Брејвик може да биде осуден за злосторство против човечноста

4 копии

Норвешката полиција има намера Андерс Бехринг Брејвик да го обвини за злосторство против човечноста, откако во понеделникот призна дека извршил масакр на 76 луѓе во Осло и околината, соопшти обвинителството. Во тој случај, Брејвик би можел да добие затворска казна до 30 години, пишуваат во вторникот норвешките медиуми. Претходно според обвинението тој можеше да добие максимална казна од 21 година затвор. Норвешкиот кривичен закон ја содржи одредбата за злосторства против човечноста од 2008 година, и со неа се предвидува максималната казна затвор од 30 години. Обвинителот Кристиан Хатло потенцира дека разгледува дали ќе се повика на овој параграф. Осомничениот за двата терористички напада во норвeшката престолнина Осло, е осомничен според 147-от параграф од Кривичниот законик - терористичка активност, за која максималната казна во Норвешка изнесува 21 година затвор. Триесет и двегодишниот Андрес Бехринг Брејвик засега е само осомничен, иако на сослушувањето призна дека во петокот го извел бомбашкиот напад ...
| | веќе видена | слични

НОРВешКА ВО шОК ПО МАСАКРОТ ВО УТОЈА Аплаузи за спасувачите одекнале на маршот на 100.000 луѓе во Осло Министерот за правда на Норвешка изјави дека работата на полицијата по нападот на Андерс Беринг Брејвик била „фантастична“ и ги отфрли критиките дека полицијата реагирала премногу бавно по масакрот, во кој загинаа најмалку 76 лица. Иако Брејвик изјави дека имало „уште две ќелии“ од неговата организација, полицијата верува дека тој дејствувал сам. Експертите исто така се сомневаат во тврдењето на Брејвик дека тој е дел од поголема ултрадесничарска мрежа од антиисламски „крстоносци“ и сметаат дека тоа е само фалење на еден психопатски фантазер кој има напишано дека претерувањето е начин да се внесе конфузија кај истражителите. Брејвик во својот манифест на 1.518 страници, на дваесетина места ја споменува и Македонија, главно во историски контекст, раскажувајќи за ширењето на Отоманската империја на Балканот и во врска со конфликтот на Косово. - Многу е важно да имаме отворен и критички приод... но има ...
| | веќе видена | слични

Илјадници Норвежани излегоа на улиците на Осло и направија марш со рози", кревајќи го цвеќето над главите во спомен на седумдесет и шесте жртви кои во двата напада - во Осло и на островот Утоја, минатиот петок ги уби Андерс Брејвик На граѓаните кои се собраа на улиците од норвешкиот главен град Осло да им укажат последна почит на своите загинати сонародници им се обратија и норвешкиот принц и норвешкиот премиер Јенс Столтенберг, кој истакна дека секој граѓанин кој излегол на улица и учествувал во поворката со рози и рекол да" на демократијата во таа земја, пренесе Би-Би-Си. Злото може да убие човек, но никогаш не може да го покори народот", рече норвешкиот премиер. Убиецот Брејвик беше сослушан пред судот и одреден му е осумнеделен притвор од кој четири недели ќе помине во целосна изолација, а норвешкиот судија го обвини за тероризам. Но, норвешкото Обинителство би можело да бара Брејвик, како осомничен за двата напади во кои загинаа вкупно 76 лица, да биде обвинет за злосторства против човештвото, затоа што ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, упати писмо со сочувство до претседателот на Парламентот на Норвешка, Даг Терје Андерсен, по повод немилиот настан во кој животот го загубија голем број норвешки граѓани. Писмо со сочувство испратија претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот Никола Груевски. Претседателот Вељаноски, денес ќе се потпише во книгата на сочувство во Амбасадата на Кралство Норвешка во Скопје. Инаку во двата напади на Андерс Брејвик загинаа 76 лица. Во бомбашкиот напад во Осло загинаа осум, додека во престрелките на островот Утоја неколку часа подоцна 68 луѓе.
| | веќе видена | слични
5 копии

Осло Норвешкото Обинителство би можело да бара Андерс Бехринг Брејвик, осомничен за двата напади во кои загинаа 76 лица, да биде обвинет за злосторства против човештвото, затоа што во таа земја максимална предвидена казна е 30 години затвор. Тоа би значело дека Брејвик доколку биде осуден ќе добие поголема казна од 21 година колку што норвешкиот Закон предвидува за обвиненија во врска со тероризмот, а што многу Норвежани сметаат дека е недоволно за злосторството што го направи. Обвинителот Кристијан Хатило изјави денеска за норвешкиот весник „Афтенпостен“ дека новото обвинение кое е воведено со Законот во 2008 година моментално е само можност. - Полицијата до сега го цитираше Законот за тероризам, но барањето за други обвиненија не е исклучено, изјави портпаролот на полицијата Стурл Хенрејксб, дополнувајќи дека се уште не е донесена кончена одлука. Во бомбашкиот напад во петокот во Осло загинаа осум лица, додека престрелките на островот Утоја неколку часа подоцна, Брејвик убил 68 луѓе. Судијата вчера на ...
| | веќе видена | слични

Норвешката полиција планира во обвинението против Андерс Брејвик да се повика на изменетиот кривичен закон усвоен во 2008 со кој се предвидува казнување за „злосторства против човештвото“ со максимални 30 години затвор. Брејвик призна дека во два напади убил 76 лица - пишува норвешкиот печат. Обвинителот Кристијан Хатло за весникот „Aftensposten“ објаснил дека до сега полицијата се повикувала на параграфот 147 кој се однесува на терористички активности, дело за кое казната е 21 година затвор, а не се исклучува можноста во обвинението да се најдат и други параграфи. Повикувањето на параграфот 102 за злосторства против човештвото е една од можностите. Според норвешкиот закон, без оглед што Брејвик ги признал злосторствата, тој може да биде обвинет само по спроведувањето на истрагата./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Тоа би значело дека Брејвик доколку биде осуден ќе добие поголема казна од 21 година колку што норвешкиот Закон предвидува за обвиненија во врска со тероризмот, а што многу Норвежани сметаат дека е недоволно за злосторството што го направи. Обвинителот Кристијан Хатило изјави денеска за норвешкиот весник „Афтенпостен“ дека новото обвинение кое е воведено со Законот во 2008 година моментално е само можност. - Полицијата до сега го цитираше Законот за тероризам, но барањето за други обвиненија не е исклучено, изјави портпаролот на полицијата Стурл Хенрејксб, дополнувајќи дека се уште не е донесена конечна одлука. Во бомбашкиот напад во петокот во Осло загинаа 8 лица, додека престрелките на островот Утоја неколку часа подоцна, Брејвик убил 68 луѓе. Судијата вчера на Брејвик му одреди осумнеделен притвор од што четири недели ќе ги помине во самица.
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брејвик може да биде осуден за злосторство против човечноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: