Рибокрадци ќе царуваат над рибниот фонд

Концесиите за риболовните друштва во македонските води се истечени, а од нови нема абер. Ваквата состојба е рај за рибокрадците, со кои и онака не се справува никој. Истекоа концесиите на риболовните друштва, нема објави за нивно продолжување или за обновување, нема кој да издава дозволи за риболов и остануваат само рибокрадците, кои и без тоа се далеку од дофатот на инспекторите. Според Законот за рибарство и аквакултура, во риболовните води за кои нема концесионер е забранет секаков вид на риболов, а тоа значи дека веќе е забранет риболов на сите води во Република Македонија. Не е објавен конкурс за доделување нови концесии, постапка која трае неколку месеци. Риболовните друштва се загрижени оти Министерството за земјоделство не се огласило на нивните барања да им се продолжат концесиите за да можат да издаваат дозволи за риболов, а воедно понатаму да ги овластат и рибочуварите. Тие прашуваат како ќе се заштитуваат водите во услови кога нема концесионер. Се плашат дека со целосната забрана за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 316 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 106 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 133 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рибокрадци ќе царуваат над рибниот фонд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: