Заев и Ахмети ги почнуваат преговорите за нова влада, ДУИ останува на барањето за осум министерски места


Татјана Поповска Лидерите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети формално ќе чекаат од претседателот на државата Ѓорге Иванов да го додели мандатот за формирање на новата влада, но во меѓувреме интензивно ќе ги водат преговорите за поделба на ресорите и за кадровските решенија. Според партиски извори тие се во постојана секојдневна комуникација, и вчера имале средба на која се дискутирало за повеќе прашања меѓу кои и составот на новата влада. Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека би сакал во идната влада да учествуваат трите партии на Албанците - ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците, кои што со потписи на нивните пратеници го гарантираа новото мнозинство. Од партијата на Заев се уште не откриваат на кој начин би се делеле ресорските места, се додека нема целосни информации кои партии ќе ја сочинуваат идната влада. Но, се децидни дека во овој момент е клучно прво мандатот да биде доделен. Тој тврди дека постои можност до крајот на месецов, согласно роковите, да биде избрана владата. „Но, тоа зависи од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во наредните денови се очекува лидерот на СДСМ Зоран Заев да оди кај претседателот Ѓорге Иванов и да ги однесе гаранциите за унитарноста на државата по што ќе се очекува добивање на мандатот за формирање влада, изјави денеска пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски. - Се што треба ќе направиме за конечно да ја стабилизираме државата. Како што и претседателот Заев кажа, не пати од его, и апсолутно, кој, каде и кој прв ќе отиде не е важно, важно е конечно да се заврши работата, но најважно на крајот од денот е конечно Иванов да го испочитува Уставот и да го даде мандатот за состав на нова влада, рече на прес-конференција Манчевски одговарајќи на новинарско прашање. Тој истакна дека Македонија има итна потреба од нова влада која веднаш ќе се зафати со решавање на проблемите на граѓаните. - Неопходно е веднаш да се одблокираат демократските процеси во Македонија и Ѓорге Иванов веднаш да го даде мандатот за состав на нова влада на претседателот Зоран Заев, рече Манчевски. Блокадата на демократските процеси, како ...
| | веќе видена | слични

Од трите партии што се дел од парламентарното мнозинство СДСМ, ДУИ и Беса најавуваат подготвеност да однесат гаранции кај претседателот Ѓорге Иванов. Од Алијансата за Албанците, пак, топката ја префрлаат кај претседателот на СДСМ, Зоран Заев. СДСМ заедно со дел партнери од новото парламентарно мнозинство подготвуваат некако вид гаранции, кои ќе му ги достават на претседателот Ѓорге Иванов, потврдуваат од партијата . Од кабинетот на Иванов и во потврдата дека го добил и второто писмо од претседателот на Собранието Талат Џафери, пак, наведоа дека шефот на државата очекувал од лидерот на СДСМ да го исполни јавно искажаниот збор дека „заедно со коалиционите партнери ќе обезбедат гаранции за зајакнување на унитарноста на државата и дека сè ќе биде во согласност со Уставот на Република Македонија“. Од СДСМ не откриваат детали какви се тие гаранции што ќе ги однесат кај Иванов, а исто така и не прецизираат кога тоа ќе се случи. Во партиското соопштение пишуваат дека „граѓаните, целата домашна јавност и ...
| | веќе видена | слични

- Се што треба ќе направиме за конечно да ја стабилизираме државата. Како што и претседателот Заев кажа, не пати од его, и апсолутно, кој, каде и кој прв ќе отиде не е важно, важно е конечно да се заврши работата, но најважно на крајот од денот е конечно Иванов да го испочитува Уставот и да го даде мандатот за состав на нова влада, рече на прес-конференција Манчевски одговарајќи на новинарско прашање. Тој истакна дека Македонија има итна потреба од нова влада која веднаш ќе се зафати со решавање на проблемите на граѓаните. - Неопходно е веднаш да се одблокираат демократските процеси во Македонија и Ѓорге Иванов веднаш да го даде мандатот за состав на нова влада на претседателот Зоран Заев, рече Манчевски. Блокадата на демократските процеси, како што кажа, ќе кулминира за неколку дена. - На 15-ти мај престануваат мандатите на градоначалниците и советите. Со тоа што ќе нема ниту функционална локална власт, уште повеќе ќе се усложни ситуацијата во која се наоѓаат граѓаните и Македонија, рече Манчевски. Тој ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Движењето БЕСА, преку својот претставник Амир Елези, му порача на Зоран Заев дека редефинирањето на Македонија е услов партијата да влезе во коалиција со СДСМ.-Политичкиот момент е дека ние се уште немаме мандатар. Да почекаме претседателот на државата да му го додели мандатот на претседателот на СДСМ. Тогаш нека дојдат со понуда за БЕСА, барем како што велат дека сакаат да не имаат во Влада, тогаш ние ќе одлучиме што е подобро за Албанците во Македонија. Ние ќе имаме внатрешна дебата со членството, но сигурно дека одлуката ќе биде донесена во највисоките инстанци, а тоа е централното претседателство. Движењето БЕСА постојано, имајќи ја предвид единствената цел која е да се промени и реформира системот тука. Но, што имаме ние како услови? Да, го имаме редефинирањето, изјави Елези.Тој додава дека исто така го имаат и тоа дека тие не го делат криминалот врз етничка основа.-Ние велиме "не" на инкриминираните претставници на ДУИ кои се прават како да се реформатори. Ние велиме "да", договорот треба да биде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ бара од претседателот Иванов веднаш и без одлагање да му го даде мандатот за формирање нова влада на лидерот на партијата Зоран Заев. Врвен интерес е тоа да се случи бидејќи веќе на 15 мај истекува мандатот на градоначалниците и на советите. Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на прес-конференција рече дека нема да може да се создадат локални власти доколку не функционираат државните институции. Тој рече дека ако не денес, тогаш веќе од утре и во наредните денови СДСМ може да му ги достави гаранциите на Иванов за унитарноста на државата. Одговарајќи на новинарско прашање – „што доколку Иванов не го даде мандатот“, Манчевски рече, дека во таков случај, парламентарното мнозинство може да се реши да формира влада и без мандатот на Иванов.
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите велат дека средбата меѓу Зоран Заев и претседателот Иванов ќе се одржи кога за тоа ќе се создадат услови. Детали што точно ќе содржи изјавата која треба да гарантира заштита на унитарноста и почитување на Уставот засега не се откриваат. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вели дека тој не би учествувал на средбата . Со сличен став се и од Алијанса за Албанците кои сметаат дека Заев како иден мандатар треба сам да ги даде  гаранциите.  БЕСА велат дека ќе поддржат изјава дека владината програма ќе биде во рамките на Уставот и законот. Досега не биле разговаранО со нив околу содржината на изјавата, но се надеваат дека ќе има меѓупартиски консултации на оваа тема. Дали ќе бидат дел од владината коалиција дополнително ќе одлучуваат. Новото парламентарно мнозинство очекува наскоро дека ќе се избере новата влада. „Се надевам дека со мојот избор за претседател на Собранието, а со тоа и заокружување на конституирањето на Парламентот, а наскоро и со избор на новата влада, ќе создадеме услови за ...
| | веќе видена | слични

Денеска не верувам, но од денес секој следен ден е можно лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да појде кај претседателот Ѓорге Иванов по мандатот. Заев не страда од комплекси дали тој прв ќе појде кај Иванов или не, изјави на денешната прес конференција пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски. Тој нагласи дека на земјава итно ѝ е потребна нова влада, која ќе започне да ги решава наталожените проблеми на граѓаните. - Потребно е веднаш да се одблокираат демократските процеси. Иванов веднаш да му го даде мандатот на Заев за да формира нова влада. Сите граѓани имаат итна потреба од стабилизација на државава. Тоа е врвен државен интерес. Блокадата на демократските процеси ќе кулминира деновиве. Истекуваат мандатите на градоначалниците, а со тоа уште повеќе ќе се зголемат проблемите на граѓаните. Потребен е итен и мирен трансфер на власта - рече Манчевски. Манчевски апелираше до сите политички субјекти да не прават препреки на промените кои, според него, водат до подобар живот на граѓаните. - Формирањето нова влада е клучен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одговори на новинарски прашања, Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ Скопје, 11.05.2017 Медиуми: Господине Манчевки, претседателот на Сoбранието, Џафери рече дека пратениците треба да се занимаваат со локалните избори. Има ли пратеничката група на СДСМ, план или намера да почне со решавање на ова прашање а исто така претседателот на ДУИ рече дека требало лидерите на партиите да се состанат околу ова. Манчевски: Итен приоритет е добивањето на мандатот за состав на нова влада на претседателот Зоран Заев. Создавањето на овој предуслов ќе биде клучен за одблокирување на сите процеси во државата, и впрочем и не е така едноставно, лидерите можат да се состанат, но процесите се водат во институциите, во Собранието треба да се формираат тела, комисии, законодавно –правна комисија, минимум, којашто треба да ги подготви овие законски измени. Министерството за правда треба да даде мислење за овие законски измени, се работи за продолжување на мандат на локалните власти и апсолутно е потребен консензус на сите ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Парламентарното мнозинство има уште осум дена да достави гаранции до Кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов откако пред два дена беше објавена одлуката во службен весник за прогласување на Талат Џафери за претседател на Собранието. Од СДСМ неколкупати повторија дека гаранцијата што ја бара Иванов е програмата на СДСМ.Од партијата велат дека сè уште не се знае кога лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ќе се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов. „Програмата на новата Влада ќе го направи тоа. Кога лидерот Зоран Заев ќе има средба со претседателот Иванов, јавноста благовремено ќе биде известена“, информираат од СДСМ. Од СДСМ до претседателот Иванов порачаа дека не мора да чека до истекувањето на уставниот рок и порано да го додели мандатот затоа што е формирано новото мнозинство. Зад гаранциите стојат коалиционите партнери на СДСМ, ДУИ, а поддршка најави и партијата Беса. „Беса неколкупати повтори дека ќе биде олеснувач во де-блокирањето на процесите.Ќе дадеме поддршка на владината програма што е во согласнот со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Денеска повеќе од 7.000 луѓе го испратија во вечното почивалиште, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ. Гордана, неговата сопруга со плач и лелеци се ...
сите 258 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 195 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев и Ахмети ги почнуваат преговорите за нова влада, ДУИ останува на барањето за осум министерски места

Од:
До кого (е-маил):
Порака: