Димовски: Ако сакавме да го блокираме Собранието ќе поднесевме 350.000 амандмани а не 35.000


3 копии

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на брифинг во Собранието, вели дека доколку Џафери ги повлече амандманите и не ги разгледува Собранието, тој нема да го применува законот и надвор од законската процедура. Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на брифинг во Собранието, вели дека доколку Џафери ги повлече амандманите и не ги разгледува Собранието, тој нема да го применува законот и надвор од законската процедура.- „Не може Џафери да го оспори правото на ниту еден пратеник да поднесе амандман и да оспори, односно Собранието да не ги разгледа. Повтореното трето читање не е оценување на уставноста. Но пратениците имаат право, во отстапка да укажат дали одредени решенија во законот се уставни или не. Собранието тоа го има како надлежност. И во претходните фази, постоело. Третата фаза која сега е во Собрание е целосно легитимна, а основ, се укажувањата на претседателот Иванов“, вели Илија Димовски, кој апелираше до Џафери да размислува во правец да обезбеди нормално ...
| | веќе видена | слични

Екс пратеничката на СДСМ и професор на правниот факултет во Скопје Каролина Ристова – Астеруд продолжува со јавните лекции во кои објаснува во кои делови Законот за јазиците е неуставен. Во новата реакција таа објаснува дека законот е неуставен и поради тоа што тој влегол во сила пред да измине периодот наречен Vacati legis кој важи за сите новоусвоени закони. ГРАЃАНСКИ ВОДИЧ НИЗ ЛАВИРИНТИТЕ НА НЕУСТАВНОСТА НА ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ 2018 НЕУСТАВНОСТ БР. 2: СТАПУВАЊЕ ВО СИЛА БЕЗ „ПОЧЕК НА ЗАКОНОТ“ (VACATIO LEGIS) Според членот 52 од Уставот на РМ, законите се објавуваат во „Службен весник“ најдоцна седум (7) дена од денот на донесувањето, а влегуваат во сила НАЈРАНО осмиот (8) ден од денот на објавувањето, но, ПО ИСКЛУЧОК, што го УТВРДУВА СОБРАНИЕТО, може да влезат во сила и со денот на објавувањето. Тежината и значењето на оваа и ваква уставна одредба се гледа од местото што истата ја има во систематиката на Уставот – се наоѓа во делот на „ГАРАНЦИИ НА ОСНОВНИТЕ СЛОБОДИ И ПРАВА“. За разлика од ова ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот татко Петре Шилегов вели дека нема ништо штетно во Законот за јазиците. Тој на Алсат говореше за амандманите поднесени од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, кои се рекорден број амандмани поднесени некогаш за некој закон. ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже од амандманите поднесени за Законот за јазиците, а Шилегов во емисијата ги бранеше одредбите од Законот за јазиците, бидејќи според него, овој закон само го регулира начинот на употреба, како што предвидува и самиот Устав. Фото: МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Се уште е нејасно како власта и опозицијата ќе ја надминат блокадата од 36 илјади амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за законот за јазици. Партиски извори од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ потврдуваат дека на пониско ниво имало меѓупартиски контакти за ова прашање, но дека позициите остануваат исти: СДСМ дека законот треба да се донесе ваков каков што е, па евентуално да го поправа Венецијанската комисија, додека пак, ВМРО-ДПМНЕ инсистира на повлекување на законот или прифаќање на нивните суштински амандмани.Од кабиентот на Талат Џафери денеска молк за тоа како ќе се надмине проблемот. Неофицијално се чека политичко решение.Рекордниот број на амандмани од неделата се веќе преведени на албански јазик. Тие се уште се групираат според содржината. Тоа ќе биде клучно за евентулната дебата бидејќи за оние амандмани кои ќе бидат ставени во една група предлагачот ќе мора да ги образложи заедно во рок од три минути. Тоа пак, би ја скратило расправата по законот. Сепак гласањето ќе се одвива поединечно.Од друга страна, во јавноста се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Амандманите што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ за законот за јазиците се преведени и архивирани, соопшти Собранието. „Сите амандмани се архивирани, обработени и ставени на е-парламент. Службата на Собранието уредно постапуваше и постапува во рамките на своите надлежности и задолженија сè до целосното завршување на процесот. Сите амандмани се преведени од страна на службата во Секторот за преведување на Собранието на Република Македонија“, соопшти Собранието. Од таму додаваат дека со оглед на големиот број амандмани, потребно е тие да се разгледаат и да се постапи по нив во согласност со одредбите на Деловникот за работа на Собранието, по што законот за јазиците ќе биде разгледан. ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 35.000 амандмани. За нив Собранието требаше да почна расправа минатата недела, но точката беше тргната од дневен ред затоа што амандманите не беа преведени. Законот за јазиците во трето читање треба да се врати на дневен ред кога Ѓорге Иванов одби да го потише и со низа забелешки го врати до пратениците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранискиот спикер Талат Џафери ги известил дел координаторите на денешната координација дека нема намера да закаже нова собраниска седница додека не се реши состојбата со амандманите за законот за употреба на јазиците, брифираат за ТВ 24 неофицијално извори од Собранието.Истите извори велат дека технички се обезбедени услови за старт на седницата на која треба да почне амандамнската расправа, но најверојатно прашањето ќе треба да се решава политички. Официјално од законодавниот дом велат дека објективно во наредниот период е невозможно да се почне нова седница, бидејќи голем број пратеници ќе бидат надвор од државата како дел од собраниски делегации. Од таму потврдуваат дека преводот на амандманите на албански јазик е завршен, но се уште постојат технички процедури што треба да бидат сработени.Џафери минатата недела на брифинг со новинарите веќе истакна дека смета дека состојбата мора политички да биде решена, а во спротивно не ја икслучи опцијата воопшто да не почне амандманската расправа, повикувајќи се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Млади писатели кои беа дел од таканаречената Шарена револуција удрија по Законот за јазиците, кој СДСМ упорно го турка. Според нив законот се носи со игнорирање на мислењето на пошироката јавност. Имено тие истакнаа дека се против донесување на законот за двојазичност во Македонија. „Значи јас бев од оние кои ги поддржаа трите професорки кои беа најгласни. Значи ги поддржав на социјалните мрежи. Сметам дека овој закон е првенствено неуставен, зборам конкретно за законот за употреба на јазиците односно на албанскиот јазик. Второ сметам дека е премногу избрзан. За да се донесе еден таков закон пред се треба да се консултира стручната јавност. Колку што ми е познато тоа го нема направено никој од власта“, вели младиот писател Петар Андовски. Писателот Игор Станојоски смета дека самата официјализација на албанскиот јазик веднаш го загрозува по автоматизам статусот на македонскиот јазик. „Затоа што според мене воопшто не е исто да се биде единствен официјален јазик во Македонија како што е сега македонскиот и ...
| | веќе видена | слични

Амандмнаите преведени, расправата за нив неизвесна. Неофицјално се чека политичко решение, официјално се уште има технички процедури да се завршата. Дополнително состојбата ја комплицира и рокот кој истекува в петок за да биде повторно изгласан законот. Според дел од толкувањата тоа би значело дека законот не поминал ќе треба да се поднесе ново различно решение. Според други пак , рокот не значи ништо бидејќи законот е влезен во процедура. Дека се уште не се знае кога ќе има расправа потврдувата и официјално од кабинетот на претседателот Џафери, иако оттаму порачувата дека амандманите се архивирани, заведени, закачени на е-парламент, а службите си ја завршиле работатат, сепак термин нема. „Со оглед на големиот број амандмани, истите потребно е да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија, по што Законот за јазици ќе биде разгледан“ - Кабинет на Претседателот на Собранието Според извори од координацијата кај Џафери пак во тек се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собраниските служби ги превеле на албански сите 35 илјади амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на Законот за употреба на јазиците.Во моментов амандманите технички се разгледуваат за да бидат групирани според содржината. Овој процес исто така може да потрае неколку дена. Рекордниот број на амаднмани веројатно ќе се решава со политички средства, а координација лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе имаат и пратениците на оваа партија.Од кабиентот на Талат Џафери велат дека нема одлука кога ќе продолжи третото читање на законот откако тој беше вратен од Иванов со низа забелешки за неговата неуставност и беше ставен на седница минатиот понеделник. Во собранискиот календар нема закажано никакви активности за оваа недела.ВМРО-ДПМНЕ се реши на ваков чекор откако Владата и владејачкото мнозинство на СДСМ и ДУИ не прифатија да го повлечат законот и да се формира работна група од политичари и експерти за нов закон за употреба на јазиците.Според Деловникот нема временско ограничување колку треба да трае собраниската ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Сите амандмани за Законот за јазици, во трето читање, се преведени, архивирани, обработени и ставени на е-Парламент, соопшти денеска Кабинетот на претседателот на Собранието. Службата на Собранието, стои во соопштението, уредно постапуваше и постапува во рамките на своите надлежности и задолженија, се до целосното завршување на процесот. – Со оглед на големиот број амандмани, истите потребно е да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија, по што Законот за јазици ќе биде разгледан, се наведува во соопштението од Кабинетот на претседателот на Собранието. Законот за употреба на јазиците, со кој се унапредува употребата на албанскиот јазик е во трето читање и за него опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе 35.576 амандмани. Законот беше донесен на 11 јануари, а претседателот Ѓорге Иванов една недела подоцна стави вето на законот и до Собранието достави низа укажувања.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Ако сакавме да го блокираме Собранието ќе поднесевме 350.000 амандмани а не 35.000

Од:
До кого (е-маил):
Порака: