Најава: Фиорентина-Интер


24тото коло од најсилната италијанска лига ни го носи дербито на колото, на Артемио Франки во Фиренца гостува Интер. На овој стадион тимот на Интер последен пат славел победа во 2011 година кога победи со резултат од 2-1. На последните 10 натпревари во Фиренца Интер има скор од 4 победи, 4 нерешени и 2 порази. Минатата сезона на овој стадион Фиорентина го декласираше Интер со високи 4-1. Но моменталната ситуација налага ист епилог како оној лани, Фиорентина игра во извонредна форма, моментално се наоѓа на 4то место со 3 бода позади Наполи и 8 бода пред Интер и Верона кои го делат 5тото место. Интер се мачи со формата, минатиот викенд едвај успеа да го совлада Сасуоло и тоа беше прва победа во 2014 година. Амбициите на тимот беа место во Лигата на Шампионите но најверојатно нема да биде ништо од тоа. За овој натпревар Винченцо Монтела тренерот на Фиорентина ќе биде без услугите на суспендираниот Борха Валеро клучната фигура во овој тим, листата на повредени играчи е долга а на неа се наоѓаат Хегази, Роси, ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Рома со убедливи 3:0 ја совладаа Сампдорија во претпоследниот меч од 24.коло од Серие А. Матиа Дестро имаше своја вечер кој со два гола беше најзаслужен за победата на римската „волчица“. Гостинската мрежа прв пат се затресе во 44-тата минута кога по корнерот на Пјаниќ, Дестро успешно реализираше со глава. На 2:0 зголеми босанскиот репрезентативец Миралем Пјаниќ во 54-та минута од слободен удар, а три минути подоцнa конечните 3:0 со неговиот втор гол ги постави младиот Матиа Дестро. Јувентус е лидер со 63 бодови, девет повеќе од Рома, која има натпревар помалку, оној одложениот од минатото коло против Парма. Трет е Наполи со 50, на четвртото место е Фиорентина со 44 бодови, Интер е петти со 39.
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус не дозволи никакво изненадување во неделниот натпревар од 24. коло и сосема заслужено, со сигурни 3:1 славеше во првенствената пресметка против гостинската екипа на Киево. Фаворитската улога ја оправдаа и фудбалерите на Наполи кои одиграа одлично во вторите 45 минути, а таквата игра на крајот се покажа како доволна за да слават со 2:0 на незгодното гостување во Сасуоло. Последните 20 минути од натпреварот ги одигра и поранешниот репрезентативец на Македонија, Горан Пандев. Фудбалерите на Рома ја искористија предноста на домашниот терен и без многу мака забележаа убедлива победа од 3:0 во првенствената пресметка против екипата на Самдорија. Резултати: Катанија – Лацио 3-1, Аталанта – Парма 0-4, Калјари – Ливорно 1-2, Џенова – Удинезе 3-3, Јувентус – Киево 3-1, Сасуоло – Наполи 0-2, Рома – Сампдорија 3:0.
| | веќе видена | слични
5 копии

Со убедливата победа од 3:0 фудбалерите на Рома ја вратија предноста од четири бодови пред трето пласираниот Наполи со тоа што римјаните имаат и натпревар помалку па со евентуална победа на тој дуел со Парма, можат уште повеќе да му се доближат на лидерот Јувентус. Синоќа на „Олимпико“ во Рим за Рома двапати погоди Матиа Дестро (44 и 57.минута), а еднаш стрелец на гол беше Миралем Пјаниќ (54.минута). Резултати на другите завршени натпревари од 24.коло во Серија А: Милан – Болоња 1:0, Фиорентина – Интер 1:2, Катанија – Лацио 3:1, Јувентус – Киево 3:1, Каљари – Ливорно 1:2, Сасуоло – Наполи 0:2, Аталанта – Парма 0:4 и Џенова – Удинезе 3:3. Вечерва играат Верона – Торино (почеток 20:45 часот). Табела: Јувентус 63 бодови, Рома 54 (натпревар помалку), Наполи 50, Фиорентина 44, Интер 39,…
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Рома на домашен терен ја совладаа екипата на Самдорија со резултат 3-0 во 24. коло од италијанската Серија А. Херој во победата беше двојниот стрелец Дестро, кој ги постигна головите во 44. и во 57. минута, додека пак третиот погодок за Рома го постигна Пјаниќ во 54. минута. Гостите го завршија натпреварот со десет играчи бидејќи поради два жолти картони беше исклучен Гастадело. Рома со оваа победа го задржа чекорот со водечкиот Јувентус, кој има девет бода повеќе, но и натпревар повеќе од второпласираната Рома.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фаворитите за највисок пласман во италијанскиот фудбалски шампионат Јувентус и Интер славеа сигурни победи во натпреварите од 24.коло на Серија А. Јувентус пред својата публика го совлада Киево со 3:1, додека Наполи како гости се радуваше на триумф од 2:0 во дуелот со Сасуоло. На останатите натпревари одиграни вчера попладне беа постигнати следниве резултати: Катанија – Лацио 3:1, Џенова – Удинезе 3:3, Каљари – Ливорно 1:2 и Аталанта – Парма 0:4 Денес ќе биде комплетирано колото со натпреварот Верона – Торино.
| | веќе видена | слични

Рома е единствената екипа која колку толку го држи чекорот со Јувентус. Фудбалерите на Рома со убедливи 3:0 ја совладаа Сампдорија во претпоследниот меч од 24.коло од Серие А. Матиа Дестро имаше своја вечер кој со два гола беше најзаслужен за победата на римската „волчица“. Гостинската мрежа прв пат се затресе во 44-тата минута кога по корнерот на Пјаниќ, Дестро успешно реализираше со глава. На 2:0 зголеми босанскиот репрезентативец Миралем Пјаниќ во 54-та минута од слободен удар, а три минути подоцнa конечните 3:0 со неговиот втор гол ги постави младиот Матиа Дестро. Јувентус е лидер со 63 бодови, девет повеќе од Рома, која има натпревар помалку, оној одложениот од минатото коло против Парма. Трет е Наполи со 50, на четвртото место е Фиорентина со 44 бодови, Интер е петти со 39. Серие А, 24.коло Недела: Катанија – Лацио 3:1 Каљари – Ливорно 1:2 Сасуоло – Наполи 0:2 Аталанта – Парма 0:4 Џенова – Удинезе 3:3. Јувентус – Киево 3:1 Рома – Сампдорија 3:0 Сабота: Милан – Болоња 1:0 Понеделник: Верона – ...
| | веќе видена | слични

Синоќа на „Олимпико“ во Рим за Рома двапати погоди Матиа Дестро (44 и 57.минута), а еднаш стрелец на гол беше Миралем Пјаниќ (54.минута). Резултати на другите завршени натпревари од 24.коло во Серија А: Милан - Болоња 1:0, Фиорентина - Интер 1:2, Катанија - Лацио 3:1, Јувентус - Киево 3:1, Каљари - Ливорно 1:2, Сасуоло - Наполи 0:2, Аталанта - Парма 0:4 и Џенова - Удинезе 3:3. Вечерва играат Верона - Торино (почеток 20:45 часот). Табела: Јувентус 63 бодови, Рома 54 (натпревар помалку), Наполи 50, Фиорентина 44, Интер 39,...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Рома ја прекинаа низата од два меча без триумф, со победата над Сампдорија, со резултат 3-0, во 24-тото коло од Серија А.„Волчичцата“ со својата 16-та победа во сезоната, стигна на 9 бодови разлика од водечкиот Јувентус.На два пати стрелец за домашниот тим беше Дестро, а еден гол постигна репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Пјаниќ.Сампдорија од 80-тата минута играше со еден фудбалер помалку, затоа што Гасталдело доби втор жолт картон.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Рома остварија убедлив триумф на домашен терен, совладувајќи ја Сампдорија со 3-0. Со тоа се зацврстија на втората позиција на табелата, со четири бода предност пред третопласираниот Наполи, а се уште имаат минимални шанси и за „скудетото“, иако доцнат девет бода зад лидерот Јувентус. Матиа Дестро ја отвори и ја затвори серијата голови на овој меч, а извонреден погодок од слободен удар постигна Миралем Пјаниќ. All Goals – Roma 3-0 Sampdoria – 16-02-2014… by allgoal-football
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 278 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 91 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 250 | | | веќе видена

Ефикасното слабеење со силиконски прстен на желудникот е оперативен зафат кој последните години е светски тренд. На овој зафат – gastric banding – кој ефикасно ...
сите 164 | | | веќе видена

Иранската револуционерна гарда заплени танкер во Голфскиот залив, кој според наводите на иранските медиуми, пловел под знаме на Велика Британија. Сопствениците ...
сите 196 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најава: Фиорентина-Интер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: