Романија ѝ помага на Украина во сајбер одбраната

Земјата-членка на НАТО ќе обезбеди техничка помош и обука за украинските разузнавачки агенции. Сајбер безбедноста предизвикува сé поголема загриженост во Украина, велат експертите. [AФП] Имајќи ја предвид докажаната експертиза на Романија во сајбер безбедноста, НАТО побара од Букурешт да ѝ помогне на Украина да изгради капацитети за заштита на своите информатички технологии и комуникациската инфраструктура од виртуелните напади однадвор. На крајот од минатиот месец романскиот Врховен национален совет за одбрана одобри проект изготвен на самитот на НАТО во Њупорт, на Романија да ѝ се додели водечка улога во мултинационалните напори за помош на Украина во борбата против сајбер нападите во време на една поширока криза во нејзиниот сепаратистички исток. На самитот во Велс сојузниците подготвија „сеопфатен и соодветен пакет мерки“ за помош на Украина. Фокусот на поддршката на НАТО ќе биде ставен на четири области - рехабилитација на повредените војници, сајбер одбрана, команда, контрола и комуникации. Помошта на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 258 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романија ѝ помага на Украина во сајбер одбраната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: