Физичката активност резултира со ефикасност на работното место

Сите ние добро ја знаеме популарната латинската поговорка „ Во здраво тело, здрав дух “. Таа се покажала како апсолутно точна во многу аспекти во животот. Ако сте здрави, ќе уживате во сѐ – полесно ќе работите, повеќе ќе уживате во љубовта, ќе имате повеќе енергија за семејството и пријателите. Како што веќе знаете, еден од условите за што подобро здравје е добрата физичка кондиција. Се покажало дека, за поголема ефикасност на работа, важно е да бидете во топ форма – за било и каква работа да станува збор. Неодмно спороведено истражување покажало дека личностите кои поседуваат добра физичка кондиција, благодарејќи на тоа што биле физички активни во минатото, постигнуваат подобри резултати на работа отколку личностите кои биле физички неактивни. Решението е едноставно – колку повеќе вработените се во здрава и добра физичка кондиција, толку повеќе работа и обврски ќе можат да завршат. Личностите кои што имаат проблеми со килограмите најчесто имаат големи проблеми да го одржат чекорот со своите витки и фит ...
| | веќе видена | слични

 Позитивниот став и фокусираниот ум ви се неопходни на работното место затоа кажете му стоп на стресот. Работата е дел од животот, значаен и есенцијален. Секојдневно ги користиме нашите таленти за да добиеме нешто за возврат. Тоа е процес на давање и земање од кои двете страни имаат придобивки и заедно придонесуваат за подобрување на општеството. Обезбедување на семејството, плаќање сметки и купување на неопходните и посакуваните работи, едноставно работата е одговор за нашите потреби. Но, за жал, секоја работа не е соодветна за секого. Некои мора да работат работа што не ја сакаат, додека други за време на процесот на работење престануваат да ја сакаат. Поради едни или други причини, работата неретко ни предизвикува стрес, а стресот дефинитивно не е добар за нашето здравје. Еве со каков вид на стрес се судираме на работното место и како да се справиме со него: Стрес од временски притисоци Ова е најчестиот вид стрес на работа. Мислиме дека немаме доволно време за да ја завршиме задачата, паничиме и правиме ...
| | веќе видена | слични

Опкружени сте со луѓе кои ја црпат вашата позитивна енертгија? Еве како да се справите со нив: Дистанцирајте се Обидете се да се дистанцирате од луѓето кои постојано се жалат и не дозволувајте да ве нервираат. Едноставно исклучете се кога ќе започнат со негативните коментари и не реагирајте воопшто. Луѓето кои постојано се жалат најчесто бараат публика и некој со кој ќе ги поделат фрустрациите. Не им дозволувајте вие да бидете нивниот издувен вентил. Променете ја темата Промената на темата е многу мудар потег, но нема да ви упали ако тоа го направите нагло. Морате на дискретен начин да ја промените темата на разговорот и да ја одвлечете таа личност во сосема друга насока. Поттикнете ги да го променат размислувањето Во текот на разговорите со лицето кое постојано се жали би требало да се обидете да го поттикнете на промена на размислувањето. Објаснете им како работите нема да се поправат сами од себе, туку е потребно да направат нешто за тоа прашање. Обидете се да ги разберете Без оглед колку ве нервираат тие ...
| | веќе видена | слични

Со што и да се занимавате потребно е да го совладате следниот список со вештини… Критики Кога-тогаш ќе морате да научите да ги прифаќате критиките. Некои нема да бидат добро намерни, но повеќето сепак ќе ви помогнат да се подобрите на работното место. Слушајте ги сите, иако веруваме дека често не е лесно да се слушнат. Време Тоа што ќе морате да го совладате е и управувањето со времето, кое е се помало. Обавувајте ги задачите на време и избирајте ги според нивото на енергија. Потешките кога имате повеќе енергија, полесните кога сте веќе заморени. Тимска работа Можеби мислите дека токму се можете да изработите сами и подобро од сите, но вашиот шеф не мисли така. Тој сака луѓе, кои можат да работат во тим и заедно да донесуваат уште подобри резултати. Пристојно одбивање Се трудите секогаш да им бидете од помош на своите колеги во невоља, но понекогаш немате време за тоа. Во ваквите ситуации применете го пристојното одбивање. Јавен говор Многумина имаат страв од тоа, но сетете се дека во текот на животот има ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 312 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски денеска преку сооштение искажа незадоволство од одбивањето на второстепената жалба за одложување на издржувањето на ...
сите 103 | | | веќе видена

На централната церемонија во Париз, чиј домаќин беше францускиот претседател Франсоа Макрон, учествуваа претседателите и премиерите на речиси 80 држави од сите ...
сите 158 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска попладне ги посети американските воени гробишта во предградието Сирен на Париз, кои се симбол на учеството на ...
сите 60 | | | веќе видена

Почна на 20 години како газда на „Орка Спорт“, за после дваесет да стане најбогатиот Македонец кој ни сам не може да си го измери богатството. Форбс го процени ...
сите 220 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 46 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 205 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Физичката активност резултира со ефикасност на работното место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: