„Росонерите“ ја добија битката со УЕФА

Италијанскиот гигант Милан ја доби битката со УЕФА и следната сезона ќе биде дел од Лигата Европа откако го доби случајот со спортскиот арбитражен суд во Лозана. УЕФА претходно донесе одлука со која Милан не можеше да настапува на европската арена поради непочитување на финансискиот фер- плеј. Интересно е што италијанскиот клуб го побарал од УЕФА на увид финансискиот извештај на Париз Сен Жермен, Манчестер Сити и Интер. Откако арбитражниот суд ги разгледал извештаите, одлучи да ја укине забраната од УЕФА.
| | веќе видена | слични

Марко Фасоне најави дека ќе го тужи Милан, откако тој беше отстранет од позицијата генерален директор на клубот од новите сопственици на италијанскиот гигант, американската хеџ-фондација „Елиот менаџмент“. Поранешниот директор на Интер беше поставен на позицијата од поранешниот кинески сопственик Јонгхонг Ли, но американската компанија постави нов борд на клубот, откако Фасоне одби да даде оставка. Според „Газета дело спорт“, американската компанија била налутена од фактот што Фасоне си дал големо зголемување на платата и покрај финансиските проблеми на клубот, и дека тој бил дел од амбициозниот план на Ли, според кој очекувале огромни приходи од кинескиот пазар, нешто што беше отфрлено од УЕФА. Сега, Фасоне, слично како Јонгхонг Ли, планира на суд да бара компензација за своето отстранување.
| | веќе видена | слични
4 копии

Aмериканскиот инвестициски фонд „Елиот менаџмент“, кој неодамна ја презеде контролата над италијанскиот фудбалски клуб Милан, го отстрани од функцијата кинескиот бизнисмен Јонгхонг Ли и го постави Паоло Скарони за нов привремен претседател на клубот. Отказ доби и досегашниот извршен директор на клубот Марко Фасоне, но се уште не е познато кој ќе ја преземе оваа функција. Воедно беа разрешени и членовите на управата, а на нивно место инвестицискиот фонд именуваше нови. Новиот претседател Скарони најави промени во клубот, а во прилог на новото раководство оди и одлуката на УЕФА да ја прекине забраната за Милан да учество во европските натпревари.
| | веќе видена | слични

Милано, 21 јули 2018 (МИА) - Aмериканскиот инвестициски фонд „Елиот менаџмент“, кој неодамна ја презеде контролата над италијанскиот фудбалски клуб Милан, го отстрани од функцијата кинескиот бизнисмен Јонгхонг Ли и го постави Паоло Скарони за нов привремен претседател на клубот. Отказ доби и досегашниот извршен директор на клубот Марко Фасоне, но се уште не е познато кој ќе ја преземе оваа функција. Воедно беа разрешени и членовите на управата, а на нивно место инвестицискиот фонд именуваше нови. Новиот претседател Скарони најави промени во клубот, а во прилог на новото раководство оди и одлуката на УЕФА да ја прекине забраната за Милан да учество во европските натпревари.
| | веќе видена | слични

Отказ доби и досегашниот извршен директор на клубот Марко Фасоне, но се уште не е познато кој ќе ја преземе оваа функција. Воедно беа разрешени и членовите на управата, а на нивно место инвестицискиот фонд именуваше нови. Новиот претседател Скарони најави промени во клубот, а во прилог на новото раководство оди и одлуката на УЕФА да ја прекине забраната за Милан да учество во европските натпревари. 
| | веќе видена | слични

„Елиот менаџмент“ денеска го постави Паоло Скарони за нов привремен претседател на клубот, како и членови на управата кои ќе бидат во клубот до 2020. година. Откако Елиот го конфискуваше Милан бидејќи Ли Јонгхонг не го врати долгот, фондот денеска именуваше свои луѓе во бордот на директори. Ли Јонгхонг, контроверзниот бизнисмен од Кина, е разрешен од функцијата претседател, а „клоца“ добија и останатите директори од Кина: Дејвид Хан Ли, Лу Бо и Ксу Реншуо. Отказ доби и генералниот извршен директор Марко Фасоне. Нов претседател на Милан ќе биде Паоло Скарони, а новиот борд на директори ќе го сочинуваат: Марко Патуано, Франк Тули, Џорџо Фурлани, Стефано Кочирио, Салваторе Черкионе, Алфредо Грака и Џанлука Д'Aванцо. Најголема промена претставува отказот на Марко Фасоне и Масимилијано Мирабели, а тоа не е големо изненадување бидејќи нивните засилувања не се покажаа најдобро во минатата сезона. Инвестицискиот фонд не беше задоволен со нивната работа и поради тоа решија да ја прекинат соработката, а на „Сан Сиро“ ...
| | веќе видена | слични

После многу проблеми во Милан кои ги донесе кинескиот сопственик, „росонерите“ се обидуваат да застанат на стабилни нозе. Денес клубот ги потврди промените. Од клубот си замина спортскиот директор Фасоне , а на негово место ќе биде поставен Бразилецот Леонаордо. Покрај тоа како што е познато поставен беше и нов претседател, а таа чест ја доби познатиот италијански бизнизмен Паоло Скарони. Знаете ли со кого Скарони е добар пријател и деловен партнер? Со Силвио Берлускони! Да, човекот кој 30 години владееше со Милан, а во негово време клубот ги помина најславните денови освојувајќи седум титули шампион на Европа. Ова и тоа како би можело да биде позитивно, јасно е дека Скарони доколку има потреба може да побара совет од човек кој знае како се води Милан. За Милан изгледа дека конечно доаѓаат подобри денови, најдобрата вест „росонерите“ ја добија во вчерашниот ден кога им беше укинатата забраната за настап во Европа. Знаете ли кој е добар пријател и деловен партнер на новиот претседател на Милан?
| | веќе видена | слични

„Росонерите" целосно раскрстија со Ли Јонгхонг, бизнисменот од Кина е тргнат од фунцкијата претседател на Милан и на негово место е назначен Паоло Скарони.Откако Елиот го конфискуваше Милан бидејќи Ли Јонгхонг не го врати долгот, фондот денеска именуваше свои луѓе во бордот на директори. Ли Јонгхонг, контроверзниот бизнисмен од Кина, е разрешен од функцијата претседател, а „клоца“ добија и останатите директори од Кина: Дејвид Хан Ли, Лу Бо и Ксу Реншуо. Отказ доби и генералниот извршен директор Марко Фасоне. Нов претседател на Милан ќе биде Паоло Скарони, а новиот борд на директори ќе го сочинуваат: Марко Патуано, Франк Тули, Џорџо Фурлани, Стефано Кочирио, Салваторе Черкионе, Алфредо Грака и Џанлука Д'Aванцо. На крајот од собранието на акционери, новиот претседател Паоло Скарони порача: „Бура има само надвор... За мене, како Миланиста, голема чест е да бидам претседател на овој тим“.
| | веќе видена | слични

Милан по одлуката на ЦАС е вратен во Лига Европа, а сега италијанскиот великан ги официјализираше и новите промени во внатрешноста на клубот. По состанокот на акционерите утринава соопштено е дека Паоло Скарони е нов претседател, и дека се сменети Марко Фасоне и Ли Јонгхонг. Во соопштението се наведува дека споменатиот тандем е променет поради правни причини, а дека со нив во пакет заминуваат и членовите на извршниот одбор, Дејвид Хан Ли, Лу Бо и Џу Реншо. Ли стана претседател на Милан во април 2017. година, откако го купи клубот од Силвио Берлускони и веднаш на местото директор го постаи Марко Фасоне. Се очекува во следните денови Милан да добие и нов спортски директор, наместо Масимо Мирабели, и тоа би требало да биде Леонардо. Миалн на новите играчи потроши 200 милиони евра, но набрзо беше изнесена информацијата дека новиот кинески сопственик позајмил пари по неповолни услови од компанијата Елиот Менаџмент. Милан потврди: Голем внатрешен ремонт, Фасоне во аут…
| | веќе видена | слични

Во таборот на Милан во моментов се одвиваат значајни настани кои се поврзани со иднината на клубот. Официјално клубот го напушти Марко Фасоне кој досега работеше како извршен директор на клубот, а за нов претседател на Милан е поставен бизнисменот Паоло Скарони. Скарони доаѓа на местото на Јонгхонг Ли, додека се уште не е познато кој ќе го наследи Фасоне. Главни кандидати во трката за директорското место во Милан се Иван Газидис и Умберто Гандини. Покрај Ли и Фасоне од таборот на Миалн си заминуваат ДАвид Хан Ли, Лу Бо и Џу Реншуо, а на нивното место во одборот на клубот ќе седнат Марко Патуано, Џорџо Фурлани, Стефано Кочирио, Салваторе Черчионе, Алберто Крча, Џанлука Даванцо и Франк Тули. Сите овие му помогнаа на Минал со жалбата која беше испратена до Спортскиот арбитражен суд, која вчера беше прифатена.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 189 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Како што се наведува во соопштението лиферувано до медиумите, Општина Охрид очекува дека заеднички со Владата преку плански и стартешки пристап, постепено, ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Росонерите“ ја добија битката со УЕФА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: