Рекорден трансфер за Борко Ристовски во Гумерзбах

Борко Ристовски, голманот на РК Вардар и македонската ракометната репрезентација со трансферот во германскиот клуб Гумерзбах стана најскапиот македонски ракометар досега. Потврда за трансферот и од официјалната Интернет страница на Гумерсбах Дневниот весник „Дневник“ објави дека за 2,5-годишна верност кон германскиот клуб, поранешниот чувар на мрежата на Вардар ќе инкасира 500.000 евра, што е 200.000 евра за една сезона или нешто повеќе од платата што нашиот најдобар ракометар Кирил Лазаров ја има во шпанскиот Атлетико Мадрид, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ, Трансферот на Ристовски во Гумерзбах е исто така рекорден и по тоа што никогаш не е дадена толкава сума на ракометар што заминува директно од македонското првенство, а не се мали ниту парите што ги доби Вардар – 100.000 евра. За илустрација, за трансферот на Лазаров во Шпанија, Загреб доби отштета од 125.000 евра. Извор: Спортско радио 90.3 ФМ via Дневник
| | веќе видена | слични

Голманот на македонската репрезентација Борко Ристовски дебитира со победа за својот нов клуб, германскиот бундеслигаш Гумерзбах, на кој не му цутат рози во тамошниот шампионат Во 20. коло на домашен терен беше совладан единаесеттопласираниот Мелсунген со 32-29 (15-14). Гумерзбах, кој се бори за опстанок, моментно е на 16. позиција од 19 клуба, со вкупно 12 бода (пет победи, две ремија и 13 порази). Три екипи испаѓаат од лигата. Води Кил со максимални 40 бода. - Не бранев на овој натпревар, освен еден седмерец. Едноставно, договорот со тренерот беше да бранам само ако има потреба, бидејќи стигнав во 14 часот, а натпреварот беше вечерта истиот ден. За среќа, немаше потреба. Во клубот убаво сум прифатен, се гледа дека има богата традиција – вели Ристовски. Покрај Ристовски, голмани во Гумерзбах се и Словенецот Аљоша Резар и Хрватот Вјечеслав Сомиќ.
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Борко Ристовски, веднаш по пристигнувањето во бундеслигашот Гумерсбах, се најде во стартниот состав. Челниците на клубот, иако свесни дека Ристовски нема одржано ниеден комплетен тренинг, одлучија да се најде во состават против екипата на Мелсунген против која неговиот тим славеше со 32:29 и направи чекор напред кон опстанок во лигата. Борко натпреварот го следеше од клупата, а целта на првите луѓе на тимот беше тој да ја почувствува атмосферата. Сепак, тој застана на голот на десет минути пред крајот на натпреварот и се обиде да одбрани седмерец на Гркот Карипидис, кој не грешеше од оваа позиција. Улогата на прв голман на Гумерсбах во овој натпревар ја имаше Аљоша Резар со 14 интервенции, но по аклиматизацијата оваа улога би требало да му припадне на Ристовски. Тој би требало да добие поголема минутажа на мечот со Либек во рамките на Купот на Германија, закажан за 28 февруари. За да го доведе во своите редови македонскиот репрезентативец, Гумерсбах му плати отштета на Вардар ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот голман презадоволен од приемот во новиот клуб и од победата над Мелзунген од 32:29 во дебито Помина само неколку секунди на паркетот во првенствениот натпревар со Мелзунген, во кој неговиот нов клуб Гумерзбах славеше со 32:29, но и тоа беше доволно за Борко Ристовски да го заокружи впечатокот за топлиот прием во германскиот ракометен бундеслигаш. Еден од најдобрите голмани на неодамнешното Европско првенство во Србија, каде што со македонската репрезентација го освои петтото место, влезе во игра во 51. минута при водство на неговиот тим од 25:23. Не успеа да го одбрани седмерецот изведен од Гркот Савас Карипидис, но измами аплауз од двеилјадната домашна публика во мечот од големо значење за Гумерзбах. „Бев уморен и не требаше да настапам, но од клубот сакаа да ме претстават на навивачите“, ја објаснува Ристовски одлуката на тренерот Емир Куртагиќ во второто полувреме накратко да го внесе во игра големото засилување. Макар и симболично, дебито за бранителот на трофејот во Купот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Челниците на бундеслигашот Гумерсбах не жалеа пари за да го доведат во своите редови еден од хероите на македонската репрезентација од ЕП 2012, Борко Ристовски. Затоа, не е никакво изненадување што германскиот клуб инсиситраше Ристовски веднаш по пристигнувањето во оваа земја да се најде во составот за значајниот натпревар против екипата на Мелсунген. Свесни дека се уште нема одржано ниту еден комплетен тренинг со тимот, членовите на стручниот штаб решија да го остават Ристовски на клупата, со цел да ја почувствува атмосферата за време на дуелите на домашен терен на Гумерсбах. Дури и без помошта на македонскиот голман, овој тим успеа да слави со 32-29 над Мелсунген и да си ги зголеми шансите во битката за опстанок. Што се однесува до Ристовски, тој влезе во игра на десетина минути до крајот, кога се обиде да одбрани пенал на грчкиот репрезентативец Карипидис, кој биеше перфектно од оваа позиција. Улогата на прв голман на Гумерсбах на овој меч ја имаше Аљоша Резар со 14 одбрани, но за очекување е тој ...
| | веќе видена | слични

Голманот на македонската ракометна репрезентација и екипата на Вардар про, Борко Ристовски, од среда ја започна аклиматизацијата во Германија, каде до јуни 2014 година ќе ги брани боите на ракометниот тим Гумерзбах. Бундес лигашот го притиска македонскиот репрезентативен голман веднаш да застане на голот, но тој најпрвин сака неколку дена да се приспособи во новата средина. Инаку црвено-црните од транферот на Ристовски ќе инкасираат околу 100 илјади евра за предвремениот раскин на договорот, додека голманот на националниот тим за две ипол годишниот претстој во Гумерзбах ќе заработи половина милион евра. Тоа значи дека годишната плата на Ристовски изнесува 200 илјади евра, по што стана најскапо платениот македонски ракометар, бидејќи тоа нешто повеќе од она што Кире Лазаров добива по сезона во Атлетико Мадрид.
| | веќе видена | слични

Голманот на македонската репрезентација Борко Ристовски ќе добие 500 илјади евра за 2,5 годишниот договор со бундеслигашот Гумерсбах, со што станува најплатениот македонски ракометар, пренесува македонскиот весник „Дневник“. Со годишна плата од 200 илјади евра Ристовски ќе заработува нешто повеќе од капитенот на „црвено-жолтите“ Кирил Лазаров во Атлетико Мадрид. Обештетувањето кое германскиот клуб ќе му го исплатат на Вардар про за предвременото раскинување на договорот изнесува 120 илјади евра, само 5000 илјади евра помалку од тоа на Атлетико Мадрид до Загреб за најдобриот стрелец во историјата на Светските и европските првенства, кое изнесува 125 илјади евра. Ристовски беше под договор со „црвено-црните“ до претстојното лето, но од таборот на Гумерсбах сакале веднаш да го ангажираат македонскиот репрезентативен голман, а не да почекаат неколку месеци, па како слободен играч да го добијат во своите редови. Чуварот на мрежата на македонскиот национален тим прикажа одлични игри на Европското првенство во ...
| | веќе видена | слични

Заминувањето на Борко Ристовски во германски Гумерзбах ќе му донесе на Вардар околу 100.000 евра екстра пари, а репрезентативниот голман за неговиот 2,5 годишен престој во Германија треба да добие околу половина милион евра. Со тоа тој е најскапиот играч што од македонското првенство заминал во странство, и според отштетата што клубот ќе ја добие, но и според сумата за неговиот ангажман, односно платата. Ристовски денеска патува за Германија и веднаш се приклучува на новите соиграчи, а неделава би требало да дебитира. - Имам притисок уште денеска да бранам на мечот со Мелсинген. Но сметам дека тоа нема да се случи, зашто ми треба барем некој ден приспособување. Најверојатно тоа ќе се случи на следните мечеви, вели Ристовски. Гумерзбах в сабота гостува во Норвешка, кај Арендал во КПК, и тоа би требало да биде формалност зашто на првата средба Германците победија со 40-27.
| | веќе видена | слични

Легендарниот Борко Ристовски стана најскапиот македонски ракометар. Откако и официјално го потпиша две ипол годишниот договор со германскиот бундеслигаш Гумерзбах вреден половина милион евра или 200 илјади за една сезона, Ристовски ја достигна рекордната сума за трансфер досега, пренесува дневниот весник “Дневник.” Оштетата која ја доби ракометниот клуб Вардар Про за предвремено раскинување на договорот изнесува 100 000 евра и претставува одлична зделка. За трансферот на Лазаров во Шпанија, Загреб доби 125 000 евра. Платата од 200 000 евра во сезона која ќе ја заработува Ристовски е поголема и од платата на нашиот најдобар ракометар Кире Лазаров во Атлетико Мадрид. Борко Ристовски влезе во историјата на најскапо платени македонски ракометари, бидејќи е првиот ракометар чиј трансфер вреди половина милон евра.
| | веќе видена | слични

Ристовски во Гумерсбах за 500.000 евра, стана најскап македонски ракометар Репрезентативниот голман Борко Ристовски стана најскапиот македонски ракометар во историјата, откако и официјално потпиша две ипол годишен договор со германскиот бундеслигаш Гумерсбах, вреден половина милион еввра. Репрезентативниот голамн, кој денеска ќе се приклучи кон бундеслигашот ќе заработува 200 илјади евра по сезона што е повеќе од платата на репрезентативниот капитен и најдобриот стрелец во историјата на европските и светските првенства Кире Лазаров во Атлетико Мадрид. Досегашниот клуб на 29-годишниот Ристовски, скопски Вардар доби отштета од 100.000 евра за предвременото раскинување на договорот со Ристовски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа под влијание на многу постудена воздушна маса која се спушта од северните гфеографски широчини и истата и понатаму ќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Како што добивме неофицијални резултати од наши слушатели, утрово на патниот правец Тетово – Скопје се случила сообраќајна несреќа.Повеќе информации во текот ...
сите 65 | | | веќе видена

Првите мечеви од осмина финалето на Лигата на шампионите во кои се среќаваат Манчестер Јунајтед - Пари Сен Жермен и Рома - Порто почнаа со оддавање почит на ...
сите 105 | | | веќе видена

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО. Професорката Гордана Силјановска Давкова, една од кандидатите ...
сите 73 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 115 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 114 | | | веќе видена

По пишувањето на „Нова Македонија“ и забелешките во јавноста зошто на денот на потпишувањето на Протоколот за членство на Македонија во НАТО во Брисел, на ...
сите 67 | | | веќе видена

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рекорден трансфер за Борко Ристовски во Гумерзбах

Од:
До кого (е-маил):
Порака: