Очекуван „еден-два“ во квалификациите


Нико Розберг и Луис Хамилтон повторно го окупираа првиот ред на стартот од трката за Големата награда на Монако, иако квалификацискиот трилер се закануваше дека ќе заврши со поинаков расплет. Дождот на почетокот ги принуди пилотите да ги користат интермедија пневматиците, па распоредот на силите не беше точно видлив. Сепак, на крајот сите ја финишираа третата сесија со „супер-меките“ гуми, кога дојде до израз надмоќта на Мерцедес во загревањето на гумите. Во финишот најпрво Фетел и Вебер се изборија за врвот, но потоа на сцена стапија Хамилтон и Розберг, па секој од нив како ја минуваше стартно-целната рамнина, го освојуваше првото место. Конечното време на Розберг беше 1:13.876 и со една десетинка пред тимскиот колега, тој ја освои третата пол позиција за себе годинава, а четврта за екипата. Фетел во последното излегување го подобри својот резултат, но само за да задоцни 13 илјадити делови од секундата зад Луис, со што првата тројка е набиена во интервал од една десетинка. Вебер беше дополнителни две ...
| | веќе видена | слични

Нико Розберг, синот на некогашниот шампион Кике Розберг, успеа да триумфира на најконтроверзната трка во рамките на Ф1, низ улиците на монденскиот Монте Карло, точно 30 години откако неговиот татко успеа да се најде на врвот на подиумот по тогашната Гран при на Монако. Втор и трет низ целта минаа возачите на Red Bull, Себастијан Фетел и Марк Вебер. Натпреварот започна со многу добар старт од страна на Нико Розберг, кој успеа да ја задржи лидерската позиција стекната по квалификациите. Неговиот тимски колега, Луис Хамилтон, кој започна од второто место, „го чуваше“ цврсто грбот на Нико од агресивниот Себастијан Фетел. Но, по добро минатиот прв круг, во вториот следуваа неколку инциденти. Пастор Малдонадо влезе во боксот за промена на предното крило по контактот со болидот на Маса. Ривалство помеѓу двајцата пилоти на McLaren исто така кулминираше, Перез влезе остро во шиканата на излез од тунелот и го блокираше Батон. По ова нови возбудувања следеа во десетиот круг кога болидот на Шарл Пик се запали на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Специфичноста на патеката во Монако му овозможи на пилотот на Мерцедес , Нико Розберг да ја претвори пол позицијата во втора победа во кариерата. Иако го напаѓаа во текот на целата трка сепак зад него останаа фаворитите Себастијан Фетел и Марк Вебер на кои ГН на Монте Карло им донесе нови бодови. Нов проблем имаше Луис Хамилтон па мораше да се задоволи со четвртата позиција, поради несреќен влез во пит стопот на само неколку секунди пред излегувањето на безбедносното возило. Пријатно изненади Адриан Сутил од Форс Индија кој имаше одлична трка што му го донесе одличното петто место. Зад него се пласираше Џенсон Батон. Најмногу разочараа поранешните шампиони, Фернандо Алонсо беше минат од Перез, потоа од Сутил кој многу лесно го мина на најголемата кривина на патеката, подоцна беше минат и од Џенсон Батон, на крајот за него седма позиција. Вториот шампион, Кими Раиконен мина многу полошо, имаше контакт со Перез на 7 круга до крајот и мораше да ги смени пневматиците, така загуби 10 позиции и заврши на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германецот Нико Розберг е победник во шестата трка од Формула 1, за Големата награда на Монако. Пилотот на Мерцедес до својата втора победа во кариерата стигна благодарение на остварената пол-позиција, но и сигурното возење во текот на целата трка која поради бројните инциденти двапати беше прекинувана и неколкупати рестартирана со сигурносното возило. На подиумот во Монте Карло се искачија и возачите на Ред Бул, Себастијан Фетел, кој заврши како втор, и Марк Вебер, кој беше третопласиран. Во генералниот поредок води Фетел со 107 бода, пред Кими Раиконен кој има 84 и Фернандо Алонсо 78.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нико Розберг со Мерцедес стигна до својата втора победа во кариерата, кој стартуваше од првата позиција на трката за големата награда на Монако. Зад него завршија Себастијан Фетел и Марк Вебер. Луис Хамилтон стигна на четвртата позиција, поради несреќен влез во пит стопот на само неколку секунди пред излегувањето на безбедносното возило. Адриан Сутил од Форс Индија извозе една одлична трка, стигна петти на крајот. Зад него се пласираше Џенсон Батон. Многу лоша трка за двајца поранешни шампиони, Фернандо Алонсо беше минат од Перез, потоа од Сутил кој многу лесно го мина на најголемата кривина на патеката, подоцна беше минат и од Џенсон Батон, на крајот за него седма позиција. Вториот шампион, Кими Раиконен мина многу полошо, имаше контакт со Перез на 7 круга до крајот и мораше да ги смени пневматиците, така загуби 10 позиции и заврши на 14-то место. Подготви: С.Т.И
| | веќе видена | слични
4 копии

Возачот на Мерцедес Нико Розберг триумфираше на шестата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1 што се возеше за Големата награда на Монако. Германецот стигна до првата победа сезона, втора во кариерата, а исто така влезе во историјата. Тој и неговиот татко Кеке Розберг станаа првите татко и син кои славеле на трката во Монте Карло. Второто место му припадна на неговиот сонародник Себастијан Фетел, додека трет беше вториот возач на Ред Бул, Марк Вебер. Трката во Монако ќе биде запаметена и по тешкиот судар на Фелипе Маса, кој веднаш беше пренесен во болница, но за среќа помина без посериозни последици. Меѓу првите десет на трката низ улиците на Монте Карло завршија и Луис Хамилтон од Мерцедес, Адријан Зутил од Форс Индија, Џенсон Батон од Мекларен, Фернандо Алонсо од Ферари, Жан-Ерик Верње, Пол Ди Реста од Форс Индија и Кими Раиконен од Лотус. Во генералниот пласман води Себастијан Фетел со 107 бодови, втор е Раиконен со 86, Алонсо има 78, Хамилтон 62, додека Вебер е петти со 57 поени.
| | веќе видена | слични

Пилотот на Мерцедес до својата втора победа во кариерата стигна благодарение на остварената пол позиција, но и сигурното возење во текот на целата трка која поради бројните инциденти двапати беше прекинувана и неколкупати рестартирана со сигурносното возило. На подиумот во Монте Карло, се искачија и возачите на Ред Бул, Себастијан Фетел кој заврши како втор и Марк Вебер кој беше трето пласиран. Во генералниот поредок води Фетел со 107 бода, пред Кими Раиконен кој има 84 и Фернандо Алонсо 78.
| | веќе видена | слични

Три излегувања на безбедносното возило, неколку инциденти и откажувања, но и неколку добри маневри на престигнувања, беа главните случувања на трката за ГН на Монте Kарло на која триумфира Нико Розберг. Тоа е негова втора победа во кариерата по онаа лани во Kина, а прва сезонава. Во 1983 година тука триумфира неговиот татко Kеке Розберг. Со новите 25 бода Розберг се искачи на шестото место во генерален пласман каде што на првите четири места нема промена, лидер е Фетел со 107 бода, пред Раиконен со 86, Алонсо 78 и Хамилтон 62 бода. Пол-позицијата од квалификациите се покажа како клучна за триумфот на Нико Розберг, кој остана непредизвикан од своите ривали. Двоецот на Мерцедес, кој беше најдобар на квалификациите, не можеше истиот успех да го постигне и на трката. Најголемиот губитник на трката е токму Хамилтон. Откако Фелипе Маса излета речиси на истото место како и во квалификациите, на патеката излезе безбедносното возило, а во моментите откако се случи инцидентот, па с` до влегувањето во боксовите, ...
| | веќе видена | слични

Германскиот пилот од тимот на Мерцедес Нико Розберг, победи на трката за Големата награда на Монако, а веднаш зад него на подиумот се пласираше неговиот сонародник и актуелен шампион во Формула 1 , Себастијан Фетел. Германецот Нико Розберг (насловна фотографија) е победник во шестата трка од Формула 1 шампионатот, за Големата награда на Монако. Пилотот на Мерцедес до својата втора победа во кариерата стигна благодарение на остварената пол позиција, но и сигурното возење во текот на целата трка која поради бројните инциденти двапати беше прекинувана и неколкупати рестартирана со сигурносното возило. На подиумот во Монте Карло, се искачија и возачите на Ред Бул, Себастијан Фетел кој заврши како втор и Марк Вебер кој беше трето пласиран. Во генералниот поредок води Фетел со 107 бода, пред Кими Раиконен кој има 84 и Фернандо Алонсо 78.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Очекуван „еден-два“ во квалификациите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: