Рогозин: „НАТО се плаши од Русија и од Германија“

Иако Германија и Русија се модерни демократии со пазарни економии, НАТО сеуште се плаши од воскреснување на поранешните нацистички или советски држави, вели Дмитри Рогозин, пренесува Русија Денес. Дмитри Рогозин, фото: Википедија Рогозин, кој е актуелен заминик премиер на Русија задолжен за „одбрамбениот комплекс“ и поранешен пратеник на Русија во НАТО вели дека без разлика на политичкото уредување, Северноатлантската алијанса нема да го смени мислењето за Русија. “Не е важно што е Русија – демократска, комунистичка или царска – тие ќе нѐ гледаат со исти очи како и пред повеќе векови“ – вели Рогозин, кој истакнал дека истото се однесува и за Германија. “Односите со Германија остануваат комплицирани, бидејќи се плашат од неа. Германците имаат само неколоку батаљони во армијата на НАТО, која всушност и не постои, но обединува сили на повеќе нации за одредени операции“ „Тие не смеат да создадат ниту една бригада за одредена операција. Уште им е страв од Германците“ – вели Рогозин. Рогозин смета дека НАТО ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рогозин: „НАТО се плаши од Русија и од Германија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: