Кариерата на Кубица во опасност!

Полскиот Ф1-возач ќе паузира најмалку една година поради скршеници на десната дланка, рака и нога. Возачот на тимот Лотус Рено, Полјакот Роберт Кубица, е соочен со пауза од Формула 1 од најмалку една година по сериозните повреди кои ги заработи при инцидентот на рели-трката во северозападна Италија во неделата. Дваесет и шестгодишниот Кубица ноќта ја мина во вештачка кома откако претходно му била извршена 7,5-часовна операција за санирање на повредите, особено оние на десната дланка, која била во тешка состојба. Првичните информации посочуваа можна ампутација на дланката, но подоцна тие стравувања беа отфрлени. - Делумно сум задоволен од операцијата за реконструкција на раката. Велам делумно, бидејќи ќе бидат потребни неколку денови пред да утврдиме со преостанатите колеги доктори дали раката ќе може да се врати во целосна функција. Опасност е во следните пет до седум дена да се појават васкуларни проблеми, кои ќе не принудат на нова операција. Моите првични прогнози се дека најмалку една година ќе ...
| | веќе видена | слични

Пилотот на Лотус Рено претрпе сериозни повреди при излетување од патеката за време на етапа од релито во близина на Џенова, но според лекарите веројатно ќе закрепне и ќе се врати на возењето. 26-годишниот Кубица удрил во ѕид со голема брзина и имал неколку скршеници на двете нозе, но не е во животна опасност, а не му се заканува ниту ампутација на едната рака, како што првично се шпекулираше. Сепак повредите за него веројатно ќе значат пропуштање на голем дел од следната сезона во Формула 1, а според најлошите прогнози и крај на кариерата. Лекарите му ги обновиле нервните функции во раката, но прашање е дали мускулното ткиво претрпело преголемо оштетување за да може да се врати во претходната состојба. На редарите им бил потребен цел час да го извлечат Кубица од уништениот автомобил по инцидентот. Полјакот не му се непознати возачките несреќи, откако во 2007-та преживеа катастрофален судир на Големата награда на Монтреал, а во 2003-та поради сообраќајка му биле вградени титаниумски прачки во раката.
| | веќе видена | слични

И покрај сериозноста на повредата на Роберт Кубица и неизвесноста за неговата иднина во Формула 1, во медиумите постојано излегуваат изјави кои говорат во полза на Кубица. Поранешниот шеф на тимот на Рено, Флавио Бријаторе, откако го посети Кубица во болница, изјави дека е надежен дека возачот ќе се врати во Формула 1 за шест месеци. -Го најдов во добро расположение, во споредба со тоа колку ужасна несреќа доживеа, - изјави Бријаторе за италијанските медиуми. Многу сум среќен што неговата состојба се подобри и мило ми е што го посетив и разговарав со него. Кубица е навистина посебен човек, со огромен потенцијал за опоравување. Не зборувавме за несреќата, туку генерално за Формула 1 и неговите шанси да се врати на тркањето наскоро. Ако ги земеме во предвид неговата способност за се опорави и неговата кондиција, се обложувам дека ке се врати во добра форма за шет – шест месеци, - додаде тој. Но и покрај овие оптимистични изјави, докторите се уште не потврдуваат ништо за тркачката иднина на Кубица. -Невозможно ...
| | веќе видена | слични

Полскиот возач почна да покажува знаци на опоравување по тешката несреќа, а лекарите најавуваат нова операција. Прв кандидат за негова замена во Лотус Рено е Бруно Сена. Роберт Кубица се опоравува од тешката несреќа која ја доживеа во неделата на едно рели во Италија. Лекарите се задоволни како тече неговото опоравување, посебно тоа на десната рака, на која веднаш по несреќата и се закануваше ампутација. Седумчасовната операција почна да дава резултати, а Кубица, кој се наоѓа на одделението за интензивна нега во болницата во Џенова, наскоро го очекува нов кируршки зафат. Иако е се уште рано за било какви прогнози, се претпоставува дека Кубица ќе може повторно да седне зад воланот на Ф1 болид. И додека сите очекуваат нови вести во врска со Кубица, неговиот тим Лотус Рено тргна во потрага по негова замена за новата сезона. Прв кандидат за тимски колега на Витали Петров е Бруно Сена, моменталниот тест возач на тимот.
| | веќе видена | слични
2 копии

По 48 часа од операцијата, Роберт Кубица добро се опоравува. Полјакот се наоѓа на интензивна нега во болница во Италија, два дена по седумчасовната операција која ја имаше на десната рака и нога, по несреќата на релито во Андора. “Пациентот позитивно реагира и се наоѓа во стабилна состојба. Ќе бидат извршени уште неколку операции на десниот лакт и рамото. Првата успешна седумчасовна операција беше исклучително важна за Кубица за спасување на десната рака, нејзината функционалност и спречување на крварењето. Во моментов е рано да се претпостави до кој степен ќе се опорави, но вчера пациентот успеа да направи едноставни движења со прстите што е охрабрувачки”, изјави доктор Џорџо Барабино. Поранешниот Формула 1 возач, Алесандро Нанини ја прокоментира несреќата на Кубица, бидејќи и самиот беше во слична ситуација, откако во хеликоптерска несреќа скоро ја изгуби раката, но потоа успеа по три години да се врати во автомобилската ДТМ серија. “Несреќата на Кубица е поинаква од онаа која јас ја имав. Нему не му ...
| | веќе видена | слични

По седумчасовната операција во текот на која хирурзите успеаја да го спасат од ампутација на шаката, возачот на Лотус Рено, Робер Кубица се разбуди од вештачко предизвиканата кома, соопштија од неговиот тим. Овој 26-годишен Полјак преживеа тешка несреќа на релито во Италија, а својот настап на "Ронде ди Андора" го заврши со удар во ѕид со полна брзина. - Кубица е свесен. Разговараше со нас и сфаќа што се случило. Прво што не праша е како е неговиот совозач Јакуб Гербер, а ние веднаш го информиравме дека тој помина без повреди, изјави Џорџо Барбино шеф на одделението за интезивна нега во болницата Санта Корона во Џенова. Тој истакна дека Кубица добро се опоравува, за разлика од она што во првиот момент се чинеше, бидејќи Полјакот изгуби многу крв во несреќата. -Токму поради тоа првиот час од инцидентот беше најкритичен, нагласи Барбино. Хирургот кој го предводеше тимот од доктори кои го оперираа Кубица, Игор Росело нагласи дека дури по пет или шест дена ќе видат дали шаката на полскиот возач заздравува како ...
| | веќе видена | слични

Кубица ќе паузира два месеци Формула 1 возачот Роберт Кубица ќе паузира најмалку два месеци по завчерашната сообраќајна несреќа и предвидувањата на лекарите дека ќе му биде потребна една година да закрепне се претерани, соопшти шефот на тимот Рено. Полјакот, кој беше опериран седум часа д седум хирурзи поделени во два тима, откако претрпе неколку скршеници на десните рака и нога, беше ставен во вештачка кома по ударот во ѕид од црква со голема брзина во Италија. На почетокот, лекарите беа загрижени околу функционалноста на неговата десна рака, но сега звучат позитивно, а Ерик Булие од Рено е уште пооптимистичен. - Кога имате голем судир како оној на Роберт во неделата, лекарите секогаш го предвидуваат најлошото сценарио. Дефинитивно, тој ќе паузира два месеци. Закрепнувањето ќе биде побрзо од една година, но прерано е да знаеме колку точно ќе биде - кажа Булие. Како и да е, Рено ќе мора да најде замен првите трки од новата сезона, која почнува на 13 март во Катар. Официјално, трет и четврт возач во тимот се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 117 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кариерата на Кубица во опасност!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: