Ристова-Астеруд за законот за јазиците: Овој закон не е по рамковен, ниту пак е за со „европско знаменце“


„Стрпете се, сѐ само ќе ви се покаже, најмал проблем (освен во финансиска смисла) се именувањето на двојазични улици, мостови, згради, улици, пари, поштенски ...
| | веќе видена | слични

Професорката Каролина Ристова -Астеруд од Правниот факултет на социјалните мрежи објави анализа на донесениот Закон за употреба на јазиците за кој смета дека ...
| | веќе видена | слични

Носењето на законот за јазици кој предизвика бурни реакции во јавноста, мета на критика на поранешни високи функционери на СДСМ. Поранешниот потпретседателот ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Не може со закон за форсирање на еден малцински јазик - албанскиот, да се чува унитарноста на државата во која живеат многу малцинства. ...
| | веќе видена | слични

По информацијата дека македонските законодавци усвоија закон со кој албанскиот јазик ќе стане втор официјален јазик во земјата, бугарски медиум потсетува дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Проф. д-р Каролина Ристова Астеруд , поранешна пратеничка од СДСМ во Собранието на Република Македонија (2002-2006), поддржувачка на Рамковниот договор, која ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Овен (21.03 – 20.04) Напнатоста во односите со партнерот може да биде многу нагласена, особено ако не бидете подготвени во нешто да попуштите, а најверојатно ...
сите 34 | | | веќе видена

Очекувана, но разочарувачка- вака вицепремиерот Бујар Османи ја оцени одлуката на шефот на државата Ѓорге Иванов да не го потпише указот за прогласување на ...
сите 463 | | | веќе видена

Во законот не се замени предвид забелешките кои ги имаше народниот правобранител Иџет Мемети кој предупредуваше дека законот е неправичен и нецелосен, бидејќи ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ристова-Астеруд за законот за јазиците: Овој закон не е по рамковен, ниту пак е за со „европско знаменце“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: