Новак Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Првиот светски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ триумфираше во првото коло на Грен слем турнирот на Ролан Гарос, откако го совлада Давид Гофин од Белгија со резултат 3:0 по сетови 7:5, 6:4, 7:5. Првиот меѓусебен дуел помина во занимлива игра, а популарниот Ноле вложи многу труд додека не го скрши отпорот на 57-от тенисер на АТП листата. “Најважно беше што победив. Гофин е голем талент, беше навистина расположен и агресивен. И се заблагодарувам на публиката за поддршката, беше ова еден извонреден амбиент“, рече Ѓоковиќ. Од останатите натпревари, Долгополов беше елиминиран од Русинот Турсунов со 3:0 (7:6, 6:4, 7:6), а Томиќ мораше да го предаде мечот со Романецот Ханеску при резултат 2:0 (7:5, 7:6, 2:1). Победи забележаа уште Јужњи, Делбонис, Димитров, Пуиле, Сок, Хаас, Давиденко, Лу, Истомин, Пела, Колшрајбер, Вавринка и Вердаско.
| | веќе видена | слични

Организатороте на Ролан Гарос се соочуваат со многу проблеми поради дождот кој и денеска беше главен „играч“ на турнирот и не дозволи програмата да се одвива според предвидениот план, се одиграа мал број на мечеви а најголемиот дел се во прекин а добар дел од мечевите предвидени за денеска се префрлени за утре. Првиот фаворит Новак Ѓоковиќ побрз од дождот експресно обезбеди пласман во третото коло откако го победи Гвидо Пела од Аргентина со 3:0 препуштајќи му само 4 гема во двата сета. Најголемото изненадување го направи тенисерката од САД Бетани Матек -Сандс која со 2:1 ја победи На Ли од Кина инаку победничка на РГ во 2011 година.
| | веќе видена | слични

Првиот носител на Отвореното првенство на Франција попладнево со максимално 3-0 и само четири загубени гема славеше лесна победа над талентираниот Аргентинец Гвидо Пеља. Во мечот кој беше одлаган и прекинуван поради врнежите од дожд Ѓоковиќ со фуриозна игра за само еден час и 26 минути игра со 6-2, 6-0 и 6-2 го декласираше 83 тенисер на светот Гвидо Пеља. Во 3 коло противник на Ѓоковиќ ќе биде младиот Бугарин Григор Димитров , за лидерот во светскиот тенис тоа ќе биде шанса за реванш за неочекуваниот пораз во второто коло на АТП Мастерсот во Мадрид.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ без загубен сет го доби мечот на Ролан Гарос против Аргентинецот Гвидо Пелја и се избори за нов дуел со Бугаринот Григор Димитров од кого доживеа незгоден пораз во Maдрид. Српскиот тенисер славеше во денешниот меч од второто коло со 6:2/6:0/6:2 и по само 1 час и 25 минути го потврди пласманот во следната рунда на овој грен слем турнир. Стартот доцнеше три часа поради дождот, а беше и накратко прекинат поради истите причини, но тоа не влијаеше негативно врз светскиот рекет број еден кој по првите четири израмнети гејмови, направи серија со која покажа кој е кој на теренот. Веќе во 1/16 финалето, Ѓоковиќ за противник го има Бугаринот Димитров кој пак денеска беше подобар од Французинот Пуије со 3:0 во сетови.
| | веќе видена | слични

Србинот Новак Ѓоковиќ, светскиот тениски рекет број еден се пласираше во 3. коло на отвореното првенство на Франција, „Ролан Гарос“ откако денеска го победи Гвидо Пеља со 6-2, 6-0 и 6-2. Во шестанестинафиналето ќе се сретне со Григор Димитров кој пред еден месец го победи Ѓоковиќ на матстер-турнирот во Мадрид. Двобојот меѓу Ѓоковиќ и Димитров треба да се одигра в сабота.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ лесно се пласираше во 3. коло на Ролан Гарос славејќи денска против Аргентинецот Гвидо Пелја.Новак славеше со 6-2,6-0,6-2, и покрај тоа што нешто слично како и во првото коло постојано дождот го отежнуваше почетокот на мечот, па дури по 16 часот двајцата се појавија на терен. Во следното коло Новак Ѓоковиќ ќе се сретне со бугарскиот тенисер Григор Димитров.
| | веќе видена | слични

За да се спаси од честите врнежи од дожд најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ промовираше нов моден детаљ, капа за ватерполо од неговиот омилен ватерполо клуб Црвена Звезда. Популарниот Ноле со новиот моден детаљ се шета по тенискиот комплекс Ролан Гарос. „Шетам низ соблекувалните и го покажувам новиот моден додаток за сезоната пролет –лето 2013“, напиша Ѓоковиќ на Твитер. Најдобриот светски тенисер подоцна на Твитер објави и фотографија на која неговиот тренер Маријан Вајда исто така носи капа од ватерполо клубот Црвена Звезда. Под оваа слика Ѓоковиќ напиша: „Маријан меѓутоа капата ја носи со стил. Вистинска модна икона.
| | веќе видена | слични

За да се спаси од честите врнежи од дожд светскиот тенисер број 1 Новак Ѓоковиќ со нова опрема – капа за ватерполо од неговиот омилен ватерполо клуб Црвена Звезда.„Шетам низ соблекувалните и го покажувам новиот моден додаток за сезоната пролет – лето 2013“, напиша Ѓоковиќ на Твитер.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со огромна леснотија се пласираше во 3. коло на Гренслем турнирот Ролан Гарос славејќи денска против Аргентинецот Гвидо Пелја. Ѓоковиќ аргентинскиот тенисер го совлада со 6-2,6-0,6-2, и покрај тоа што нешто слично како и во првото коло постојано дождот го отежнуваше почетокот на мечот, па дури по 16 часот двајцата се појавија на терен. А, по појавувањето на теренот единствено играше Србинот кој за 88 минути „потење“ му дозволи на противникот да освои само четири гема. Во следното коло Новак Ѓоковиќ ќе се сретне со бугарскиот тенисер Григор Димитров од кого загуби во Мадрид. Шанса за одмазда за претходниот пораз.
| | веќе видена | слични

Годинашното издание на Ролан Гарос го одбележаа врнежите од дожд поради кои беа одложени многу натпревари.Тоа очигледно го револтира најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, па тој во свој стил даде коментар на временските услови.Со капа на ватерполо клубот Црвена Звезда, тој се шеташе по комплексот на кој се играат натпреварите од Ролан Гарос, а ситуацијата ја опиша и на својот профил на Твитер.„Шетам низ соблекувалните и го покажувам најновиот моден детаљ за сезоната пролет-лето 2013“, напиша Ѓоковиќ.Освен реакција за времето во Париз, Србинот на овој начин и даде поддршка и на Звезда која утре се среќава со Барселонета во рамките на полуфиналето од Фајнал-фор турнирот во Лигата на шампионите во ватерполо.Во соработка со: sportclub.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 189 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 185 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

За тоа што се случува во Грција и кои се шансите Договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент, за 1ТВ зборуваше новинарот Фиљос Стангос од Солун, кој е и ...
сите 234 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 204 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новак Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: