Промовирани 14 нови преводи на стручна и научна литература

4 копии

Вкупно 14 нови дела покрај досегашните 1.000 од проектот „Превод на стручни и научни книги и учебници“, беа промовирани денеска во специјализираната читална во Градскиот трговски центар во Скопје. Како што рече заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски, проектот покажа одлични резултати и продолжува да се имплементира. Ќе биде надграден со превод на нови 200 светски наслови, по 50 во следните четири години. Концептот за превод е веќе дефиниран. Читалната, пак, утре одбележува шест години постоење, период во кој надмина бројка од еден милион посетители. - Новите 14 стручни книги кои се пред нас на денешната 64. промоција од почетокот на проектот или прва на книги од новата едиција, се од областа на медицината, стоматологијата, земјоделските науки и педагогијата. Од овие области ќе бидат и преостанатите дела предвидени за превод во оваа календарска година, рече Ристовски. Во 2018-та ќе бидат преведени наслови од природно-математичките науки и од економијата, а потоа и од областа на правото, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик министерот за образование Спиро Ристовски , неодамна ја посети специјализираната јавна читална каде можат да се најдат преведени стручни книги од проектот на Владата, при што ја даде следнава изјава чиј дел го оценуваме како невистина: Изјава: Преведовме и обезбедивме достапност на вкупно 1000 наслови кои можат да се најдат во оваа специјализирана читална – која токму утре бележи 6 години од нејзиното отворање и за која, драго ми е во оваа прилика да соопштам, дека неодамна ја надмина бројката од 1 милион посети од читателите [ Извор: ТВ Сител , Датум: 14.05.2016] ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Заменик министерот Спиро Ристовски во присуство на Никола Груевски , шеф на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер, изврши промоција на нови изданија на преведена стручна литература што се користела на 10-те прворангирани универзитети во светот. Покрај бројките дека во рамките на проектот веќе се преведени 1000 наслови и дека сега започнуваат со фазата на допреведување на уште 200, Ристовски се пофали дека сите овие книги можат да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промовирани 14 нови преводи на стручна и научна литература

Од:
До кого (е-маил):
Порака: