијан, каде првпат ќе се претстави Република Македонија, ќе се одржува од 19 октомври 2017 до 18 февруари 2018. Во нејзината организација покрај музејот-домаќин Ашмолијан вклучен е и Британскиот музеј од Лондон. – Република Македонија која е поканета да биде дел од оваа изложба, ќе учествува со девет теракотни икони од познатото Виничко Кале кои потекнуваат од 4-ти до 6 век и претставуваат сублимирани пораки за најраните христијански догми, придружени со латински натписи, изведени во длабок релјеф со концизна теолошка ...
| | веќе видена | слични

Со синоќешната промоција на книга во Завод и музеј и со претходниот настан концерт на турски музичари од Анталија, во битолскиот музеј започна Битолското лето, вели директор на музејот Зоран Алтипармаков.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 265 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 296 | | | веќе видена

Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат тоа. Економските политики даваат резултат. Просечната плата во месец септември ...
сите 230 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 336 | | | веќе видена

Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската ...
сите 55 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал бара од црногорските власти да ги дадат видеоснимките од надзорните камери, од граничниот премин каде Никола Груевски ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британската јавност ќе има чест четири месеци да ги гледа единствените керамички икони од Виница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: