Ѓорги Сламков си поднел оставка?

2 копии

Претседателот на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, Ѓорги Сламков си поднел оставка, објави Фактор. Тој веќе ја доставил до Собранието минатата недела на 17 април, поради како што навел лични причини. Сламков беше избран за претседател на Комисијата, откако претходно во два мандати беше претседател на Антикорупциската комисија. Фото: Архива
| | веќе видена | слични

Романската премиерка Виорика Данчила изјави во петокот вечерта во интервју за националната телевизија дека дека нема намера да поднесе оставка, по повиците од претседателот Клаус Јоханис. „Категорично не. Не гледам никакви причини зошто да поднесам оставка, имам поддршка од владејачката коалиција и за овие три месеца, според мое мислење, имав добри резултати“, рече Данчила. Посочи и де „романскиот претседател нема моќ да го разреши премиерот“. „Можеби на претседателот не му се допаѓа Виорика Данчила, но мора да има службени односи меѓу Владата и претседателот. Тој треба да размисли и да го преиспита својот пристап“, рече премиерката, потенцирајќи уште еднаш дека ја има поддршката од владејачката коалиција. Претседателот на Романија, Клаус Јоханис, претходно во петокот побара од премиерката Виорика Данчила да поднесе оставка, оценувајќи дека не е способна да ја води владата. Според локалните медиуми, Јоханис истакнал дека Данчила „не е дорасната за функцијата романски премиер“, три месеца откако стана првата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Романската премиерка Виорика Данчила изјави дека нема намера да поднесе оставка. – Категорично не. Не гледам никакви причини зошто да поднесам оставка, имам поддршка од владејачката коалиција и за овие три месеци, според мое мислење, имав добри резултати, рече Данчила синоќа во интервју за телевизискиот канал „ТВ Романија“. Таа додаде дека „романскиот претседател нема моќ да го разреши премиерот“. – Можеби на претседателот не му се допаѓа Виорика Данчила, но мора да има службени односи помеѓу Владата и претседателот. Тој треба да размисли и да го преиспита својот пристап, рече премиерката, потенцирајќи дека ја има поддршката од владејачката коалиција. Претседателот на Романија, Клаус Јоханис вчера побара од премиерката Виорика Данчила да поднесе оставка, оценувајќи дека не е способна да ја води романската Влада. Според локалните медиуми, Јоханис истакнал дека Данчила „не е дорасната за функцијата романски премиер“, три месеци откако стана прва жена на чело на Владата на Романија. Тој смета дека Данчила ...
| | веќе видена | слични

Романската премиерка Виорика Данчиела изјави дека нема намера да поднесе оставка, одговарајќи на прозивките на претседателот дека не е „дорасната да ја води владата“, „спроведува партиски наредби“ и ја претставува слабата точка на Романија. – Не гледам никакви причини зошто да поднесам оставка, имам поддршка од владејачката коалиција и за овие три месеци, според мое мислење, имав добри резултати, рече Данчила синоќа во интервју за телевизискиот канал „ТВ Романија“. Таа додаде дека „романскиот претседател нема моќ да го разреши премиерот“. – Можеби на претседателот не му се допаѓа Виорика Данчила, но мора да има службени односи помеѓу Владата и претседателот. Тој треба да размисли и да го преиспита својот пристап, рече премиерката, потенцирајќи дека ја има поддршката од владејачката коалиција. Претседателот Клаус Јоханис , три месеци откако Данчила стана прва жена на чело на Владата на Романијаја обвини дека е партиски војник, посочувајчи го примерот дека не информирала за едностраниот предлог на Владата да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Романија, Клаус Јоханис побара од премиерката Виорика Данчила да поднесе оставка, оценувајќи дека не е способна да ја води романската Влада. Според локалните медиуми, Јоханис истакнал дека Данчила „не е дорасната за функцијата романски премиер“, три месеци откако стана прва жена на чело на Владата на Романија. Тој смета дека Данчила „повеќе сака да спроведува партиски наредби“ и да ја претставува слабата точка на Романија, наведувајќи дека не информирала за едностраниот предлог на Владата да ја пресели романската амбасада во Ерусалим. Во Романија, претседателот е надлежен за надворешната политика на земјата и, според неговите надлежности, тој носи конечна одлука за Амбасадата. Тој нема овластувања да ја смени Данчила, но, се смета дека неговото барање создава притисок врз Владата, пишуваат медиумите.
| | веќе видена | слични

Јоханис изјавил дека Данчилу “не е дорасната за да биде романски премиер“, три месеци откако станала првата жена на чело на Владата на Романија. Тој изјавил дека Данчилу “повеќе сака да ги спроведува наредбите на својата партија“ и да ја претставува слабата точка на Романија, наведувајќи оти не го известила за едностраната одлука на Владата да ја премести романската амбасада во Ерусалим. Во Романија претседателот е надлежен за надворешната политика и на Јоханис останува да ја донесе конечната одлука за амбасадата. Тој нема овластувања да ја смени Данчилу, но неговото барање прави притисок врз Владата. Јоханис ја повика Данчилу на состанок, но таа изјави дека нема да дојде.
| | веќе видена | слични

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорги Сламков си поднел оставка?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: