ВНИМАВАЈТЕ: Ако го правите ова во текот на ноќта, ви претстои ризик од Алцхајмерова болест

Ви треба уште една причина за спиење? Новите истражувања покажуваат дека недостатокот на сон може да ве стави под поголем ризик од Алцхајмерова болест. Според една мала нова студија спроведена од страна на Националниот институт за здравство, губењето на само една ноќ на спиење забележало моментално зголемување на бета-амилоидот во протеинот во мозокот кој е поврзан со Алцхајмеровата болест. Групите на бета-амилоидни протеини формираат амилоидни плочи, знак на болеста. Амилоидните плаки ја нарушуваат комуникацијата помеѓу невроните. “Ова истражување обезбедува нов увид за потенцијално штетните ефекти од недостатокот на сон во мозокот и има импликации за подобро карактеризирање на патологијата на Алцхајмеровата болест”, вели д-р Џорџ Ф. Кооб, директор на Националниот институт за злоупотреба на алкохол и алкохолизам ( НИААА). Собирање на група од 20 здрави учесници на возраст меѓу 22 и 72 години, научниците ја проучувале нивната активност на мозокот по ноќта на спиење, а потоа и ноќта на лишување од сон ...
| | веќе видена | слични

Придобивките од консумацијата на рибиното масло за човековиот организам се преголеми. Особено треба да се нагласи неговото позитивно влијание врз мозочната активност. Истражувањето спроведено од страна на научници од Роуд Ајленд докажало дека со редовен внес на рибино масло во голема мера се подобрува функционирањето на мозокот и истовремено се успорува конгитивното пропаѓање ( атрофија ) на мозокот. Затоа, освем што е незаменлив додаток во исхраната за децата во развој, неговата консумација е исто толку важна и за луѓето во третото животно доба. Во истражувањето учество земале 229 испитаници со нормална конгитивна способност, 397 испитаници со благи конгитивни оштетувања и 193 испитаници до Алцхајмерова болест. По редовна употреба на рибиното масло во период од шест месеци, со помош на низа невролошки тестови и магнетна резонанса е утврдено дека испитаниците кои на почетокот на истражувањето имале мали знаци на деменција бележат најголем напредок од аспект на редуцирање на малите атрофични предели во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Научници од Калифорнија успешно промениле протеин асоциран со Алцхајмеровата болест во негова побезопасна форма, со што успешно ја избришале штетата направена врз мозочните клетки. Овој научен пробив е исклучително важен бидејќи истражувањето не било направено врз глувци туку врз човечки клетки. Истражувачите од институтите Гледстон во Сан Франциско земале матични клетки од пациенти со Алцхајмерова болест кои имале две копии на apoE4 генот, како и матични клетки од здрави доброволци кои имале пар од apoE3 генот. Потоа од овие матични клетки биле креирани неурони или мозочни клетки преку чие студирање тимот успеал да ја идентификува причината зошто apoE4 го зголемува ризикот од Алцхајмерова болест. На пример, имање на еден apoE4 ген ја дуплира (или уште повеќе од тоа ја зголемува) шансата за развивање на болеста, а две копии на генот ја зголемува шансата за развивање на невродегенеративна болест на мозокот за 12 пати. Сега знаеме дека причината за ова е тоа што apoE4 генот кој го креира apoE4 протеинот ја ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Алуминиумска фолија е нешто што многу луѓе го користат секој ден, но не се ни свесни колку е штетно за здравјето. При подготовка на храна се ослободува голема количина на алуминиум, а тоа е штетно за мозокот, но може да доведе и до појава на Алцхајмерова болест. Ако веќе користите вакви фолии, тогаш немојте да ги загревате. Заради внесување на алуминиум може да се појави болест на коските. Друг проблем кој може да се јави е со белите дробови, или пак да предизвика проблеми со дишење.
| | веќе видена | слични

Неактивниот начин на живот може да доведе до деменција и когнитивен пад во позрела возраст... Ако сте од оние луѓе кои заработуваат за живот седејќи во канцеларија пред екраните, најновата студија при Универзитетот во Калифорнија од Лос Анѓелес може непријатно да ве изненади. Иако со години е јавна тајна дека секојдневно повеќечасовно седење пред екран не е добро за здравјето, новото истражување кое го објавила калифорниската истражувачка организација Плос, покажало дека седеечкиот начин на живот влијае на здебелување на слепочниот мозочен центар кој е одговорен за меморијата. Истражувањето е спроведено на 35 лица на возраст од 45 до 65 години, кај оние кои поминувале повеќе часови пред екранот едена недела пред истражувањето, приметена е потанка структура на мозочниот центар. Научниците неможеле целосно да потврдат дека токму тоа е причината за таквата структура, но во заклучокот навеле дека неактивниот начин на живот може да доведе до деменција и когнитивен пад во повозрана доба. Причината за тоа е што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ако сте еден од оние луѓе кои заработуваат седејќи во канцеларија пред компјутер, една нова студија од калифорнискиот универзитет во Лос Анџелес може непријатно да ве изненади. Иако веќе одамна е познато дека секојдневното долго седење пред компјутер не е добро за здравјето, новото истражување објавена од страна на калифорниската истражувачка организација „Plos”, покажа дека седечкиот начин на живот влијае на дебелината на слепоочниот резен на мозокот одговорен за меморија. Во истражувањето спроведено на 35 лица на возраст од 45 до 65 години, е забележано дека оние кои имаат поминато повеќе часови пред монитор, една недела пред истражувањето, имале потенка структура на мозочниот резен. Иако научниците не биле во можност целосно да потврдат дека ова е причината за потенката структура, во заклучокот изјавиле дека неактивниот начин на живот може да доведе до деменција и когнитивен пад во подоцнежна возраст. Причината за ова е дека неактивноста е веќе поврзана со срцеви заболувања, дијабетес и рак на дебелото ...
| | веќе видена | слични

Останато

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер ...
сите 324 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста од запад ќе се зголемува, а кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд. Во текот ...
сите 178 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВНИМАВАЈТЕ: Ако го правите ова во текот на ноќта, ви претстои ризик од Алцхајмерова болест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: