Романскиот водач се фокусира на корупцијата и стратешкото партнерство

Клаус Јоханис веднаш започна со дејства за сузбивање на корупцијата и уверување на сојузниците. „Ќе ги продолжам партнерствата кои се столбови на романската надворешна политика, имено стратешкото партнерство со Соединетите Американски Држави, нашата улога и место во НАТО и во ЕУ“, рече новоизбраниот романски претседател Клаус Јоханис. [AФП] Новоизбраниот романски претседател Клаус Јоханис презеде брзи чекори, неколку дена по вториот круг од изборите на кои тој го порази социјалдемократот Виктор Понта со големо мнозинство, за преструктуирање на борбата против корупцијата во земјата, истовремено уверувајќи ги западните партнери дека Романија ќе ја консолидира својата улога во НАТО и во ЕУ. Јоханис, етнички Германец кој беше градоначалник на Сибиу, град во централна Романија, рече дека борбата против корупцијата ќе биде приоритет за време на неговиот мандат. „Го повикувам романскиот парламент да го исполни своето ветување и да го стави на расправа законот за амнестија и помилување и да гласа против истиот, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 279 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романскиот водач се фокусира на корупцијата и стратешкото партнерство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: