Маса потпиша договор со Williams F1

Williams F1 објави дека Фелипе Маса и Валтери Ботас ќе бидат нивните возачи во Ф1 сезоната 2014. Бразилецот ќе го завземе местото на Пастор Малдонадо, кој што сеуште нема потпишано договор за следната сезона и покрај гласините дека ќе го замени Кими Раиконен во Lotus F1. “На наше големо задоволство можеме да ја потврдиме возачката постава за сезоната 2014 и му посакуваме добредојде на Фелипе Маса во семејството на Williams. Тој е голем талент и вистински борец на тркачката патека. Истото така има големо искуство и се надевам дека ќе започнеме ново поглавие во историјата на нашиот тим. ” – изјави сер Френк Вилијамс. Williams исто така му за заблагодари на Пастор Малдонадо за неговиот придонес во тимот и победата на минатогодишното Шпанско Гранд При.
| | веќе видена | слични

Можам да потврдам дека сум двоен светски шампион. Станав и светски шампион во лудување. Горд сум, како и на сите други постигнувања, изјави ГерманецотПред еден месец Германецот Нико Розберг за прв пат во својата кариера стана шампион во Формула 1, а само пет денови подоцна објави пензија. Пилотот на Мерцедес вели дека се уште не сфатил што се се случило.Розберг во борба за титулата со пет бодови повеќе славеше над својот клупски колега, Британецот Луис Хамилтон, и го направи најголемиот успех во кариерата. На тој начин го повтори успехот на својот татко Кеке, кој во 1982 година беше шампион во Ф1.Од тогаш, тој ужива во светската турнеја како светски шампион, бидејќи гостуваше на голем број доделување на награди и емисии.Знаев дека никогаш нема да биде лесно, ако Хамилтон ми е колега. Секогаш тоа ќе биде голема борба, бидејќи тој е одличен возач и многу брз. Беше светски шампион и неверојатно и одлично е тоа што се случи на крајот. Се уште не сфаќам што се случи, изјави Розберг.На прашањето како ја прославил ...
| | веќе видена | слични

Пилотот на Вилијамс во Формула 1, Валтери Ботас имал тајна посета до базата на Мерцедес, при што ја пробал пилотската кабина на новиот болид за 2017 година, тврди motorsport.com. Според иноформацијата, Финецот ја посетил фабриката во Бракли пред божиќните празници, што може да се дешифрира како сигурен знак како одат преговорите меѓу Вилијамс и Мерцедес. Засега нема официјална потврда за посетата на Ботас, кој има договор со Вилијамс до 2018 година. Очигледно сепак Мерцедес напредува со добро темпо во преговорите, за да го направи скандинавецот партнер на Луис Хамилтон за следната сезона. Во оваа фаза Ботас е фаворит за ослободеното место од светскиот шампион Нико Розберг место. Германецот се повлече само 5 дена откако триумфираше со титулата за 2016 година. Во секој случај во следните денови Мерцедес конечно ќе го соопшти името на новиот пилот.
| | веќе видена | слични

Хамилтон само двапати во неговата кариера е послаб од својот клупски колега, еднаш зад Џенсон Батон во Мекларен во 2012 и оваа година зад Нико Розберг, кој ја освои титулата со пет поени предност. Рикијардо ветува дека ќе го исполни договорот со Ред Бул и покрај слободното место во Мерцедес по повлекувањето на Розберг, но верува дека би бил подобар од Хамилтон. „Секако! Тоа ме прашале неколку пати досега, кого би сакале како клупски колега и секогаш сум велел Луис. Не се сомневам во неговиот талент и брзина, но мислам дека би имале добра битка и сигурен сум дека би го победил. Не сум близок со него, но тој никогаш не кажал ништо лошо за мене. Но, нема да го повикам да се дружиме“, вели Рикијардо.
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел успеа да стигне до својата седма последователна победа на денешното Гранд При во Абу Даби и беше една од најдоминантните во оваа сезона. Освојувачот на пол-позицијата, Марк Вебер, немаше добар старт и беше претекнат од својот тимски колега и Нико Розберг од Mercedes. Додека Розберг се бранеше од Вебер, Фетел успеваше да создава солидна предност и на крајот од првиот круг таа изнесуваше околку 2 секунди. Вебер не успеа да го претекне побрзиот болид на Mercedes и мораше да се брани од нападите на Ромен Грожан во Lotus F1. Вебер и Грожан ги променија гумите уште во 8-от круг, а Фетел остана на патеката до 14-тиот и возеше серија од БРЗи КРУГови. Најдолго на патеката со меките гуми останаа возачите на Ferrari, Фелипе Маса и Фернандо Алонсо, кои што пред првата посета на боксот успеаа да се пробијат до 2-та и 3-тата позиција. Фетел продолжи да вози своја трка и пред втората посета на боксот имаше предност од скоро цела минута. По преминувањето на медиум компонентата, Вебер беше видно побрз од ...
| | веќе видена | слични

Бразилецот во редовите на Вилијамс би требало да го замени Валери Ботас, кој заминува во Мерцедес на местото на Нико Розберг. Тимот на Мерцедес веднаш по повлекувањето на Розберг започна да бара замена, а изборот падна на 27-годишниот Ботас. Но, од тимот на Вилијамс не беа подготвени да го пуштат својот возач, додека не пронајдат соодветна замена. – Ќе го пуштиме Ботас, во оној момент кога ќе најдеме некој искусен, како што е Маса – изјави Клара Вилијамс, една од водечките луѓе во тимот. Фелипе Маса својот најголем успех го постигна со тимот на Ферари, кога во 2008 година заврши на второто место во генерален пласман, зад шампионот Луис Хамилтон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според пишувањата на бразилските медиуми, Фелипе Маса ја прифати понудата на Вилијамс и ја стави во мирување својата одлука за заминување во пензија. Бразилецот во редовите на Вилијамс би требало да го замени Валери Ботас, кој заминува во Мерцедес на местото на Нико Розберг. Фелипе Маса својот најголем успех го постигна со тимот на Ферари, кога во 2008 година заврши на второто место во генерален пласман, зад шампионот Луис Хамилтон.
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон е дециден дека немал еднакви можности од Мерцедес оваа сезона поради дефектите кои го следеа во средниот дел од сезоната. Ова беше прва сезона откако Луис е тимски колега со Нико Розберг да ја загуби титулата. Шлаг на тортата беа и тимските наредби на последната трка во Абу Даби. „Работа на екипата да им овозможи еднакви услови на двајцата возачи, но за жал јас немав еднаквост ова година поради дефектите на мојот болид, дефекти кои мојот тимски колега не ги имаше. Тоа придонесе да сум под поголем стрес и да морам да ја користам максимално секој укажана можност. На крајот не можев да направам ништо повеќе и не направив ништо опасно, не загрозив никого и бев крајно фер“, објасни Хам за TIME. По загубената титула, британецот вели дека желбата за насловот во 2017 година кај него е двојно поголема. „Ментално сум силно подготвен во пресрет на следната година. Кога ја загубив титулата, мојата мотивација стана двојно поголема“.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маса потпиша договор со Williams F1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: