ДОЖДОТ КАКО СМИСЛЕНА СЦЕНОГРАФИЈА: Накисната публика и многу нова музика на „Здраво млади“ (ФОТО)


Дождот подрани, па и со промената во лајн-апот не можеше да се избегне, заврна токму додека инди-англичаните беа на сцена, но тоа воопшто не влијаеше на публиката. Напротив, врнежливата вечер како планирана сценографија, допринесе само за продлабочување на емоциите, втемелување на еден инди-момент со безвременските „Слоудајв“ Фестивалот за нова музика „Здраво млади“ синоќа во и пред Младинскиот културен центар во Скопје го доживеа своето седмо издание, а како главни ѕвезди настапија англичаните „Слоудајв“. Легендарниот бенд е препознатлив за многумина кои растеа со инди музиката, а во текот на нивниот настапн вчера го промовираа и својот последен албум насловен по името на бендот. По цели 22 годони, овој состав го издаде својот четврти студиски аулбум, а водечка е нумерата „Star Roving“, која беше објавена во јануари годинава. „Слоудајв“ се карактеризираат како бенд од дрим поп и шугејз жанрот, зачинети со меланхолија и длабоки емоции. Најавите за дожд во текот на вчерашниот ден доведе до промена на ...
| | веќе видена | слични

Новиот скопски рок-бенд „Укален“ вчера ја објави својата прва песна насловена „Август“, која веќе може да се чуе на нивниот јутјуб-канал. Станува збор за песна што плови на брановите на класичниот рокенрол во која може да се чуе и нов и модерен звук. Песната е снимена во студиото „Алшар“ на тон-мајсторот и продуцент Ивица Јанкуловски. Со овој сингл, „Укален“ го најавува својот деби-албум, кој најверојатно ќе се појави до крајот на годината, а дотогаш ќе има и уште еден сингл. Членовите се пријатели, кои во 1990-тите свиреа во различни бендови на скопската сцена како „Греј нова“, „Сорс“, „Никеја“ и други. Моментално групата „Укален“ ја сочинуваат пејачот и гитарист Миле Бошњаковски, потоа гитаристот Владо Младеновски, басистот Илија Лалковски и тапанарот Лазар Коцев.
| | веќе видена | слични

Оваа година во склоп на тридневниот Д фестивал, ќе има програма и за вљубениците на метал и хардкор музиката. На самото отворање на фестивалот, во петок, 14-ти јули Москито бината ќе биде резервирана за D-XTREME програмата која се реализира во соработка со Terrorvoid Promotions , организацијата посветена на промоција на метал музиката на македонската андерграунд сцена. Како резултат на оваа програма, премиерен настап во Македонија ќе има култниот бенд SINISTER – еден од најголемите бендови на андерграунд дет-метал сцената. Неуморниот состав од Холандија доаѓа на Д Фестивал со својот најнов албум „Syncretism. Со вкупно 13 студиски албуми зад себе, повеќе од 25 години кариера и безмалку исто толку членови кои се запишаа во составот на бендот низ годините, SINISTER имаат безброј настапи ширум планетата и турнеи со големите имиња од метал сцената како Suffocation, Cannibal Corpse, Deicide, а се запишаа во листата предводници на сите релевантни метал фестивали низ светот. Ним ќе им се придружат и младите ...
| | веќе видена | слични

Ова лето подгответе се и за најтврдиот звук на новото фестивалско лето во Дојран, бидејќи Д ФЕСТИВАЛ ќе го започне тридневниот музички маратон со новиот програмски концепт со кој фестивалот добива жестоко музичко засилување за сите вљубеници во тврдиот гитарски звук и фуриозната енергија својствена на метал и хардкор музиката! На самото отворање на фестивалот, во петок, 14 јули бината !Москито“ е резервирана за програмата „Ди-екстрим“ (D-XTREME) која се реализира во соработка со „Терорвојд промоушнс“ (Terrorvoid Promotions), организација посветена на промоција на метал музиката на македонската андерграунд сцена, а која се запишува и како организатор на дел од најатрактивните концерти на овој музички жанр кои се одржале кај нас!Во рамките на „Ди-екстрим“, „Д фестивал“ годинава ќе биде домаќин на премиерниот настап во Македонија на култниот бенд „Синистер“ (SINISTER) – еден од најголемите бендови на андерграунд дет-метал сцената. Неуморниот состав од Холандија доаѓа на „Д фестивал“ со својот најнов албум, ...
| | веќе видена | слични

На 14 јули почнува популарниот „Д фестивал“ во Дојран. Овогодишното фестивалско лето е најавено како тридневен музички маратон што ќе се одржува на пет бини и на кој ќе настапат познати музички имиња. „Архангел“, диџеј Рудиментал, Кирил Џајковски, С.А.Р.С, „Стринг форсис“ , ова се само дел од учесниците на забавата. Освен музика, ќе има и забава на плажа, работилници, кинопроекции. Цената на билетот е 600 денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако својот настап на „ Д фестивал “ го потврдија речиси 40 музички артисти од светската, регионалната и домашната сцена, програмата на новото фестивалско лето во Дојран станува уште посилна со едно од најголемите музички имиња од македонската сцена на сите времиња! „ Д фестивал “ годинава има чест да биде домаќин на великанот од домашната музичка сцена, легендарната рок група „Архангел“, која ќе настапи како хедлајнер на главната бина! Со своите безвременски хитови „Архангел“, како никој друг, постигна култен статус не само кај нас, туку ширум цела поранешна Југославија. Групата оформена во 1989 година од страна на Ристо Вртев , во својата кариера има издадено четири албуми: „Архангел 1“ (1991), „Архангел 2“ (1993), „Heart Core“ (1998) и „Небесна машина“ (2003). Со денес култните песни од овие албуми, „Архангел“ се смета за една од најдобрите групи во Македонија во деведесеттите години на минатиот век, која безмалку цели три децении убедливо стои на врвот од најреспектираните музички имиња кај нас. ...
| | веќе видена | слични

Со африканскиот музички карван на мирот легендарните „Али Фарка Туре бенд“ и „Теракафт“ ќе пристигнат во Дојран, каде што ќе бидат дел од програмата на претстојното издание на „Д-фестивал“. Карванот го сочинуваат вкупно 11 музичари, кои во Дојран ќе ја донесат африканската атмосфера.Доаѓајќи од легендарниот фестивал во пустината на Тимбукту, овие музички бунтовници веруваат дека фестивалските вредности на мир и толеранција, кои денес се потребни повеќе од кога било, мора да продолжат да се пренесуваат и промовираат низ светот.Оригиналните членови на бендот, чиј покоен лидер Али Фарка Туре беше великан на спојувањето на традиционалната музика на Мали со блуз-музиката, ја продолжуваат својата работа и настапите со мисија да ја пренесуваат пораката за мир. Неговата фасцинантна музика и моќна универзална порака за мир продолжува да живее и понатаму благодарение токму на неговиот бенд, кој, пак, сега го предводат членовите Мамаду Кели и Афел Бокум, наедно познат и по соработките со славниот Дејмон ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот на нова и независна музика „Здраво млади“, во петокот го доживеа своето седмо издание, кој и овој пат понуди програма со изведувачи чија музика е во рамките на неконвенцијалниот, новиот и модерен звук. Со тоа фестивалот ја продолжува својата традиција на скопјани да им овозможи да проследат концерти на групи какви што ретко можеме да видиме и чуеме. Годинава на „Здраво млади“, настапија повеќе бендови од странство, но и некои од регионалната и од домашната сцена, кои имаат храбри и авангардни музички идеи.Фестивалот се одржуваше во Младинскиот културен центар во Скопје, и тоа на две сцени, надвор, на платото како и во холот на МКЦ. Иако овој пат временските услови не беа погодени за концерт под отворено небо, сепак силниот дожд не ги спречи ниту групите ниту посетителите да уживаат во едно од најдобрите концерти на „Здраво млади“. Невремето беше во моментот кога настапуваше главната ѕвезда на фестивалот, англиската група „Слоудајв“, кој во својот 60-минутен настап, покажа дека како треба да ...
| | веќе видена | слични

По веќе објавените 40 музички изведувачи, ни стигнуваат и нови хедлајнери кои ќе настапат на главната бина на „Д фестивал“, кој ќе се одржи од 14 до 16 јули во Дојран! Станува збор за „Музичкиот караван на мирот“ со кои легендарните бендови АЛИ ФАРКА ТУРЕ БЕНД и ТЕРАКАФТ од Мали ја пренесуваат нивната прекрасна музика и многу повеќе од тоа! Доаѓајќи од легендарниот Фестивал во Пустината на Тимбакту, кој сега е во егзил од Сахара, овие музички бунтовници веруваат дека фестивалските вредности на мир и толеранција кои денес се потребни повеќе од било кога, мора да продолжат да се пренесуваат и промовираат ширум светот. Караванот кој е сочинет од вкупно 11 музичари на овие две врвни имиња на музиката од Мали, ова лето ќе настапи на максимален број музички бини низ Европа, а во јули тој пристигнува и на единствениот open-air фестивал кај нас, на Д ФЕСТИВАЛ во Дојран, каде ќе имаме ретка прилика да ги проследиме концертите на кои ќе ни го пренесат фасцинантниот пустински блуз.Оригиналните членови на бендот, чиј ...
| | веќе видена | слични

Останато

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОЖДОТ КАКО СМИСЛЕНА СЦЕНОГРАФИЈА: Накисната публика и многу нова музика на „Здраво млади“ (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: