Oд следната година F1 низ улиците на Мајами!?


Покрај бројните најавени промени во поглед на техничката регулатива, челниците на Формула 1 планираат и бројни измени во календарот на трките. Последните неколку денови доста се пишува околу евентуалното деби на Мајами во Формула 1 натпреварувањето. Следната недела управата на градот Мајами на гласање ќе го стави предлогот за одржувањето на F1 трка во овој град, а доколку ова биде одобрено тогаш трката би се одржала во месец октомври со што во 2019 година на територијата на САД ќе возат две трки, во Остин и Мајами. Инаку во конкуренција за возење следната сезона се уште и Виетнам и Данска, а големи се шансите да не гледаме трки во Белгија, Германија и Јапонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Даниел Рикардо, возачот на Ред Бул е победник на шестата трка во сезоната, Големата награда на Монако. Австралиецот, на најпрестижната трка во календарот на Формула 1, ја забележа својата втора победа во сезоната. Рикардо трката ја започна од пол-позицијата и со исклучок на моментот кога ги посети своите механичари, не ја испушто, ниту пак им дозволи на конкурентите да му ја загризат позицијата. Втор низ целта мина Себастијан Фетел на Ферари. Германецот во целта влезе пред лидерот во генералниот пласман Луис Хамилтон на Мерцедес. Четвртата и петтата позиција им припадна на Финците од Ферари и Мерцедес, Кими Раиконен и Валтери Ботас. Бодови во Монако уште освоија Естебан Окон, Пјер Гасли, Нико Хулкенберг, Макс Ферстапен и Карлос Саинц јуниор. Во генералниот пласман води Хамилтон со 110 бода, втор е Фетел со 96,а Рикардо со денешната победа се искачи на третото место со 72 бода. Наредната трка во шампионатот на Формула 1 ќе се вози во Канада на 10.јуни. The 2018 #MonacoGP is in the history books
| | веќе видена | слични

Австралиецот се избори со техничкиот проблем и загубата на моќноста повеќе од половина трка, но, успеа да ги остави зад себе Себастијан Фетел (Ферари) и шампионот Луис Хамилтон (Мерцедес). Австралиецот забележа втората победа сезонава и вкупно 7-ма во кариерата. Овој пат успеа да стигне до триумф за разлика од 2016-та година, кога исто така беше блиску до триумф, но, тогаш грешка во боксот го остави втор. Во топ 5 се пласираа Кими Раиконен (Ферари) и Валтери Ботас (Мерцедес), а поени зедоа уште Естебан Окон, Пјер Гасли, Нико Хулкенберг, Макс Верстапен и Карлос Сајнц. На табелата Хамилтон загуби малку од предноста, откако сега има 110 поени, додека Фетел е со 96. Рикардо пак излезе трети со 72, Ботас има 68, а Раиконен 60.
| | веќе видена | слични
2 копии

Даниел Рикардо е победник на 6-татат трка во Формула 1 шампионатот која се возеше попладнево низ улиците на Монте Карло, за големата награда на Монако. До својата втора овосезонска победа возачот на Ред Бул стигна пред Германецот, Себастијан Фетел на Ферари и актуелниот шампион Луис Хамилтон од Мерцедес кои исто како и Австралиецот имаат по две победи Хамилтон е лидер во Генералниот поредок со 110 бодови, пред Фетел кој има 96, односно Рикардо кој сега е трет со 72 бодови. Следната трка ќе се вози на патеката во Монтреал за ГН на Канада по две седмици
| | веќе видена | слични

Возачот на Ред Бул, Даниел Рикардо победи на денешната трка за Големата награда на Монака во Формула 1. Рикардо беше најбрз откако преднотно освои пол позиција на уличната трка во Монте Карло. На втората позиција заврши Себастијан Фетел од Ферари, пред актуелниот шампион Луис Хамилтон. Зад нив останаа Кими Раиконенен и Валери Ботас, пред Себастијан Окон, Пјер Гасиља, Ник Хулкенберг , Макс Верстапен и Карлос Сајнц. Посебен беше подвигот на Верстапен кој дојде до деветета позиција иако трката ја започна од 20-та позиција. Наредната трка во Формула 1 ќе се вози на 10 јуни за Големата награда на Канада. Рикардо најбрз во Монте Карло!
| | веќе видена | слични

Даниел Рикijардо е победник на трката за Големата награда на Монако што се возеше во Монте Карло. Ова му е седма победа во кариерата а втора сезонава на Австралиецот кој вози за Ред бул. Ова е јубилејна 250. трка за Ред бул во Формула 1 и тимот овој јубилеј го прослави со победа на Рикардо кој ја имаше пол позицијата. На второто место се пласира Себастијан Фетел од Ферари, а трет беше актуелниот шампион Луис Хамилтон на Мерцедес. Рикијардо водеше од почеток до крај но во поголемиот дел на трката имаше проблеми со моторот кој му губеше сила и мораше тактички да се надмудрува со Фетел кој му дишеше во вратот цело време. Проблемите на Рикардо почнаа во 28. круг (од 78 вкупно) кога неговиот мотор почна да губи сила. Тоа веднаш стаса до ушите на Себастијан Фетел кој почна да го брка првопласираниот, кој сепак успеваше да ја одржи предноста. Во брканицата се вклучи и Луис Хамилтон. Во 45. круг помеѓу овие тројцата временската разлика изнесуваше само три секунди. Во тој момент неизесноста станување се поголема, ...
| | веќе видена | слични

Даниел Рикиардо конечно се радува на победа во Монако, Австралиецот попладнево имаше неверојатна трка и мина прв низ целта и покрај тоа што 50 круга имаше проблем со моторотПерфектен викенд за Даниел Рикиардо во Монако, возачот на Ред Бул беше најбрз на трите тренинг сесии, најбрз во квалификациите и денеска водеше од прв во последен круг.Иако имаше најава за драма откако се појави проблем со моторот во болидот на Австралиецот, Даниел Рикиардо имаше неверојатна трка и ги задржа зад себе ривалите, пред се Себастијан Фетел. Германецот во неколку наврати му беше „зад петици“ на својот поранешен тимски колега, но улиците во Монте Карло се тесни, нема многу простор за претекнување, па возачот на Ферари во финишот се откажа од намерата.Луис Хамилтон се искачи на последното место на пиедесталот, актуелниот шампион во еден момент фати приклучок со водечките, но потоа реши да се фокусира на чување на пневматиците па на крајот имаше големо заостанување во однос на Даниел Рикиардо.Кими Раиконен завши како четврти, ...
| | веќе видена | слични

Возачот на тимот на Ред Бул, Даниел Рикардо, денеска ја освои големата награда на Монако. Уште од тренинзите ја покажа неговата доминација, беше најдобар и ја освои пол позицијата. Зад него заврши возачот на Ферари, Фетел, а третото место од подиумот го освои Хамилтон од тимот на Мерцедес.
| | веќе видена | слични

Даниел Рикиардо од тимот на Ред Бул е победник на трката за Големата награда на Монте Карло, трансформирајќи ја пол-позицијата во сигурна победа. Австралискиот пилот не направи ниту една грешка со која евентуално неговите ривали ќе беа во позиција да му го загрозат првото место, па успеа да обезбеди највисоко место на победничкиот пиедестал, пред Себастијан Фетел и Луис Хамилтон. За него ова е седма победа во кариерата и прва на трката во Монако. Пласман до десеттото место обезбедија Раиконен, Ботас, Окон, Гасли, Хулкенберг, Ферстапен и Саинц. Хамилтон останува лидер во генералниот пласман со 110 бодови, следуваат Фетел со 96 и Рикиардо со 72 бодови.
| | веќе видена | слични

Даниел Рикардо со Ред Бул ја освои пол позицијата за утрешната трка за Големата награда на Монако во Формула 1. Австралиецот беше незадржлив во денешните квалификации, откако го подобри рекордот на патеката со 1:10.810 и беше единствениот кој извозе круг под една минута и 11 секунди. Себастијан Фетел со Ферари како втор со заостанување од нешто повеќе од две десетинки, исто така ќе стартува од првиот ред. Трет беше Луис Хамилтон со Мерцедес, а до него ќе стартува Кими Раиконен со вториот болид на „скудерија“. По Хамилтон и Раиконен, од третиот ред ќе стартуваат Валтери Ботас со Мерцедес и Естебан Окон со Форс Индија. По нив останаа Фернандо Алонсо со Мекларен, Карлос Сајнц со Рено, Серхио Перез со Форс Индија и Пјер Гасли со Торо Росо. Уште претходно се знаеше дека Макс Верстапен нема да може да учествува во квалификациите, бидејќи го оштети менувачот по несреќата во третата слободна тренинг сесија, што значи дека утре ќе стартува последен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 182 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 96 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 317 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска изрази подготвеност за враќање кон дијалогот со Белград, но под услов во него да се разговара само за аранжмани во ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Oд следната година F1 низ улиците на Мајами!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: