Македонија - Сметките на „А1“ остануваат замрзнати

Сметките на телевизија „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ и понатаму остануваат замрзнати, по вчерашната одлука на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1. „Привременото замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки е до точно одредени износи, за секое правно лице одделно, на начин што се забранува подигање и располагање со наведените парични средства“, стои во соопштението на Основниот суд. Сметките на медиумите се блокирани веќе пет месеци, а судот по службена должност секој месец до крајот на истрагата за случајот „Пајажина“ ќе се изјаснува дали сметките и понатаму ќе останат замрзнати. Дополнителен удар за медиумите, од што зависи и нивното натамошно функционирање, е и намерата на Управата за јавни приходи и таа да направи дополнително замрзнување на сметките, но на различни, многу поголеми суми. Од самиот почеток на истрагата, институциите се разидоа во пресметките за наводниот долг на медиумите, па постојано ги менуваа бројките. Според пресметките на судот, по ...
| | веќе видена | слични

Рокот кој и го даде Управата за јавни приходи на А1 телевизија и Плус Продукција за наплата на долг по основа на данок неофицијално истекува во понеделник. “Крајниот рок по кој А1 и Плус продукција треба да го платат долгот е најдоцна во рок од седум дена од доставувањето опомена за плаќање на утврдениот износ на данок. Доколку во овој рок не се плати данокот, УЈП, согласно законот, треба да пристапи кон примена на мерки за присилна наплата“, се велеше во соопштението на УЈП. Сепак, оттаму велат дека нема да се впуштаат во коментирање “изјави“ на даночни обврзници, ниту пак, да го образложува секој поединечен даночен акт кој е доставен до А1 телевизија, откако медиумите на Рамковски објавија дека Управата им испорачала уште едно решение за наплата на долг кој сега според нив изнесува 9,2 милиони евра. Според извори на “Капитал“, и покрај интензивните средби на раководството на медиумите со претставници на УЈП, не била прифатена можноста долгот да биде отплатен на 36 рати. “Понатамошните активности и мерки ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 136 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 75 | | | веќе видена

Градоначалникот Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, Директор на Институтот за стандардизација и ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Сметките на „А1“ остануваат замрзнати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: