Воздушен напад врз Идлиб, најмалку 58 загинати меѓу кои 11 деца


Најмалку 58 луѓе меѓу кои и 11 деца загинаа денеска во воздушни напади врз северозападната сириска провинција Идлиб. Според Сирискиот центар за мониторинг на човековите права руски или сириски воени авиони извршиле напади врз градот Хан Шејхоун во Идлиб што е под контрола на бунтовниците.Во нападите има десетици повредени. Неименуван извор од сириската армија тврди дека во нападот не е користено хемиско оружје, иако дел од медиумите јавија за можна потреба на таков вид оружје во нападите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Иран, Хасан Рохани во денешниот телефонски разговор со сирискиот колега Башар ал Асад, изрази поддршка на Дамаск во борбата против тероризмот и го осуди нападот на САД врз сириската воена база како нарушување на суверенитетот на Сирија. – Сирискиот народ и војска се одлучни во тоа да го уништат тероризмот на територијата на Сирија, истакна Асад при тоа заблагодаруваќи му се на Иран за поддршката за „сириската нација“. Русија и Иран на Асад му обезбедија воена поддршка во борбата против бунтовничките групи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот и иранскиот претседател Владимир Путин и Хасан Рохани оценија дека агресивните акции на САД против Сирија се „недозволиви“ и оти со тоа се крши меѓународното право, соопшти Кремљ на својата интернет страница. Двајцата лидери во телефонскиот разговор се заложиле за објективна истрага за инцидентот, во кој наводно е користено хемиско оружје во сириската провинција Идлиб и се согласиле на подлабока соработка против тероризмот. Телефонскиот разговор бил на иницијатива на Иран.
| | веќе видена | слични
15 копии

Најмалку 18 цивили, меѓу кои и четири деца, загинаа, а најмалку 22 цивили се повредени во воздухопловен напад во северозападната сириска провинција Идлиб, соопшти сириската опсерваторија за човекови права, пренесува „Џерусалем пост“. - Билансот на жртвите би можел да порасне, бидејќи има многу голем број тешкоранети - рекле од опсерваторијата, каде што веруваат дека нападот е изведен од руски авиони со поддршка на сириската влада. Минатата недела во Идлиб беше изведен напад со хемиско оружје при што загинаа најмалку 87 луѓе. Провинцијата Идлиб е контролирана од алијансата составена од бунтовнички групи, и е честа мета на сириските сили и нивните сојузници. Во меѓувреме, сириски активисти што се борат против Исламска држава соопштија дека авион на воената коалиција на чело со САД погодил чамец со околу 40 луѓе, кои преку реката Еуфрат бегале од судирите меѓу екстремистите и бунтовниците поддржани од САД во покраината Рака, при што биле убиени најмалку седум цивили. Организацијата под име „Рака тивко ја ...
| | веќе видена | слични

Татко си ги прегрнува своите мртви близначиња убиени во хемискиот напад во Сирија, тој ја загуби и нивната мајка и внук. Јусеф во хемискиот напад што во вторникот се случи во сирискиот северен град Кан Шеикун ги загуби своите две деца близнаци кои беа на возраст од 9 месеци, сопругата и внукот, при што загинаа најмалку 72 лица. Потресната фотографија ја направил неговиот братучед кој го фотографирал како се збогува со беживотните тела на близнаците. -Кога се случи воздушниот напад ги изведов од куќата заедно со мајка им,тие на почетокот беа свесни, но по 10 минути почна да се чувствува мирис. Ги одведов на лекар, мислев дека ќе бидат добро. Кога се вратив да видам што се случува со останатите од семејството ги пронајдов мртви двајцата браќа, двајца братучеди и внукот. Не можев да ги спасам, вели тој. По трагичниот напад Јусеф допатува преку границата со Турција за да се сретне со турскиот претседател Таип Ердоган. -Тој ни вети дека нема да има разговори на ниво на безбедност, а со претседателот Трамп ќе се ...
| | веќе видена | слични

Десетици луѓе биле на воениот аеродром Шаjрат во Сирија по нападот од страна на САД, но не беа пронајдени траги од хемиско оружје. Ова го изјави официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков. „Областа беше посетен од воени лица, полицајци и пожарникари, претставници на медиумите, но не се откриени магацини за хемиско оружје. Освен тоа присутните не носат маски и се чувствуваат сосема нормално“, рече тој. „На овој начин се поставува прашањето: кој и зошто проговори за такви докази?“, праша генералот. Тој посочи дека и САД молчат за вистинитоста на тврдењето за хемиско оружје во базата. „Единствениот начин да се добие објективна информација, е да се истражува присуството на хемиско оружје на аеродромот, така што ќе се користи специјална опрема за земање мостри, и ќе се изврши подоцнежна научна анализа. Исто како што направија руските експерти во Алепо“, рече Конашенков. Претходно денеска претседателскиот прес секретар Димитриј Песков, изјавил дека Москва гледа на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателите на Сирија и Иран, Башар ал Асад и Хасан Рохани оценуваат дека американските ракетни напади над воената база во Сирија претставуваат тешко кршење на суверенитетот на земјата и имаат за цел да го кренат моралот на терористичките групи, пренесуваат светските агенции. Рохани во телефонски разговор со Асад уште еднаш ги осудил нападите на САД во Сирија, и изразил цврста поддршка за сириската влада. Асад, пак, ги обвини САД за подигање на моралот на терористите. Во нападот со хемиско оружје на градот Кан Шејкун во вторникот загинаа 87 луѓе, а веднаш потоа тоа САД изврши напад со ракети во централниот дел на Сирија, каде починаа девет луѓе. Владата на Дамаск ги отфрли американските обвинувања, тврдејќи дека нивните сили не користат хемиско оружје. Иран, близок сојузник на Асад, обезбедува клучна воена и финансиска помош за сирискот претседател во текот на шестгодишната граѓанска војна во Сирија.
| | веќе видена | слични

Потресната фотографија ја направил неговиот братучед кој го фотографирал како се збогува со беживотните тела на близнаците. -Кога се случи воздушниот напад ги изведов од куќата заедно со мајка им,тие на почетокот беа свесни, но по 10 минути почна да се чувствува мирис. Ги одведов на лекар, мислев дека ќе бидат добро. Кога се вратив да видам што се случува со останатите од семејството ги пронајдов мртви двајцата браќа, двајца братучеди и внукот. Не можев да ги спасам, вели тој. По трагичниот напад Јусеф допатува преку границата со Турција за да се сретне со турскиот претседател Таип Ердоган. -Тој ни вети дека нема да има разговори на ниво на безбедност, а со претседателот Трамп ќе се обидат да преземат чекори против Асад и ќе се обидат да спречат убиства и насилство во Сирија. Јусеф вели дека планира да се врати во неговата земја наскоро и покрај опасностите и трагедијата во неговиот роден град. “I was expecting them to hug me back”: Heartbroken father mourns 9-month-old twins killed in Syrian chemical attack ...
| | веќе видена | слични

Американскиот заменик претседател Мајкл Пенс во денешниот телефонски разговор со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади вети дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат ирачката борба против Исламска држава, соопшти Владата во Багдад. Абади и Пенс разговарале и за ситуацијата во Сирија и борбата против ИД по вчерашниот американски напад врз сириска воена база. Пенс истакна дека „не е променета политиката на САД во регионот и оти приоритет е победата над ИД до Ирак и во регионот“. Абади наведе дека е неопходно да запре заострувањето на конфликтот во Сирија и да се обединат напорите за уништување на ИД и другите терористички групи. Тој додаде дека Ирак ја осудува употребата на хемиско оружје во Сирија. – Ирачаните исто така страдаа од хемиски напади во претходниот режим, затоа апелираме под итно да се покрене меѓународна истрага, посочи Абади.
| | веќе видена | слични

Се претпоставува дека бројот на жртвите би можел да биде поголем. Според невладината органзиација со седиште во Лондон, нападот бил изведен од руски авиони кои дејствуваат како поддршка на сириската Влада. Провинцијата Идлиб е под контрола на алијанса составена од бунтовнички групи и често е мета на напади како на сириските сили, така и на нивните руските сојузници. Во текот на неделата во Идлиб беше изведен напад со хемиско оружје при што загинаа најмалку 87 луѓе.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Воздушен напад врз Идлиб, најмалку 58 загинати меѓу кои 11 деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: