Само Кими е слободен од врвните возачи

Кими Раиконен има своја логика околу засилените шпекулации за неговата иднина во Формула 1, особено по пројавениот интерес од страна на Ред Бул. Финецот во Монако беше пристиснат од акредитираните новинари да открие детали за договорот што му се нуди, но тој остана на својот став дека се уште не размислувал за промена на тимот. - Во моментов нема многу врвни возачи кои се без ангажман. Веројатно јас сум единствениот, додека на други им завршува договорот следната сезона. Но, дури и кога имаш договор, гласините ќе кружат, а тоа е мошне нормална ситуација во Формула 1. Јас и мојот менаџмент не ги креираме приказните, тие доаѓаат од други места. Не брзам никаде, ако бев очаен да потпишам некој договор досега ќе го сторев тоа. Претпочитам да си ја работам мојата работа, па доколку ја завршам добро, сигурен сум дека ќе го добијам договорот што го сакам,- гласи позицијата на Финецот, кој признал дека постојат опции да направи трансфер во Ред Бул, но не очекува дека тоа прашање ќе се затвори за трка или две. – ...
| | веќе видена | слични

Германецот Нико Розберг од Мерцедес ја освои својата трета пол позиција оваа сезона, па утре за Големата награда на Монако ќе стартува од првата позиција. Зад него е Луис Хамилтон, а како трет ќе стартува Себастијан Фетел. Возачот на Ферари, Фелипе Маса, го оштети болидот при инцидент, и ќе стартува од последната позиција. По пет трки оваа сезона, на првото место е Себастијан Фетел со 89 поени, пред Раиконен со 85 и Алонсо со 72. С.Т.И
| | веќе видена | слични
3 копии

Германецот Нико Розберг ќе стартува од пол позицијата на утрешната трка за Големата награда на Монако, шеста во формула 1 шампионатот сезонава. Возачот на Мерцедес, на денешните квалифиации, низ улиците на Монте Карло оствари најдобар резултат, па утре ќе стартува од првата позиција, пред неговиот клупски колега Луис Хамилтон. Веднаш зад двоецот на Мерцедес, ќе бидат „пилотите“ на Ред Бул, актуелниот светски првак Себастијан Фетел кој оствари трето и Марк Вебер кој имаше четврто време во квалификациите. Зад водечката четворка, а меѓу првите одум утре ќе стартуваат, Кими Раиконен од Лотус и Фернандо Алонсо од Ферари. Денешниот тренингот го одбележа и излетувањето на Фелипе Маса, кое мина без последици за возачот на ферари. Во генералниот пласман води Себастијан Фетел со 89 бода, пред Кими Раиконен со 85, Фернандо Алонсо 72, Луси Хамилтон 50, Филипе Маса 45. Стартот на трката за ГН на Монако која ќе се вози утре е закажан за 14 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Себастијан Фетел е задоволен од пласманот на третата позиција во квалификациите за ГН Монако, иако смета дека и пол позицијата била на дофат. На прес конференцијата по квалификациите што се возеа на променливо време, но финишираа на исушена патека со очекувани резултати, трикратниот светски првак рече дека ова е добра позиција за старт во утрешното гран при. - Бев вознемирен поради мојот круг, мислам дека притискав повеќе од потребното. Стартот на кругот не беше лош, но не беше ни одличен, имајќи предвид дека требаше да извозам два летечки круга, а не еден, но јас го одлучив тоа. Мислев дека гумите ќе бидат добри само за првиот круг. Имав проблеми целиот викенд, но на крајот беше тесно. Пол позицијата беше достижна денеска, но сепак сме трети. Со двајцата возачи на Мерцедес пред нас, тоа е нешто што го очекувавме, да бидат добри. Ние имаме добар болид во тркачки услови и би требало да стигнеме до добар резултат утре. - кажа пилотот на Ред Бул, додавајќи дека очекува да имаат идентични стратегии со оние зад ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нико Розберг и Луис Хамилтон повторно го окупираа првиот ред на стартот од трката за Големата награда на Монако, иако квалификацискиот трилер се закануваше дека ќе заврши со поинаков расплет. Дождот на почетокот ги принуди пилотите да ги користат интермедија пневматиците, па распоредот на силите не беше точно видлив. Сепак, на крајот сите ја финишираа третата сесија со „супер-меките“ гуми, кога дојде до израз надмоќта на Мерцедес во загревањето на гумите. Во финишот најпрво Фетел и Вебер се изборија за врвот, но потоа на сцена стапија Хамилтон и Розберг, па секој од нив како ја минуваше стартно-целната рамнина, го освојуваше првото место. Конечното време на Розберг беше 1:13.876 и со една десетинка пред тимскиот колега, тој ја освои третата пол позиција за себе годинава, а четврта за екипата. Фетел во последното излегување го подобри својот резултат, но само за да задоцни 13 илјадити делови од секундата зад Луис, со што првата тројка е набиена во интервал од една десетинка. Вебер беше дополнителни две ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако од сите релевантни страни инволвирани во Формула 1, пилотите на Мерцедес беа посочени како фаворити за квалификациите, а со тоа и за трката во која саботниот пласман има голема улога, во кулоарите се наметна прашањето за воведување на тимски наредби. Мерцедес ги употреби овие непопуларни мерки за време на трката во Малезија, кога на Розберг не му беше дозволено да го престигне Хамилтон иако беше побрз од него. Доколку пилотите се наредат еден зад друг на стартот, аналитичарите сметаат дека тимските наредби ќе бидат неизбежни. - Немаме број 1 и број 2 возачи. Тогаш одлуката беше донесена и ќе беше подеднаква ако пласманот беше обратен. Ние го претставуваме Мерцедес на патеката, неговата масивна финансиска инвестиција, како и стотината луѓе на патеката и во фабриките. Понекогаш, потребно е да се лимитира ризикот и да се донесат болидите до целта. - изјавил Розберг за англискиот весник Телеграф, изнесувајќи детали за рамноправноста во тимските наредби која не беше досега јавно публикувана.
| | веќе видена | слични

Возачот на Мерцедес, на денешните квалифиации, низ улиците на Монте Карло оствари најдобар резултат, па утре ќе стартува од првата позиција, пред неговиот клупски колега Луис Хамилтон. Веднаш зад двоецот на Мерцедес, ќе бидат „пилотите“ на Ред Бул, актуелниот светски првак Себастијан Фетел кој оствари трето и Марк Вебер кој имаше четврто време во квалификациите. Зад водечката четворка, а меѓу првите одум утре ќе стартуваат, Кими Раиконен од Лотус и Фернандо Алонсо од Ферари. Денешниот тренингот го одбележа и излетувањето на Фелипе Маса, кое мина без последици за возачот на ферари. Во генералниот пласман води Себастијан Фетел со 89 бода, пред Кими Раиконен со 85, Фернандо Алонсо 72, Луси Хамилтон 50, Филипе Маса 45 ... Стартот на трката за ГН на Монако која ќе се вози утре е закажан за 14 часот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Монако, 25 мај - Возачот на Мерцедес, Нико Розберг, ќе стартува од пол позиција на трката за Големата награда на Монако, откако оствари најбрзо време на квалификациите во сабота. Розберг најбрзиот круг го извози за 1.13:876 минути, додека зад него е неговиот клупски колега Луис Хамилтон. Трикатниот шампион на Формула еден, возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел ќе стартува од третата позиција, а четврт е неовиот колега Марк Вебер. Возачот на Лотус, Кими Раиконен почнува петти, додека на Финецот друштво му прави во третиот стартен ред, Фернандо Алонсо од Ферари. Првите десетмина ги комплетираат Серхио Перес од Мекларен, Адријан Сутил од Форс Индија, Џенсен Батон од Мекларен и Жан Ерик Верњ од Торо Росо. Трката за Големата награда на Монако почнува во 14 часот во недела.
| | веќе видена | слични

Пилотот на Мерцедес Нико Розберг оствари најдобро време на квалификациите за Големата награда на Монако и ќе стартува од пол-позицијата. Друштво во првиот ред на Розберг ќе му прави неговиот клупски колега Луис Хамилтон, кој имаше второ најдобро време, додека од третата позиција ќе стартува актуелниот шампион Себастијан Фетел од Ред Бул. Вториот возач на Ред Бул, Марк Вебер се најде на четвртото место, Кими Раиконен беше петти, додека Фернандо Алонсо ќе ја почне трката од шестата позиција. Меѓу најдобрите десет се најдоа уште Серхио Перез од Мекларен, Адријан Зутил од Форс Индија, Џенсон Батон од Мекларен и Жан-Ерик Верње од Торо Росо. Механичарите на Ферари не успеаја да го оспособат болидот на Фелипе Маса, па тој не возеше квалификации, што значи дека ќе стартува од последната 22. позиција. Трката за Големата награда на Монако е закажана за утре со почеток во 14 часот.
| | веќе видена | слични

Розберг најбрзиот круг го извози за 1.13:876 минути, додека зад него е неговиот клупски колега Луис Хамилтон. Трикатниот шампион на Формула еден, возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел ќе стартува од третата позиција, а четврт е неовиот колега Марк Вебер. Возачот на Лотус, Кими Раиконен почнува петти, додека на Финецот друштво му прави во третиот стартен ред, Фернандо Алонсо од Ферари. Првите десетмина ги комплетираат Серхио Перес од Мекларен, Адријан Сутил од Форс Индија, Џенсен Батон од Мекларен и Жан Ерик Верњ од Торо Росо. Трката за Големата награда на Монако почнува во 14 часот во недела.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 130 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 332 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Во Битола нема ниту еден случај на морбили. Исто така нема ниту во Могила, Новаци, Ресен и Демир Хисар. 40 случаи има во Кичево. Епидемија од морбили е ...
сите 283 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само Кими е слободен од врвните возачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: