Повеќе пари од буџетот за партиите, а помалку од донаторите


Политичките партии со новите законски измени ќе добиваат два ипол пати повеќе пари од буџетот, а ќе продолжат да примаат донации, но сумата ќе биде намалена. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Државната изборна комисија-ДИК информира дека во понеделник ќе изврши измена на роковникот со кое рокот за поднесување на ценовниците за медиумско ...
| | веќе видена | слични

Пратениците и пратеничките групи ќе имаат право на повластени термини и цени за јавна пропаганда за референдумот за името бидејки Собранието се смета за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Само Собранието како овластен предлагач има привилегиран пристап до услугите кои ги обезбедуват радиодифузерите, печатените медиуми и електронските медиуми ...
| | веќе видена | слични

За референдумот медиумите да известуваат како и за избори, иако со закон не се предвидени прецизни правила. Агенцијата за медиуми издаде нацрт препораки и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Медиумите да не заземаат страни и да известуваат професионално за време на референдумот повика денеска Директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Медиумите за време на референдумот да известуваат професионално и да не заземаат страни при известувањето, како и да не се води пропаганда за насилно уривање ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека измените на Изборниот законик за политичко рекламирање од буџетски средства што неодамна беа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе пари од буџетот за партиите, а помалку од донаторите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: