СЕНЗАЦИЈА ИЛИ ИЗМАМА: Aston Martin отвора фабрика во Македонија?

2 копии

Актуелно Раководството на британскиот автомобилски произведувач Aston Martin ја разгледува Македонија како можна дестинација за изградба на нова фабрика, извести „Ројтерс“. Британската компанија пред неколку месеци направила листа од 19 потенцијални дестинации за изградба на нова фабрика, по што во потесен избор влегле две локации на Островот, една во американската сојузна држава Алабама и една на Блискиот исток, соопштено е во декември. Меѓутоа, во последните неколку недели Македонија, како наведува „Ројтерс“, доставила подобра понуда на британскиот произведувач, кој од порано прецизирал дека секоја потенцијална финансиска поддршка ќе биде важен фактор при изборот. „Македонија е најновиот кандидат, кој пред тоа беше отфрлен“, се наведува во изворот. Висок функционер на владата во Скопје, кој не сакал да биде именуван, потврдил дека земјава е во трка. „Направивме добра понуда“, биле неговите штури зборови, не прецизирајќи никакви поединости. Aston Martin планира да го зголеми обемот на производство на околу ...
| | веќе видена | слични

Британскиот производител на луксузни автомобили Aston Martin, кој бара место каде да изгради нова фабрика, размислува тоа да биде во Македонија. Ова го пренесе Ројтерс, повикувајќи се на двајца извори запознаени со преговорите. Компанијата, која започна побарувачката на нова производствена локација со листа од 19 имиња, ја свела листата до две можни локации во Велика Британија, едно во САД и една во Средниот Исток. Но, во последниве недели Македонија упатила понуда кон производителот на автомобили, кој претходно изјави дека секоја финансиска поддршка ќе биде разгледана како голема предност, објаснува агенцијата. „Македонија се врати со силна понуда“, коментираат изворите на Ројтерс. Извор од македонската страна на преговорите, кој посакал анонимност, потврдил за учеството во трката за автомобилската фабрика. „Направивме добра понуда“, коментира тој. Aston Martin претходно изјави дека гледа предности да изгради нова фабрика во родната Британија, но Македонија е една од неколкуте земји кои упатиле кон ...
| | веќе видена | слични

Британскиот производител Aston Martin размислува да гради фабрика во Македонија, тврди Ројтерс. Компанијата размислува да го прошири своето производство па за таа цел бара локации за нова фабрика Покрај Скопје меѓу кандидатите се уште две бази во Велика Британија, една во Алабама во САД и уште една на Блискиот Исток. Македонија го привлече вниманието, по препорака на британската фирма Johnson Matthey, која во во 2009 година отвори фабрика за катализатори во близина на главниот град, во бесцаринаката зона, се вели во информацијата. Во новата фабрика ќе биде произведен кросоверот DBX. Концептот на луксузниот кросовер беше прикажан минатиот март на салонот во Женева. Компанијата планира да го зголеми производството до околу 15.000 возила годишно до крајот на деценијата. Во моментов, компанијата располага само со една производствена база во Гејден, централна Англија. Новите сопственици на Aston Martin - италијанскиот приватен инвестициски фонд Investindustrial, како и кувајтската група Tejara Capital, се решени ...
| | веќе видена | слични

Кој Астон Мартин ќе се произведува во Македонија? Објавено на 12 јануари 2016 година Веста-изненадување на денот што ни ја пласираше Ројтерс дека Астон Мартин сериозно ја разгледува можноста за изградба на фабрика во Македонија нé натера да истражиме кој модел на британската марка би се произведувал кај нас. Прв на листата потенцијални е идниот кросовер кој ќе настане од концептот DBX, што впрочем и реномираната новинска агенција го посочува. Моделот кој веќе е потврден за производство ќе биде поставен на новата платформа од идниот DB11, кој треба да го замени DB9 . Дел е од планот за инвестирање на 200 милиони фунти кои би биле потрошени за негов развој и нови производствени капацитети. Британците очекуваат од него да продаваат по околу 5.000 парчиња, во што треба да помогне електричниот погон. Во продажба треба да се појави во 2019 година. Освен со овој кросовер, Астон Мартин има план за проширување на гамата луксузни возила на вкупно седум модели, кои би биле претставувани секоја година по еден. Пречка за ...
| | веќе видена | слични

Како што пишува агенцијата Ројтерс, Македонија може да стане центар за новите модели на луксузната британска марка Aston Martin. Производителот бара место за нова фабрика и многу е веројатно изборот да падне токму на нашата земја. Според информациите, Владата на Република Македонија доставила понуда до Aston Martin, која првично била одбиена од Британците. Веднаш потоа бил доставен нов предлог кој станал интересен за производителот на луксузни автомобили. Во информацијата од Ројтерс се наведува дека првично во Aston Martin разгледувале вкупно 19 дестинации за нова фабрика, за во моментов оваа бројка да биде редуцирана на само неколку. Покрај Македонија, производителот води преговори за две локации во Велика Британија, една во американската држава Алабама и една на Блискиот Исток. Според информациите, конечната одлука за изградба на фабриката ќе биде донесена во наредните неколку недели. Новата фабрика на Aston Martin е основен дел од стратегијата на брендот за зголемување на производството. Плановите се ...
| | веќе видена | слични

Астон Мартин Made in Macedonia! Во лавината автомобилски новини од Детроит една многу важна вест ќе ни се протнеше незабележана Објавено на 12 јануари 2016 година Да вистина е, Астон Мартин сериозно ја разгледува Македонија како можна локација за својата идна фабрика. Оваа вест ја пласираше реномираната агенција Ројтерс, за која знаеме дека никогаш не објавува ништо пред за тоа да добие потврда од најмалку два неповрзани извори. Во нашиот случат едниот е од британскиот производител, а другиот од владата на Република Македонија, и двата анонимни за нас, но не и за Ројтерс. Британскиот производител со цел проширување на капацитетите и враќање на профитабилноста, разгледуваше вкупно 19 локации за новата фабрика, од кои после првиот филтер пред неколку месеци во игра останаа две во Британија, една во американската сојузна држава Алабама и една на Блискиот Исток. Но, според Ројтерс, пред неколку недели ние сме ја подобриле понудата и сме се вратиле во игра како сериозен кандидат. Официјално, нашата влада одбила ...
| | веќе видена | слични

Британскиот произведувач на луксузни автомобили Астон Мартин моментално одлучува каде да го прошири бизнисот, а една од потенцијалните локации е Македонија. Компанијата имала листа од 19 можни локации, која потоа ја скратила на две локации во Британија, една во американската држава Алабама и една на Блискиот Исток. Но Македонија ја подобрила својата понуда кон произведувачот на автомобили и повторно е во трка. Висок владин функционер, кој сакал да остане анонимен, потврдил дека Македонија е дел од можните локации, и дека била направена добра понуда. Астон Мартин треба да ја донесе одлуката во наредниве неколку недели, а македонската влада и компанијата одбиле да коментираат кога биле контактирани од Ројтерс .
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕНЗАЦИЈА ИЛИ ИЗМАМА: Aston Martin отвора фабрика во Македонија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: