НАДРЕАЛИЗАМ И МИКРОПРИКАЗНИ: Промоција на романот „Се гледаме наскоро Е.“ од Драгана Евтимова и Владимир Лукаш

3 копии

Во делото, кое е составено од писма напишани од измислени ликови, се испреплетуваат приказни кои на мигови наликуваат на надреалистички дела, а на мигови се ултрареалистични текстови за современото секојдневие Во кафулето „Ла кања“ во Старата скопска чаршија, в среда
| | веќе видена | слични

Американскиот мајстор на криминални романи и автор на голем број книжевни хитови, Скот Туроу, во својот нов роман „Сведочење“ се занимава со работата на Хашкиот суд за подрачјето на поранешна Југославија и го тематизира воениот масакр во Босна и Херцеговина. Романот во САД веќе стана бестселер.Во 2000 година американскиот писател и адвокат, Скот Туроу, во текот на една книжевна турнеја во Европа се нашол на свечен прием во американската амбасада во Хаг. Таму запознал неколку американски правници што работеле на судовите за воени злосторства што ги основа ОН, а тие му ја дале идејата да напише роман што ќе се занимава со оваа тематика.Туроу ги сослушал нивните приказни за дипломатските сплетки што ги следат таквите судења, напнатите лични односи и страшни злосторства, па сето тоа го запаметил како потенцијално интересна тема за роман. - Вообичаено е луѓето да ми приоѓаат и да бараат да пишувам за некоја голема неправда, но тоа главно излегувало дека е нивниот развод. Но судот за воени злосторства ми се ...
| | веќе видена | слични

Романот „Се гледаме наскоро. Е.“ на авторите Драгана Евтимова и Владимир Лукаш, ќе биде промовиран вечерва во кафулето „Ла Кања“, со почеток во 21 часот.- Епистоларните романи не се новитет ниту во светската, ниту во македонската литература. Почнувајќи од 15 век до денес речиси секогаш и секаде се присутни, во сечија литература. Ова епистоларно дело ја продолжува традицијата и во Македонија започната со романот „Исток-запад“ од Јадранка Владова и Небојша Кнежевиќ пред петнаесетина години. Новитетот е во темите што ќе се појават во овој роман и начинот на којшто ќе се направи тоа.Драгана Евтимова и Владимир Лукаш преку нивните писмописци и раскажувачки гласови – Еписторија и Еписторие, соодветно успеваат во епистоларниот роман, освен реалистичната постапка и секојдневието, да вметнат и нота на надрализам, микрораскази од руски тип налик на оние на Хармс, извадоци од весници и списанија, книжевни критики, па сè до делови кои личат како репортажи од Нешнл џиографик. Сето ова придонесува овој роман да се чита и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 225 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 273 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 222 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАДРЕАЛИЗАМ И МИКРОПРИКАЗНИ: Промоција на романот „Се гледаме наскоро Е.“ од Драгана Евтимова и Владимир Лукаш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: