НАДРЕАЛИЗАМ И МИКРОПРИКАЗНИ: Промоција на романот „Се гледаме наскоро Е.“ од Драгана Евтимова и Владимир Лукаш

3 копии

Во делото, кое е составено од писма напишани од измислени ликови, се испреплетуваат приказни кои на мигови наликуваат на надреалистички дела, а на мигови се ултрареалистични текстови за современото секојдневие Во кафулето „Ла кања“ во Старата скопска чаршија, в среда
| | веќе видена | слични

Американскиот мајстор на криминални романи и автор на голем број книжевни хитови, Скот Туроу, во својот нов роман „Сведочење“ се занимава со работата на Хашкиот суд за подрачјето на поранешна Југославија и го тематизира воениот масакр во Босна и Херцеговина. Романот во САД веќе стана бестселер.Во 2000 година американскиот писател и адвокат, Скот Туроу, во текот на една книжевна турнеја во Европа се нашол на свечен прием во американската амбасада во Хаг. Таму запознал неколку американски правници што работеле на судовите за воени злосторства што ги основа ОН, а тие му ја дале идејата да напише роман што ќе се занимава со оваа тематика.Туроу ги сослушал нивните приказни за дипломатските сплетки што ги следат таквите судења, напнатите лични односи и страшни злосторства, па сето тоа го запаметил како потенцијално интересна тема за роман. - Вообичаено е луѓето да ми приоѓаат и да бараат да пишувам за некоја голема неправда, но тоа главно излегувало дека е нивниот развод. Но судот за воени злосторства ми се ...
| | веќе видена | слични

Романот „Се гледаме наскоро. Е.“ на авторите Драгана Евтимова и Владимир Лукаш, ќе биде промовиран вечерва во кафулето „Ла Кања“, со почеток во 21 часот.- Епистоларните романи не се новитет ниту во светската, ниту во македонската литература. Почнувајќи од 15 век до денес речиси секогаш и секаде се присутни, во сечија литература. Ова епистоларно дело ја продолжува традицијата и во Македонија започната со романот „Исток-запад“ од Јадранка Владова и Небојша Кнежевиќ пред петнаесетина години. Новитетот е во темите што ќе се појават во овој роман и начинот на којшто ќе се направи тоа.Драгана Евтимова и Владимир Лукаш преку нивните писмописци и раскажувачки гласови – Еписторија и Еписторие, соодветно успеваат во епистоларниот роман, освен реалистичната постапка и секојдневието, да вметнат и нота на надрализам, микрораскази од руски тип налик на оние на Хармс, извадоци од весници и списанија, книжевни критики, па сè до делови кои личат како репортажи од Нешнл џиографик. Сето ова придонесува овој роман да се чита и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАДРЕАЛИЗАМ И МИКРОПРИКАЗНИ: Промоција на романот „Се гледаме наскоро Е.“ од Драгана Евтимова и Владимир Лукаш

Од:
До кого (е-маил):
Порака: