Илиоски: Иако Заев беше повикан и од своите пратеници, тој не излезе на говорница да каже што прифатил од платформата


8 копии

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ изрази жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, се уште не излегува да каже дека ја прифатил Тиранската платформа -Иако пратениците од СДСМ јавно го повикаа Зоран Заев да излезе на говорницата и да каже што прифатил, тој се уште не најде да ги удостои ниту сите пратеници ниту македонската јавност која со право е загрижена, вели Илиоски. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека СДСМ повторно се служи со истите сценарија како во минатото кога кукавички ги распродаваше националните и државните интереси и симболи како што се името, знамето и катастрофалната територијална распределба.
| | веќе видена | слични

Архивска фотографија - Лидерот на СДСМ Зоран Заев на претседателот Ѓорге Иванов му достави доказ за обезбедно парламентарно мнозинство. Четири месеци по вонредните парламентарни избори на 11 декември, Македонија cè уште нема Влада. Откако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеаја да се договорат за коалицирање, шансата за формирање влада ја доби СДСМ, но иако обезбеди парламентарното мнозинство, мандатот не го добија. Работата во Собранието е блокирана,а претседателот Иванов остана на истиот став. Политичката криза во земјата наместо да се реши по изборите таа од ден на ден се продлабочува. Точно четири месеци по изборите, Македонија се уште нема Влада. Конститутивната седница во Собранието заглави на точката за избор на Комисијата за избори и именувања, поради големиот број на пратеници пријавени за збор . Лидерот на СДСМ, Зоран Заев иако обезбеди парламентарно мнозинство не го доби мандатот од претседателот Ѓорѓе Иванов за формирање влада. Се чини дека нема светло на крајот од тунелот, барем така изјави лидерот на ДУИ, ...
| | веќе видена | слични

Четири месеци по вонредните парламентарни избори на 11 декември, Македонија cè уште нема Влада. Откако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеаја да се договорат за коалицирање, шансата за формирање влада ја доби СДСМ, но иако обезбеди парламентарното мнозинство, мандатот не го добија. Работата во Собранието е блокирана,а претседателот Иванов остана на истиот став. Политичката криза во земјата наместо да се реши по изборите таа од ден на ден се продлабочува. Точно четири месеци по изборите, Македонија се уште нема Влада. Конститутивната седница во Собранието заглави на точката за избор на Комисијата за избори и именувања, поради големиот број на пратеници пријавени за збор . Лидерот на СДСМ, Зоран Заев иако обезбеди парламентарно мнозинство не го доби мандатот од претседателот Ѓорѓе Иванов за формирање влада. Се чини дека нема светло на крајот од тунелот, барем така изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „Максимално се трудиме да ја решиме кризата, но не зависи само од нас, туку од сите партии. Некои од партиите ги блокираат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ се надева на избор на претседател на Парламентот и добивање мандат за состав на новата влада, а ВМРО-ДПМНЕ распишување на нови вондредни парламентарни избори кои би се одржале заедно со локалните, Пишува српскиот портал Телеграф.рс . Епицентарот на македонската криза која сега моментално е насочена кон конститутивната седница на Собранието полека но сигурно се движи кон точка на вжештување. Парламентарното мнозинство кое го собра СДСМ и Зоран Заев и албанските малцински партии побараа од Трајко Вељановски да го стави на гласање барањето за промена на дневниот ред со намера прво да се избере Претседател на Собрание. На тој начин заговорниците на „Тиранската платформа“ се обидуваат да ја заобиколат маратонската седница со реплики и контра реплики поврзани со формирањето на „Комисијата за избор и именување. После тоа би требало да се помине на следната точка од дневниот ред: Избор на претседател на Собранието без кого не би можело да се пристапи кон она што за заговорниците на „Тиранската платформа“, ...
| | веќе видена | слични

Епицентарот на македонската криза која сега моментално е насочена кон конститутивната седница на Собранието полека но сигурно се движи кон точка на вжештување. Парламентарното мнозинство кое го собра СДСМ и Зоран Заев и албанските малцински партии побараа од Трајко Вељановски да го стави на гласање барањето за промена на дневниот ред со намера прво да се избере Претседател на Собрание. На тој начин заговорниците на „Тиранската платформа“ се обидуваат да ја заобиколат маратонската седница со реплики и контра реплики поврзани со формирањето на „Комисијата за избор и именување. После тоа би требало да се помине на следната точка од дневниот ред: Избор на претседател на Собранието без кого не би можело да се пристапи кон она што за заговорниците на „Тиранската платформа“, односно СДСМ им е најважно добивање на мандатот за состав на новата влада. За разлика од нив ВМРО-ДПМНЕ бара распишување на нови вонредни парламентарни избори кои би биле одржани заедно со локалните. ВМРО-ДПМНЕ претходно му ја понуди ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Крсто Мукоски од ВМРО-ДПМНЕ денес од собраниската говорница им порача на колегите од СДСМ дека никој не им дава право, најмалку Деловникот да извршат грубо кршење на правото на говор на пратениците.Мукоски додаде дека точката за која што е отворена расправа не може да биде прекината додека не заврши претресот, односно додека не се испочитува правото на збор на сите пратеници кои што се пријавиле за дискусија.Во продолжение, Мукоски на колегите од СДСМ им даде на знаење дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи со кршење на деловникот СДСМ да го прескокне формирањето на Комисијата за прашања за избори и именувања, со тоа се отвора можност да го изберат Талат Џафери за претседател на Собранието, и ќе започнат со испорачување на Тиранската платформа.
| | веќе видена | слични

Мукоски додаде дека точката за која што е отворена расправа не може да биде прекината додека не заврши претресот, односно додека не се испочитува правото на збор на сите пратеници кои што се пријавиле за дискусија. Во продолжение, Мукоски на колегите од СДСМ им даде на знаење дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи со кршење на деловникот СДСМ да го прескокне формирањето на Комисијата за прашања за избори и именувања, со тоа се отвора можност да го изберат Талат Џафери за претседател на Собранието, и ќе започнат со испорачување на Тиранската платформа.
| | веќе видена | слични

Пишува: Игнацио Корао, пратеник во Европскиот парламент Сe започнa кога македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е близок до националистичката ВМРО, одбива да го даде мандатот на коалициската влада формирана од страна на социјалистите (СДСМ, Зоран Заев) заедно со албанските партии. И покрај тоа што националистите се стекнаа со тесно мнозинство на изборите во декември 2016 година, всушност, поранешниот премиер Никола Груевски не успеа да постигне договор со Ахмети за формирање на нова влада. Претседателот на државата сепак смета дека сојузот на опозицијата претставува “закана за интегритетот и суверенитетот на земјата” и го блокираше новото мнозинство со неуставен потег што социјалистичкиот лидер Зоран Заев го нарече “државен удар”. Меѓународен притисок барем до сега не даде никаков ефект. Во Македонија, парламентарната демократија не може да остане во оваа фаза на целосен ќорсокак. Демократскиот процес за формирање на новата влада е неправедно блокиран од страна на претседателот Иванов, кој одби да ја ...
| | веќе видена | слични

За тоа што нѐ очекува од утре во законодавниот дом за обидот на СДСМ да ја протурка точката за избор на Претседател на Собранието пред онаа за Комисијата за избори и именувања, за народот на улиците низ цела Македонија гостин во вестите на ТВ Нова беше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски. -Од оваа комисија потекнуваат сите предлози за сите кадровски решенија за оние работни тела или управни одбори или агенции и комисии, за коишто е надлежно Собранието. Од тие причини ние како пратеници во Собранието сме решени дека само преку дебата ќе може да се стигне до резултат и само преку дебата ќе можеме на крај да стигнеме до избор на оваа комисија, изјави Илиоски. Вели дека во деловникот е многу јасно и гласно запишано дека кога ќе почне расправата по одредена точка, не може ништо друго да се прави додека не заврши расправата по таа точка. „Всушност, ова беше начин да на мала врата го заобиколат оформувањето на Комисијата и да нема право Комисијата да достави предлог-кандидат за Претседател на Собранието. Бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Добро е мнозинството да размисли самото да избере претседател на Собранието и на Владата, во кои и да било простории. Таквата влада сигурно дека веднаш ќе биде признаена од ЕУ и САД и тие фактички ќе ги прекинат сите врски со оваа постојната влада, министерствата и другите органи, смета Мерсел Биљали, еден од експонентите на Сорос блиски до СДСМ, кој нуди начин како да се заобиколи волјата на мнозинството Македонци и да се спречат дискусиите за штетните последици на прифаќањето на Тиранската платформа. Веројатно ова е првото сценарио на кое што размислува Зоран Заев во моментов. Второто сценарио подразбира насилна узурпација на столчето на претседавачот Трајко Велјановски со што на негово место би дошол веројатно пратеник од ДУИ, кој би ги протуркал предлозите на Заев. Третото сценарио за кое се погласно се говори меѓу членовите на СДСМ лојални кон Заев е предизвикување насилни инциденти и внатре во Собранието и надвор. Поврзаноста на СДСМ со нарко-мафијашките структури е јавна тајна и не треба да се исклучи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

„На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може ...
сите 337 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илиоски: Иако Заев беше повикан и од своите пратеници, тој не излезе на говорница да каже што прифатил од платформата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: