Романија очекува рекордна жетва на пченица

Романија годинава очекува да ожнее 8,3 милиони тони пченица. Исто така во бизнис-вестите: Албанија летово очекува 3,5 милиони туристи. Жетвата се очекува да ја зацврсти Романија како петти најголем производител на пченица во ЕУ. [АФП] Земјоделците во Романија годинава очекуваат да ожнеат околу 8,3 милиони тони пченица, што ќе биде најголемото производство во земјата во последните 27 години. Извештај од локалниот трговец со жита „Тоепфер“ вели дека ова ќе ја консолидира положбата на Романија како петти најголем производител на пченица во ЕУ. Економистот Гикас Хардувелис стана новиот грчки министер за финансии. Професор и советник на претходната влада, тој доаѓа на местото на Јанис Стурнарас, при реконструкција на владата. Аналитичарите од него очекуваат продолжување на политиката за фискално штедење, но и притискање за раст преку намалување на даноците. Во тек е изградбата на третиот аеродром во Истанбул. Првата фаза на проектот, во вредност од 30 милијарди долари, се очекува да заврши во октомври, 2017 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романија очекува рекордна жетва на пченица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: