Роднините на жртвите од Сребреница ја поздравуваат холандската пресуда, но не се задоволни

Некои веруваат дека пресудата е првиот чекор кон разоткривање на вистината за случувањата во Сребреница во 1995 година. Граѓаните на Босна и Херцеговина (БиХ) демонстрираат во Хаг на 11 јули за правда за масакрот во Сребреница во 1995 година. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Семејствата на жртвите од масакрот во Сребреница во 1995 година рекоа дека се само делумно задоволни од минатонеделната пресуда на холандскиот окружен суд, според кој холандската влада е одговорна за 300 жртви во најлошото етнички мотивирано масовно убиство во Европа од Втората светска војна. Судот на 16 јули досуди дека холандскиот баталјон (кој понекогаш се нарекува „Дачбет“) на мировниот тим има учество во одговорноста за смртта на 300 мажи и момчиња и „требало да ја земе предвид можноста дека овие луѓе би биле жртви на геноцид... Ако ,Дачбед‘ им дозволел да останат во седиштето, овие луѓе ќе останеа живи“. Един Мустафиќ имал само пет години кога го видел својот татко и сите машки членови на неговата фамилија за последен пат. „Мајка ми, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Холандската држава е одговорна за смртта на 300 муслимани убиени од страна на српските сили во босанскиот град Сребреница во 1995 година, соопшти денеска Граѓанскиот суд во Хаг. Судот пресуди во корист на тужителите, роднини на некои од жртвите во масакрот во Сребреница, во кој српските сили убија над 8.000 Бошњаци. Сребреница во 1995 година беше под заштита на холандските миротворци, кои без борба го предадоа градот на српските сили под команда на генерал Ратко Младиќ. Тој во моментот е во Хаг каде му се суди за воени злосторства. Пред седум години здружението „Мајките од Сребреница“ поднесе тужба против Холандија од името на 8.000 жители на Сребреница, убиени при заземањето на енклавата. - Барањето беше делуумно уважено. Судот ги подели жртвите на три категории. Добивме правда за една група, составена од 300 до 500 мажи, кои биле во базата на Обединетите нации во Поточари. За другите кои се наоѓаа околу базата, како и за мажите кои се насочиле од центарот на Сребреница кон шумата, судот пресуди дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 369 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Локално процесите ќе бидат поинтензивни, особено во петок и за време на викендот, информираат од од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната ...
сите 233 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 113 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 71 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена

Охридските комуналци почнаа со корнење на палмите што успеаа да преживеат во изминативе три години. Во Охрид останати се стотина палмим, од кои најголем дел се ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роднините на жртвите од Сребреница ја поздравуваат холандската пресуда, но не се задоволни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: