Хамнеј: Државните органи да поддржат политики против санкциите на САД

Иранскиот духовен лидер, ајатолахот Али Хаменеи, ги повика државните органи да ја поддржат владата на претседателот Хасан Рохани во борбата против американските економски санкции, кои се на повидок. Иранскиот духовен лидер, ајатолахот Али Хаменеи, денеска ги повика државните органи да ја поддржат владата на претседателот Хасан Рохани во борбата против американските економски санкции, кои се на повидок, стои во говорот објавен на неговата официјална интернет- страница. Хаменеи, истовремено, оцени дека е возможен евентуален „пораз" на американскиот заговор. - Цврсто верувам дека ако владата ги преземе неопходните мерки, ќе може да ги надмине проблемите и да го победи американската заговор, вели Хаменеи . Тој ги повика државните органи да ја поддржат владината економска политика.
| | веќе видена | слични
6 копии

Иранскиот претседател Хасан Рохани донесе одлука и жените да можат да гледаат фудбал на стадионите. Својата одлука Рохани ја соопштил на министерот за спорт Масуд Солтанифар, кој сега треба да ја спроведе одлуката на претседателот. Досега, конзервативните кругови не дозвоплуваа присуство на жените на стадионите под изговор дека при навивањето мажите користат „непримерен јазик“. Но, портпаролот на иранскиот Совет на чувари – тело составено од 12 мажи со голема моќ во Исламската Република, оцени дека таа „апсолутна забрана“ веќе не е разумна. По повеќегодишни протести поради таа забрана, конечно жените во Иран повторно ќе можат да се радуваат на убавините на фудбалската игра во живо, откако тоа им беше забрането од Исламската револуција во 1979 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Рекетот на власта е формално пријавен пред четири месеци, а изнудата на милиони евра, заканите и злоупотребата на институциите се јавна тајна многу подолго. Од ...
сите 389 | | | веќе видена

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 281 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хамнеј: Државните органи да поддржат политики против санкциите на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: