Романија ѝ помага на Украина во сајбер одбраната

Земјата-членка на НАТО ќе обезбеди техничка помош и обука за украинските разузнавачки агенции. Сајбер безбедноста предизвикува сé поголема загриженост во Украина, велат експертите. [AФП] Имајќи ја предвид докажаната експертиза на Романија во сајбер безбедноста, НАТО побара од Букурешт да ѝ помогне на Украина да изгради капацитети за заштита на своите информатички технологии и комуникациската инфраструктура од виртуелните напади однадвор. На крајот од минатиот месец романскиот Врховен национален совет за одбрана одобри проект изготвен на самитот на НАТО во Њупорт, на Романија да ѝ се додели водечка улога во мултинационалните напори за помош на Украина во борбата против сајбер нападите во време на една поширока криза во нејзиниот сепаратистички исток. На самитот во Велс сојузниците подготвија „сеопфатен и соодветен пакет мерки“ за помош на Украина. Фокусот на поддршката на НАТО ќе биде ставен на четири области - рехабилитација на повредените војници, сајбер одбрана, команда, контрола и комуникации. Помошта на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 74 | | | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романија ѝ помага на Украина во сајбер одбраната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: