Градот Скопје ги известува граѓаните дека од денеска, па се до 24.04.2018 година, ќе се изведуваат градежни активности за завршно асфалтирање на булеварот Партизански одреди, и тоа од улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булевар 8.Септември. Поради тоа, на тој дел од булеварот Партизански одреди ќе се воведе привремен сообраќаен режим. Градот Скопје апелира до сите учесници во сообраќајот да го почитуваат воведениот сообраќаен режим и поставената патна сигнализација и да ја приспособат брзината на движење на условите на патот.
| | веќе видена | слични
14 копии

Сите учесници во сообраќајот имаат ниско ниво на на сообраќајна култура, а се зголемува бројот на сообраќајни несреќи во населени места, покажауваат досегашните истражувања што преку нови методи ги спроведува Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата. Повеќе од една година се следи однесувањето на возачите, пешаците, велосипедистите, мотоциклистите, а првичните резултати од терен се поразителни велат професорите од Техничкиот факултет во Битола кои се вклучени во проектот. „Во Битола за жал 70 проценти не користеле сигуносен појас, тука е некаде бројката и на совозачите, додека сите опсервирани сопатници кои што седеле на задната кулпа не кориселе сигурносен појас, што е поразително. Половина од возачите не отстапиле првенство на пешак на обележан пешачки премин“ вели проф. д-р Зоран Јошевски, Технички факултет Битола. „Голем број од возачите не ја почитуваат брзината што претставува фактор број 1 за сообраќајние незгоди“, вели проф. Д-р Верица Данчевска, Технички факултет Битола. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 768 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 147 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 237 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 177 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

24.04.2018

Од:
До кого (е-маил):
Порака: