Роналдо сака 400 илјади фунти неделно и капитенска трака за да премине во Сити

Напаѓачот на Реал Мадрид Кристијано Роналдо на најблиските пријатели им ја открил листата на барања која Манчестер сити треба да му ја исполни за да се врати на Островот Иако од Манчестер сити порачуваат дека немале никаков контакт, Португалецот тврди дека бил повикан во Абу Даби и тие се спремни да му ги исполнат сите услови. „Роналдо сака 400 илјади фунти неделно бидејќи даноците во Англија се повисоки. Тој го сака дресот со број 7, капитенската трака и правото секогаш да биде најплатениот играч во клубот. Призна дека му годи тоа што Сити е подготвен да оди толку далеку само да го доведе во клубот,“ изјавил извор близок до Роналдо. Кристијано Роналдо неодамна изјави дека во Англија единствено може да го носи дресот на Манчестер јунајтед од почит спрема Алекс Фергусон кој го нарекува „фудбалски татко“, меѓутоа приказната може да добие неочекуван тек.
| | веќе видена | слични

Понудата од 170 милиони евра од Манчестер Сити за услугите на Роналдо не е само медиумска шпекулација, туку потврда за тоа доаѓа и од шпанскиот клуб Реал Мадрид. Сепак оттаму ја одбиле фараонската сума за португалската ѕвезда. Потоа истото го сторил самиот Роналдо. Тој им рекол „не“ на 23,5-тте милиони евра по сезона изразувајќи му верност на Реал. Но, главниот збор за одбивањето на оваа понуда го имал тренерот Мурињо кој не се откажал од услугите на еден од најдобрите светски играчи. Се очекува околу него да го гради новиот проект за да ù стави крај на доминацијата на Барселона во Примера дивизија, но и во Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Популарните граѓани од Манчестер и ова лето ќе бидат главни на фудбалската берза. И покрај тоа што испратија неверојатна понуда од 400.000 фунти неделна плата до Кристијано Роналдо барем уште една година ќе чекаат на настап на Роналдо во дресот на Сити. Славниот Португалец според медиумите во Британија поставил четири услови за премин во сити. А тоа се астрономска неделна плата од 400.000 фунти, капитенската лента, дресот со број седум и писмен договор дека додека е член на Манчестер Сити ќе биде наjплатениот фудбалер во клубот. Роналдо демантирајќи ги овие информации преку шпанската Kадена Коре порача – останувам во Реал Мадрид, добро ми е во Реал и сакам да го одработам целиот договор. Ако кралевите ми понудат нов договор ќе го потпишам иако кажувате дека Манчестер Сити ми нуди годишна плата од 24 милиони евра, kоја ќе се согласите не е лоша. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Кристијано Роналдо денеска конечно им стави крај на сите шпекулации околу неговиот наводен трансфер во Манчестер Сити. Португалецот потврди дека имало контакт од „Сити Граунд“ и доколку сакал можел двојно да си ја зголеми банковната сметка со трансфер во Манчестер Сити. Сепак, поранешниот најдобар светски фудбалер ја отфрли секоја можност да го напушти Реал Мадрид ова лето и не би имал против да потпише и десетгодишен договор со неговиот сегашен тим. „Не можам да замислам да го напуштам Реал Мадрид“, изјави Роналдо за една радиостаница. „Јас сум многу среќен во Мадрид, тука е феноменално. Ако бев играч кој игра само за пари, тогаш можев двојно да си ја зголемам банковната сметка. Сепак, за мене е најважно како луѓето се однесуваат со тебе. Ако Флорентино Перез побара од мене да потпишам нов десетгодишен договор, ќе го направам тоа уште денеска, иако не знам што ќе се случи во иднина“, рече Португалецот. Роналдо изминатата сезона ја одигра во неверојатна форма и постигна вкупно 53 гола за Реал Мадрид со што ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот стрелец на Реал Мадрид се чувствува одлично во Кралскиот клуб и би ја обврзал својата иднина во клубот со потпишување на нов договор на уште 10 години. Ако ми рече претседателот, ќе потпишам на десет години однапред и покрај тоа што не знам како ќе биде во иднина. Можам да заработам два пати повеќе во друг клуб, но са мене парите не се најважни. Односот на луѓето е на прво место”. „Минатата сезона имавме потенцијал да освоиме повеќе, но не успеавме. Барселона играа подобро и неслучајно ги освоија титулите. Но никој не е непобедлив и тоа го демонстриравме во купот”, изјави Роналдо во интервју за шпански медиуми. За предстојниот преоден рок, Реал Мадрид се поврзува со доведување на неколку нови играчи, а за нив Роналдо го даде и своето мислење: „Агуеро е одличен, а Нејмар ме воодушеви кога го гледав како игра. Коентра можеби во моментот е најдобриот португалец кој игра во Португалија. Фабио би бил одлично засилување”. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Роналдо, најскапиот фудбалер во историјата, изјави дека нема да ја напушти екипата на Реал Мадрид, и покрај „непристојната понуда“ од Манчестер. - Давам збор дека нема да го напуштам Мадрид. Подготвен сум денеска да потпишам десетогодишен договор со Реал. Можам ли да ја сменам одлуката? Секако, со фудбалерите никогаш не се знае, изјави Кристијано Роналдо со што дополнително ги „подгреа“ приказните за враќање на Островот. Пред два дена шпанските медиуми објација дека тој од првиот човен на Сити побарал неделна плата од 400.000 фунти, дресот со број 7 и капитенската лента. (Крај)
| | веќе видена | слични

Роналдо ги отфрли шпекулациите за неговиот трансфер во Сити, иако вели добра е понудата. „Не е лошо. Но, не одам никаде. Давам збор. Се чувствувам убаво во Мадрид и сакам да си го одработам договорот до крај. Ако Реал ми понуди нов, сигурно ќе го потпишам“, изјави Кристијано. Во последно време неколку играчи се поврзуваат со Реал, посебно напаѓачи, како Нејмар и Кун Агуеро. „Се зборува за нив во Реал. Не сум знаел. И двајцата се одлични играчи. Не се замислувам себеси со Агуеро, бидејќи се уште не е пристигнат. Го гледав Нејмар на два натпревари и тој е одличен фудбалер", додаде Роналдо. Роналдо исто така изјави дека би сакал Адебајор да остане на „Сантијаго Бернабеу". „Да сум претседател, би го задржал. Тој е многу добар фудбалер и уште подобра личност. Понекогаш не е важно да си само добар играч". Роналдо на прашањето дали ја следи Барселона одговори - „Не ме интересира, можат да ги донесат и Марадона и Кројф. Со должно почитување, не ме интересира кого ќе купат".
| | веќе видена | слични

Многу бргу по појавувањето на шпекулациите за спектакуларниот мега-трансфер на Кристијано Роналдо од Реал Мадрид во Манчестер сити за неверојатни 170 милиони евра, Португалецот ја сврти плочата и запеа нова песна. На европската фудбалска сцена беше најавена нова рекордна фудбалска продажба, а медиумите ги соопштија наводните лични барања на Роландо, кој покрај капитенската лента и неверојатни 400 илјади фунти неделна плата, за преселбата во Сити барал клаузули со кои би го имал најнедостижниот фудбалски договор во историјата на овој спорт. Но сепак, ваквите наводи се демантирани од португалскиот напаѓач кој изрази верба во победничката филозофија на тренерот Жозе Мурињо, од кого се очекува да го врати Реал Мадрид на врвот од Шпанија и од Европа. - Јас ви го дадов мојот збор дека нема да одам во Манчестер сити. Парите не ми се најважни во животот. Сакам да освојувам трофеи, не само во домашните шампионати, туку и на европско и светско ниво. Тоа може да го направам со Реал и со Мурињо. Одлично сум прифатен и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ги отфрли сите шпекулации дека ќе се пресели во Манчестер Сити. Португалецот изјави дека парите не му се најважни и дека во моментов е среќен во Мадрид, поради тоа нема намера никаде да оди. - Не одам во Манчестер Сити. Ви го давам мојот збор. Парите не се најважното нешто. Да беше за парите сега ќе имав двојно повеќе. Да беше за парите ќе си заминев. Најважен е односот на луѓето во клубот, а тие прекрасно се однесуваат со мене. Јас сум многу среќен во Мадрид“, призна Роналдо. Португалецот изјави дека доколку претседателот на Реaл му понуди десеттгодишен договор веднаш ќе го потпише без никакво двоумење.
| | веќе видена | слични
2 копии

Супер звездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, ги демантираше шпекулациите дека ова лето ќе се пресели во Манчестер Сити. Пред некој ден во светските медиуми кружеше веста дека 'граѓаните' за него ќе платат 170 милиони евра, а дека ЦР7 ќе ја добие капитенската лента и 24 милиони евра годишно. Сепак Роналдо ги отфрла овие шпекулации, иако тоа му се допаѓа. "Не е лошо. Не, не одам никаде. Давам збор. Се чувствувам убаво во Мадрид и сакам да си го одработам договорот до крај. Ако Реал ми понуди нов сигурно ќе го потпишам" изјави ЦР7. Многу играчи се поврзуваат со Реал, а посебно напаѓачи, како Нејмар и Кун Агуеро. Тој не знае дека мадриѓаните се заинтересирани за нив. "Се зборува за нив во Реал. Не сум знаел. И двајцата се одлични играчи. Не се замислувам себеси со Агуеро, бидејќи сеуште не е пристигнат. Го гледав Нејмар на два натпревари и тој е одличен фудбалер" додаде Роналдо. Би сакал Адебајор да остане на "Сантијаго Бернабеу". "Да сум претседател, би го задржал. Тој е многу добар фудбалер и уште ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 535 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 154 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот во кој се најдоа Јелена Карлеуша, Огњен Врањеш и Душко Тошиќ не стивнува. Пејачката вчера требаше да се врати во Србија, заради работни обврски, но ...
сите 173 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 111 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо сака 400 илјади фунти неделно и капитенска трака за да премине во Сити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: