Ѓоковиќ – Надал во првото полуфинале во Мадрид


Мадрид – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ од Србија ќе играат во првото полуфинале на тенискиот Мастерс во Мадрид. Надал попладнево го совлада Давид Гофин од Белгија со 2-0, по сетови 7:6 и 6:2. По неизвесниот прв сет кој беше решен на тај-брејк (7:3), Надал во вториот беше надмоќен. Претходно Ѓоковиќ влезе во полуфиналето без борба, бидејќи неговиот противник во четвртфиналето, Јапонецот Кеи Нишикори го предаде мечот. Во второто полуфинале ќе играат Пабло Куевас (Уругвај) и победникот од мечот Борна Чориќ (Хрватска) – Доминик Тим (Белгија).
| | веќе видена | слични

Осминафиналето на последниот Мастерс 1.000 на земја, во Рим, донесе очекувани резултати но и изненадувања. Дерби на денот беше дуелот помеѓу Дел Потро и Нишикори кое по доста голема борба во два сета (7:6, 6:3) го доби Аргентинецот. Зверев, рутински, го совлада емотивно испразнетиот Фоњини кој во претходното коло го совлада првиот тенисер на светот, Енди Мареј. Милош Раониќ доста лесно го совлада Бердих, исто како и Надал кој во два сета беше подобар од Џек Сок. Вториот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, иако изгледа рутински (6:4, 6:4) имаше проблеми со Шпанецот, Баутиста – Агут, посебно во вториот сет кога разменија по еден брејк. Но, беше евидентно дека оној „стариот“ Новак полека се враќа на теренот, посебно со желбата и упорноста кои ги покажа. Тоа пак му недостасуваше на Стен Вавринка кој во два сета беше поразен од Џон Ишнер. Вистински трилер на денот беше дуелот помеѓу Доминик Тим и Сем Куери кој на крај со резултатот 2:1 (3:6, 6:3, 7:6) му припадна на младиот Австриец.За разлика од него, иако се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Рафаел Надал во четвртфиналето на Мастерсот во Рим ќе игра против Доминик Тием откако двајцата тенисери синоќа постигнаа победи во осминафиналето, ова ќе биде нивни трети дуел во последните 20 дена откако се сретнаа на два пати во финалињата на Мастерсот во Мадрид и турнирот во Барселона, каде Надал беше на двапати поуспешен. Доколку победи на денешниот меч , Рафа ќе се искачи на позиција број три на АТП ренкингот.Шпанскиот тенисер во осминафиналето го совлада Џек Сок со 2-0 во сетови (6-3 и 6-4), додека Доминик Тием беше поуспешен од Сем Квери со 2-1 во сетови (3-6; 6-3 и 7-6) и тоа беше единствениот осминафинален меч што се одигра во три сета.Во другите четвртфинални мечеви ќе играат: Џон Изнер – Марин Чилиќ, Александар Зверев – Милош Раониќ и Новак Ѓоковиќ – Хуан Мартин Дел Потро.На женскиот дел од турнирот денеска ќе играат исто така четвртфинални мечеви, а двојките се: Симона Халеп – Анет Контавеит, Кики Бертенс – Дариа Гаврилова, Јелена Свитолина – Каролина Плишкова и Венус Вилијамс – Гарбине Мугуруза.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчерашните осминафинални дуели на мастерс-турнирот во Рим не донесоа поголеми изненадувања, па така двајцата главни фаворити Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал стигнаа до пласман во четврт-финалето. Ѓоковиќ за противник го имаше Баутиста Агут, меч на кој српскиот тенисер целосно доминираше и стигна до лесна победа од 6-4, 6-4. Србинот за следен противник ќе го има Дел Потро, кој денеска го совлада Кеи Нишикори. Рафаел Надал продолжи со импресивни игри на земјена подлога, лесно славејќи над Џек Сок од САД со 2-0 во сетови (6-4, 6-4). Шпанецот во следната рунда ќе се сретне со Доминик Тием од Австрија, кого пред само неколку дена го совлада во големото финале во Мадрид. Џон Иснер го елиминираше Стен Вавринка со 2-0 во сетови, а со добра игра изненади и Марин Чилиќ, кој го совлада Давид Гофан од Белгија. Денешните четврфинални дуели се: Џон Иснер – Марин Чилиќ Александер Зверев – Милош Раониќ Доминик Тим – Рафаел Надал Хуан Мартин дел Потро – Новак Ѓоковиќ
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанскиот тенисер во осминафинале го совлада Џек Сок со 2-0 во сетови (6:3 и 6:4), додека Доминик Тием беше поуспешен од Сем Квери со 2-1 во сетови (3:6; 6:3 и 7:6)и тоа беше единствениот осминафинален меч што се одигра во три сета. Во другите четвртфинални мечеви ќе играат: Џон Изнер – Марин Чилиќ, Александар Зверев – Милош Раониќ и Новак Ѓоковиќ – Хуан Мартин Дел Потро. На женскиот дел од турнирот денеска ќе играат исто така четвртфинални мечеви, а двојките се: Симона Халеп – Анет Контавеит, Кики Бертенс – Дариа Гаврилова, Јелена Свитолина – Каролина Плишкова и Венус Вилијамс – Гарбине Мугуруза. 
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал и Доминик Тим го заокружија списокот на патници во четвртфиналето на Мастерсот во Рим, откако вечерва ги совладаа Американците Џек Сок и Сем Квери. Австриецот Тим играше три сета против Квери, но на крајот избори место меѓу најдобрите осум во италијанската престолнина, додека Надал без загубен сет се најде во следната рунда. 6:3 и 6:4 е резултатот по сетови на последниот осминафинален меч кој траеше 82 минути и го испрати Надал на пресметка со Тим во реприза на неодамнешното финале во Мадрид. Во преостанатите четвртфинални двојки, Ѓоковиќ за противник ќе го има Дел Потро, Раониќ се среќава со Зверев, а Иснер по триумфот над Вавринка, ќе се бори за полуфинале против Чилиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот тенисер број 2 Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во четвртфиналето на Мастерсот во Рим, откако попладнево го совлада Роберто Баутиста со 2-0 во сетови. Двата сета завршија со идентичен резултат во гемови 6:4. Противник на Ѓоковиќ утре во четвртфиналето ќе му биде Хуан Мартин Дел Потро, кој со 2-0 во сетови го победи Кеи Нишикори. Сите досега завршени четвртфинални дуели имаа ист скор 2-0 во сетови. Милош Раониќ го победи Томаш Бердих, Џон Изнер беше поуспешен од Стан Вавринка, Марин Чилиќ го совлада Давид Гофан, додека Александар Зверев беше подобар од Фабио Фоњини. Во четвртфиналето ќе играат: Зверев – Раониќ и Изнер – Чилиќ. Вечерва се играат мечевите: Доминик Тим – Сем Квери и Џек Сок – Рафаел Надал. Победниците од овие дуели ќе играат меѓусебе во следното коло.
| | веќе видена | слични

Двата сета завршија со идентичен резултат во гемови 6:4. Противник на Ѓоковиќ утре во четвртфиналето ќе му биде Хуан Мартин Дел Потро, кој со 2-0 во сетови го победи Кеи Нишикори. Сите досега завршени четвртфинални дуели имаа ист скор 2-0 во сетови. Милош Раониќ го победи Томаш Бердих, Џон Изнер беше поуспешен од Стан Вавринка, Марин Чилиќ го совлада Давид Гофан, додека Александар Зверев беше подобар од Фабио Фоњини. Во четвртфиналето ќе играат: Зверев – Раониќ и Изнер – Чилиќ. Вечерва се играат мечевите: Доминик Тим – Сем Квери и Џек Сок – Рафаел Надал. Победниците од овие дуели ќе играат меѓусебе во следното коло.
| | веќе видена | слични

На Мастерсот од серијата 1.000, во Рим, денес се играат мечевите од осминафиналето, а за домаќините сигурно ќе биде најинтересен дуелот помеѓу домашниот тенисер, Фабио Фоњини и Александер Зверев. Фоњини кој во претходното коло убедливо го елиминирше првиот рекет на светот Енди Мареј, ќе треба да покаже „од што е направен“ и дали ќе биде психички стабилен и во овој дуел. Ќе има многу интересни мечеви, барем според најавите на противниците, а Надал, Ѓоковиќ и Стен ги очекуваат вистнски предизвици. Роберто Баутиста Агут после голема борба го совладал својот земјак Карењо-Буста со 6:7, 6:1, 6:4.Дел Потро се пласирал во осминафиналето совладувајќи го Кајл Едмунд во два сет – 7:5, 6:4.Неговиот нареден противник, Кеи Нишикори, бил подобар од Давид Ферер во два сета.Џек Сок испуштил сет но славел против Јиржи Весели 6:4, 3:6, 7:6.Американецот има многу солидна игра на земја а во наредното коло го чека Рафаел Надал. Вчера сигурен бил и Милош Раониќ против ветеранот Томи Хас – 6:4, 6:3, а Канаѓанинот за четирифиналето ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал без да се испоти ја мина првата пречка на Мастерс турнирот во Рим, од едноставна причина што неговиот противник, а воедно и сонародник Николас Алмагро заработи незгодна повреда уште во раната фаза од мечот. Алмагро беше приморан да го прекине мечот по само три одиграни гејма бидејќи почувствува навистина силна болка во левото колено, до толку што дури не можеше самостојно да стигне до столчето. Надал во дадената ситуација навистина се загрижи и му пријде на својот сонародник за да го запраша што е проблемот, а ваквата срдечна реакција на Рафа наиде на одобрување од гледачите во Рим кои го поздравија „кралот на земјата“. На крајот Алмагро со помош стигна до столчето и брзо го предаде мечот и со прегратка го испрати Надал во третото коло во кое ќе се сретне со Џек Сок.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 299 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ – Надал во првото полуфинале во Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: