Мурињо: “Се надевам дека Луис Суарез ќе се повреди…”

Португалецот се пошегува со Уругваецот пред средбата Челзи и Ливерпул, свесни дека на овој натпревар Суарез ќе биде најголемата закана за лондонскиот клуб.Ливерпул, по гостувањето кај Сити, овој пат ќе биде домаќин на Челзи во недела од 17 часот. Пред натпреварот тренерот на Челзи Жозе Мурињо, се надева дека Луис Суарез ќе се повреди, “дури и малку ‘ за да го пропушти претстојниот натпревар.“Можеби Суарез ќе има повреда.”“Барем една, мала повреда. Не барам голема, една мала повреда, само да не игра во наредните четири дена.”- се пошегува португалскиот тренер.
| | веќе видена | слични

Дербито на 19.коло од Премиер лигата меѓу Челзи и Ливерпул, ќе донесе и еден специјален момент, на клупата на двата тима ќе бидат Брендан Роџерс (менаџер на Ливерпул) и Жозе Мурињо (менаџер на Челзи). Роџерс беше тренер на младите категории и на резервниот тим на Челзи, кога Мурињо беше менаџер на „сините“ во својот прв ангажман. - Денеска не би седел на ова место да не беше Мурињо. Тој одигрва важна улога во мојата кариера. Ми влеа самодоверба и одлично ме подготви за улогата која денеска ја извршувам. Имав среќа да работам со многу добри луѓе и од секој научив по нешто, но тоа што го научив од Мурињо е дека деталите се многу важни. Многу научив од него. Јас имав 30-тина години и бев никој и ништо и работев со млади категории. Од првиот момент кога се запознавме ми даде самодовреба и одговорност - истакна менаџерот на Ливерпул. Дуелот Челзи - Ливерпул почнува во 17 часот. Челзи има 37 бодови, а Ливерпул 36 и се наоѓаат на третото и четвртото место на табелата на Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Денеска ќе се одиграат преостанатите четри натпревари од новото, 18. коло во англиската Премиер лига, а вниманието на фудбалската јавност ќе биде насочено на дуелот помеѓу директните ривали за шампионската титула, Челзи и Ливерпул. Челзи ја има улогата на благ фаворит најмногу поради предноста на домашниот терен, додека сите надежи на гостинските фанови се насочени кон уругвајскиот интернационалец Луис Суарез. Голема неизвесност и борба до последниот судиски свиреж се очекува и на натпреварот помеѓу екипитена Њукасл и Арсенал, каде пак, фаворитската улога му е доделена на гостинот. Денеска на програмата: Евертон – Саутемптон, Њукасл – Арсенал, Челзи – Ливерпул, Тотенхем – Стоук.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо ќе биде најсреќниот човек пред Нова година доколку Луис Суарез не игра против неговиот Челзи утре. Уругвајскиот фудбалски интернационалец настапува во неверојатна форма, постигна 19 погодоци и запиша пет асистенции во Премиер лигата, што го прави најголема енигма за клубот од „Стемфорд Бриџ“. „Можеби Суарез ќе одмора по натпреварот со Манчестер Сити. Не барам многу, само да паузира четири денови“, вели Португалецот. Лондонските „Сини“ не се прославија со реализацијата, меѓутоа во претходната рунда славеа против Свонси и тоа по дуелот без погодоци и без победник на гости кај градскиот ривал од „Емирати“, Арсенал. „Секој натпревар е интересен. Разликата е што понекогаш играте со тимови кои имаат големи имиња, па вниманието на јавноста е поголемо. Ако имате желба да победите, мора да вложите се од себе“, додава Мурињо. Челзи утре го очекува дерби против Ливерпул како дел од 19-то коло во Премиершип. Во моментов лондонци се на третата позиција во поредокот со еден бод предност во однос на ривалот.
| | веќе видена | слични

Португалскиот стратег сепак застана во одбрана на напаѓачите Фернандо Торес, Самјуел Ето и Демба Ба, кои заедно ги совладаа противничките голмани пет пати во досегашниот тек од првенството Португалскиот стратег Жозе Мурињо, сепак застана во одбрана на своите напаѓачи ФУДБАЛ - АНГЛИСКА ПРЕМИЕР-ЛИГА Менаџерот Жозе Мурињо се пожали дека неефикасноста на неговите фудбалери му паѓа тешко, по победата над Свонси 1-0 на домашен терен, во натпреварот од 18-то коло на англиската Премиер-лига, одигран во четвртокот. - Моите фудбалери ме убиваат. Изморен сум по секој натпревар. Постојано имате чувство дека ќе примите гол, кога не успевате да ја затресете противничката мрежа - вели Мурињо, кој неодамна најави дека ќе почне да користи дефанзивна тактика поради слабата реализација на Челси. Португалскиот стратег сепак застана во одбрана на напаѓачите Фернандо Торес, Самјуел Ето и Демба Ба, кои заедно ги совладаа противничките голмани пет пати во досегашниот тек од првенството. - Напаѓачите што настапуваат секогаш имаат ...
| | веќе видена | слични

Мурињо и Челси во недела на Стемфорд Бриџ го пречекуваат Ливерпул предводен од сезонава фантастичниот Луис Суарез. Суарез оваа сезона игра во фантастична форма. Според многумина, моментално најдобриот фудбалер на светот има постигнато 19 голови на 13 натпревари во англиската Премиер лига. Во недела, Суарез и Ливерпул патуваат за Лондон каде што на Стемфорд Бриџ ќе ги одмерат силите против Челси. Во пресрет на неделниот натпревар, тренерот на Челси, Жозе Мурињо изјави: „Можеби Суарез заработил мала повреда. Не барам голема повреда, туку некоја помала што ќе го спречи да настапува во следниве четири дена“, се пошегува тренерот на Челси алудирајќи на тоа дека најголемата опасност по голот на Петр Чех доаѓа од уругвајскиот напаѓач.
| | веќе видена | слични

Извонредниот Суарез ја игра сезоната на кариерата во дресот на Ливерпул, Суарез  на само 12 средби постигна неверојатни 19 голови а има направено и пет асистенции, и секако во недела ќе биде најголемата опасност по голот на Челзи. -Можеби Луис се повреди на дербито против Манчестер Сити . Не сакам тоа да биде некоја голема повреда. Само е важно да не игра во следните четири дена , изјави Мурињо. Во недела од 17 часот на Стемфорд бриџ Челзи го дочекува Ливерпул во дербито на 19 коло во Премиер лигата . По 18 коло сините од Лондон се на третото место на табелата со бод предност пред Ливерпул. Лидер на Премиер лигата е Арсенал.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо е свесен дека неговиот Челзи го очекува тежок натпревар против Ливерпул во недела, но е сигурен дека една работа би му ја олеснила задачата на неговиот тим. Португалецот не сакаше да открие како ќе го сопре Луис Суарез, но посака една мала повреда која би значела дека најдобриот стрелец на „црвените“ ќе мора да го пропушти овој натпревар. - Можеби Суарез ќе заработи мала повреда. Не барам сериозна повреда, само нешто што ќе го спречи да игра на натпреварот во недела, - изјавил Мурињо за клупската телевизија на Челзи во пресрет на новото дерби во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Челзи во недела во рамки на Премиер лигата треба да се сретне со Ливерпул, а во пресрет на дуелот Жозе Мурињо на шега изјави дека добро би било доколку Суарез беше повреден, за да не мора да игра на натпреварот. Мурињо се пошегува со новинарите изјавувајќи дека се надева дека Суарез се стекнал со повреда на натпреварот што Ливерпул го одигра против Манчестер Сити. „Можеби Суарез се стекнал со мала повреда. Не барам голема повреда, туку некоја помала што ќе го спречи да настапува во следниве четири дена“ - изјави Мурињо. Суарез е во неверојатна форма оваа сезона. Тој досега има постигнато 19 голови на 13 натпревари.
| | веќе видена | слични

Според поранешниот велшки фудбалер, Роби Савиџ, тактиката на тренерот Жозе Мурињо ги држи Челси сеуште во игра за титулата во Премиер лигата. ,,Челси веќе не е силен како во времето на првата ера на Мурињо во клубот кога во три сезони освоија две титули во Премиер лигата, но сепак, сеуште се во игра за титулата и оваа сезона благодарение на Португалецот'', пишува во анализата на БиБиСи, поранешниот фудбалер Роби Савиџ. ,,Денешниот тим на Челси не е силен како во 2004 година. Денес го нема Дидиер Дрогба, а играчите кои што останаа (Франк Лампард, Џон Тери и Петр Чех) остареа'', смета Савиџ кој за репрезентацијата на Велс има одиграно 39 натпревари, а најголемиот дел од неговата кариера го помина во екипите на Лестер Сити и Дерби Каунти. После 18. одиграни кола, Челси го држи третото место на табелата во Премиер лигата со два бода помалку од лидерот Арсенал. Двете екипи ги одмерија силите минатиот понеделник, а натпреварот заврши без победник (0-0). ,,На Емирати ги споредив двете екипи и морам да кажам дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мурињо: “Се надевам дека Луис Суарез ќе се повреди…”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: