Толкување на Законот за амнестија

Автентичното толкување на Законот за амнестија со кој престанува секакво гонење на четирите хашки случаи - водството на ОНА, жестоки реакции и обвинувања. Не е ниту ниту христијански, ниту муслимански да се амнестираат убијци. Не дозволувајте ново убиство на правдата и човечноста, побара СДСМ. „На лажниот патриот Груевски му дојде крајот“, велат. Се грижите за Александар и Хунзите, а среде Скопје ги амнестирате убијците. ДУИ побара СДСМ да нема предрасуди и да не ќарува политички поени бидејќи, рекоа, граѓаните не ги познаваат како патриоти. За ВМРО - ДПМНЕ ова мора да се случи бидејќи виси како „дамаклов меч“ и да се помине на економските проблеми. „Колку и да бегаме Хашкиот трибунал е политички суд, колку и да бегаме оваа работа останува на тоа дека и во Македонија тие предмети се политички предмети, кои што се сврзани со така наречениот конфликт во Македонија кој не е дефиниран, меѓутоа останаа жртви од тој конфликт и на двете страни. - Значи мислам во иднина дека треба да се мисли пред се на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 21 јули – Роднините на киднапираните од Непроштено, вчеравечер сепак се сретнале со претставници на пратеничките групи на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ. Потпретседателката на Собранието, Сузана Салиу, ги примила роднините на киднапираните и им го објаснила Законот за амнестија и зошто според неа овие случаи требло да се затворат. Таа потврди за „Журнал.мк“ дека атмосферата била конструктивна и дека, како што рече, човечки се разбрале, а роднините од неа побарале само помош да се најдат телата на киднапираните за кои се сомневаат дека се убиени, за да можат достојно да ги погребат. Салиу им ветила дека нејзината врата секогаш ќе биде отворена за нив. Додека од ДУИ , роднинните беа примени на потпретседателско ниво, од ВМРО-ДПМНЕ место претседателот на СОбрани Трајко Вељаноски, потпретседателката Светлана Јакимоска или координаторката Силвана Бонева, роднините се сретнале со пратеничката од ИЕ6, Светлана Карапетрова. Роднините и од неа го побарале истото, а таа имм ветила дека се што е во нејзина моќ ќе направи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе оствари средба со роднините на киднапираните од Непроштено. Вчера роднините на киднапираните Македонци побараа да бидат примени од премиерот Груевски, но на крајот не добија потврден одговор. Роднините на киднапираните имаат едно прашање до Груевски кое се однесува на политичкото затворање на хашкиот случаи, иако претходно им бил ветен судски процес за истите. Тие побараа да се сретнат со координаторите на пратеничките групи и со спикерот Вељаноски, но тоа не се случи. Добија ветување дека денеска ќе се сретнат со шефот на државата Иванов, во вилата “Водно“ од 15 часот.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево ќе ги прими роднините на жртвите од Хашките случаи, информираат од неговиот кабинет. Договорено е средбата на барање на роднините да се одржи во 15:00 часот. Средбата на Иванов со роднините следува по изгласувањето на автентичното толкување на Законот за амнестија од страна на Собранието, според кое, амнестијата се однесува и на случаите „Водство на ОНА“, „Непроштено“, „Мавровски работници“ и „Липковска брана“ од конфликтот во 2001. година. Приемот кај Иванов следува и по вчерашниот неуспешен обид на роднините да се сретнат со Премиерот Никола Груевски. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Тоа што вчера и завчера не сакаа да го направат претседателите на Собранието и на Владата, Трајко Вељановски и Никола Груевски, денеска ќе го стори шефот на државата Ѓорге Иванов. Тој во 15 часот ќе ги прими роднините на киднапираните, и најверојатно, ликвидирани Македонци од Непроштено, за време на конфликтната 2001 година. Од претседателскиот кабинет велат дека по средбата не се предвидени изјави, туку до медиумите ќе биде испратено писмено соопштение. Роднините на исчезнатите Македонци се револтирани од изгласувањето на Законот за аместија, со што пратениците политички ги решија четирите хашки случаи - Водство на ОНА, Липковска брана, Работници на „Маврово“ и Непроштено. Не можејќи да ја прифатат оваа, за нив, болна реалност, дента се појавија во Законодавниот дом. Тие бараа средба со Вељановски, како и со координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, но со состанок ги удостоија само претставници на опозицискиот СДСМ. Вчера, пак, попусто чекаа во зградата на Илиндекска бб. во надеж дека ќе го ...
| | веќе видена | слични

Со затворањето на четирите хашки случаи во Собранието на Македонија и со апсењето на последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, Хашкиот суд ја заврши балканската епизода „Мотел Бриони“ / „Непроштено“ „Липковска брана“ / „Мавровски работници“ Хашки случаи Хашките случаи се исклучително комплицирани предмети во кои обвинетите, доколку излезеа пред македонските судови, ќе беа осудени најмалку на десет години, а најмногу на доживотен затвор, објаснува професорот по кривично право Стефан Буџакоски по затворањето на овие случаи во Собранието. - Доколку хашките случаи поминеа низ судска постапка, тогаш на обвинетите ќе им се судеше според македонскиот кривичен законик што важел во 2001 година, бидејќи во таа година биле сторени кривичните дела. Тоа значи дека ако обвинетите се суделе за геноцид и за воени злосторства, можната казна затвор предвидена за овие дела е најмалку десет години, а најмногу доживотен затвор - вели Буџакоски. Хрватскиот адвокат Анте Нобило, првиот адвокат што бранеше обвинети Хрвати во Хаг, ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 21 јули - Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов денеска ќе се сретне со роднините на киднапираните од Непроштено. Вчера роднините цел ден чекаа во Владата да ги прими премиерот Груевски , но не дочекаа средба со него. Успеаја да издејствуваат само ветување за средба со шефот на државата Иванов, за денеска во 15 часот во вилата „Водно.“ Вчера дел од родните на жртвите од Непроштено иако поминаа 8 часа во чекалната на пријавницата во Владата, не ги прими ниту премиерот Никола Груевски, ниту некој од неговиот кабинет. Роднините на жртвите од Непроштено сака да го прашаат премиерот врз основа на кои тела се донесе вчера автентичното толкување со кое се затворија хашките случаи и зошто го прекршил ветувањето и случаите ги затворил политички кога ним им ветил дека ќе има судски процеси. Роднините на киднапираните завчеар цел ден чекаа и во Собранието да бидат примени од координаторите на пратеничките групи, како и претседателот на Собранието да им овозможи да ја следат седницата од галеријата. Но ...
| | веќе видена | слични

Семејствата на 12 исчезнати Македонци вчера речиси цел ден чекаа во пријавницата на Владата за да ги прими премиерот Никола Груевски, но ниту тој ниту некој од неговите соработници не најде за потребно да разговара со нив. Прием побарале и во Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, но и оваа врата остана затворена за нив. До вчера доцна попладнето никој не се огласи за да им објасни на роднините на киднапираните Македонци зошто се амнестираат осомничените убијци на нивните најблиски. Семејствата најавија дека ќе поднесат тужба до Судот за човекови права во Стразбур. Пратениците од владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ на завчерашната собраниска седница со автентично толкување изгласаа амнестија за случаите „Водството на ОНА“, „Непроштено“, „Мавровски работници“ и „Липковска брана“, со образложение дека со тоа ќе се подобреле и меѓуетничките односи. Експертите не се согласуваат дека со овој потег целосно се затвора поглавјето со предметите што се водат како дела против меѓународното хуманитарно право и се воени ...
| | веќе видена | слични

Претставниците на здружението на роднините на исчезнатите од Непроштено од 2001 година вчера побараа средба со премиерот Никола Груевски и со претседателот Ѓорге Иванов. Доколку тоа не се случи, најавуваат дека ќе се жалат пред Уставниот суд и Судот за човекови права во Стразбур Инцидент во кој пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, беше погоден со пластично шише во главата, се случи во вторникот вечерта пред Собранието, непосредно откако пратениците го усвоија предлогот за автентично толкување на членот еден од Законот за амнестија. Изнервирани од одлуката на Парламентот роднините на исчезнатите Македонци од конфликтот револтот пред зградата на Собранието го истурија врз Џафери. Пратеникот на ДУИ вчера не сакаше да го коментира инцидентот. Инаку амнестијата се применува на сите сторители на кривични дела поврзани со конфликтот од 2001 година заклучно со 26 септември 2001 година, освен за лицата кои извршиле кривични дела поврзани и во врска со конфликтот, а против кои Меѓународниот трибунал повел постапка. ...
| | веќе видена | слични

НАЈБЛИСКИТЕ НА КИДНАПИРАНИТЕ ПРЕД ВЛАДАТА Од Владата вчера не можеше да се добие став дали Груевски ќе се сретне со нив, а официјална потврда за тоа не можеа да добијат ниту роднините на киднапираните, иако тврдат дека од ВМРО-ДПМНЕ им се јавиле и им рекле да не се грижат оти средба ќе има Како ќе н` погледне премиерот Никола Груевски в очи и како ќе има образ да ни објасни, револтирано прашуваа роднините на киднапираните Македонци од Непроштено откако цел ден го поминаа во пријавницата во Владата, во надеж дека ќе ги прими некој. Тие настојуваа да се сретнат со премиерот Никола Груевски за лично да им објасни зошто го сменил ставот дека хашките случаи се во надлежност на судот и дозволил со политички договор да бидат амнестирани убијците на нивните најмили. Не си одиме додека не н` избркаат! Од Владата вчера не можеше да се добие став дали Груевски ќе се сретне со нив, а официјална потврда за тоа не можеа да добијат ниту роднините на киднапираните, иако тврдат дека од ВМРО-ДПМНЕ им се јавиле и им рекле да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Толкување на Законот за амнестија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: