Македонија - Сметките на „А1“ остануваат замрзнати

Сметките на телевизија „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ и понатаму остануваат замрзнати, по вчерашната одлука на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1. „Привременото замрзнување и задржување на паричните средства на банкарските сметки е до точно одредени износи, за секое правно лице одделно, на начин што се забранува подигање и располагање со наведените парични средства“, стои во соопштението на Основниот суд. Сметките на медиумите се блокирани веќе пет месеци, а судот по службена должност секој месец до крајот на истрагата за случајот „Пајажина“ ќе се изјаснува дали сметките и понатаму ќе останат замрзнати. Дополнителен удар за медиумите, од што зависи и нивното натамошно функционирање, е и намерата на Управата за јавни приходи и таа да направи дополнително замрзнување на сметките, но на различни, многу поголеми суми. Од самиот почеток на истрагата, институциите се разидоа во пресметките за наводниот долг на медиумите, па постојано ги менуваа бројките. Според пресметките на судот, по ...
| | веќе видена | слични

Рокот кој и го даде Управата за јавни приходи на А1 телевизија и Плус Продукција за наплата на долг по основа на данок неофицијално истекува во понеделник. “Крајниот рок по кој А1 и Плус продукција треба да го платат долгот е најдоцна во рок од седум дена од доставувањето опомена за плаќање на утврдениот износ на данок. Доколку во овој рок не се плати данокот, УЈП, согласно законот, треба да пристапи кон примена на мерки за присилна наплата“, се велеше во соопштението на УЈП. Сепак, оттаму велат дека нема да се впуштаат во коментирање “изјави“ на даночни обврзници, ниту пак, да го образложува секој поединечен даночен акт кој е доставен до А1 телевизија, откако медиумите на Рамковски објавија дека Управата им испорачала уште едно решение за наплата на долг кој сега според нив изнесува 9,2 милиони евра. Според извори на “Капитал“, и покрај интензивните средби на раководството на медиумите со претставници на УЈП, не била прифатена можноста долгот да биде отплатен на 36 рати. “Понатамошните активности и мерки ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Сметките на „А1“ остануваат замрзнати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: