ДРЖАВНА МАТУРА: Утре почнува полагањето тестови по мајчин јазик и литература


4 копии

Полагањето на државната матура ќе почне утре во 10 часот со тестот по мајчин јазик и литература. Според податоците на Државниот испитен центар, пријавени се 10.632 матуранти за македонски јазик, 5.120 за албански јазик и 418 за турски јазик Од утре до 14 јуни ќе се реализираат екстерните испити од државната матура во јунската испитна сесија во 2017 година, за која се пријавени вкупно 16.426 ученици. Полагањето на државната матура ќе почне утре во 10 часот со тестот по мајчин јазик и литература. Според податоците на Државниот испитен центар, пријавени се 10.632 матуранти за македонски јазик, 5.120 за албански јазик и 418 за турски јазик. На 10 јуни е полагањето странски јазик. Како и во минатите години, најголем број (15.201) се пријавени за англиски јазик, за француски јазик 108, за германски 197 и за руски јазик 26 кандидати. Тестирањето по предметот математика е на 12 јуни, а пријавени се 2.070 матуранти. Последниот екстерен испит од државната матура ќе се полага на 14 јуни - за тест по биологија се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И денес како и вчера учениците полагаат државна матура. Вкупниот број на матуранти кои треба да го положат тестот- државна матура е 16 илјади и 426 матуранти. Според податоците на државниот испитен центар, за македонски јазик и книжевност се пријавиле 10 632 ученици, за албански 5 120 и 418 за турски јазик. На државна матура во средните училишта продолжува и во текот на месец јуни, кога учениците ќе полагаат странски јазик по избор или математика. Првичните резултати ќе се објават најдоцна до 14 јули. По објавувањето на резултатите учениците имаат право на жалба во рок од 2 дена. Жалбата ја поднесуваат во училиштето каде што учеле, потоа училиштето ги праќа до државниот испитен центар. Учениците кои нема да положат во овој рок, имаат можност да полагаат повторно во август.
| | веќе видена | слични

Има само 18. години а веќе ја знаат како секс-бомба. Најпознатата бугарска пејачка, Гери Никол, прослави матура. Погледнете како изгледаше: ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични

Без проблеми стратуваше државната матура во средните училишта, велат надлежните. Матурантите полагаа мајчин јазик и литература. За македонски јазик се пријавени 10 илјади 632 матуранти, 5 илјади 120 за албански јазик и 418 за турски јазик. Тестирањето започна во 10, а траеше цели 4 цаса. Обемот на испитниот материја е голем, но на учениците им е дадено доволно време за да одговорат на тестот ни објасни директорката на скопската гимназија Јосип Броз Тито. Покрај денешниот испит, матурантите ќе полагаат уште два предмета, односно ќе бираат помеѓу математика и странски јазик, како втор предмет и еден од изборен во зависност од афинитетите за запишување на соодветен факултет. Последниот екстерен испит ќе се полага на 14 јуни, а првичните резултати од тестовите треба да бидат објавени најдоцна до 14 јули, не информираа од државниот испитен центар. За оние кои нема да полажат во јунскиот испитен рок, останува август. Учениците кои ке положат државна матура имаат поголема предност во запишувањето на факултет ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Учениците од завршните години денеска го полагаа задолжителниот предмет од државната матура, мајчиниот јазик. Уште пред закажаниот термин пријавените за испитот дојдоа во училиштата каде учат, а професорите ги распоредија во училниците. Тестовите коишто рано утрото беа дистрибуирани во училиштата им беа поделени на матурантите, полагањето започна во 10 часот вели директорката на Државен испитен центар, Мируше Амети. Додава дека полагањето, започнало точно во закажаниот термин, тестовите навреме се однесени во средните училишта. Очекува државната матура да се реализира без пречки, за која во процесот вклучени се училишните комисии, тестатори, вработени во центарот, набљудувачи. -Испитот по екстерниот предмет мајчин јазик од државната матура во сите средни училишта во земјава започна навреме, без проблеми. Никаква пречка не е пријавена до државниот испитен центар. Материјалот за тестирањето изутрина беше доставен до училиштата. И во следните денови кога се закажани испитите по другите екстерни предмети ...
| | веќе видена | слични

Со испитот по предметот мајчин јазик и литература за матурантите денес започна полагањето на државната матура која ја полагаат над 15 000 средношколци. Учениците од завршните години денеска го полагаа задолжителниот предмет од државната матура, мајчиниот јазик. Уште пред закажаниот термин пријавените за испитот дојдоа во училиштата каде учат, а професорите ги распоредија во училниците. Тестовите коишто рано утрото беа дистрибуирани во училиштата им беа поделени на матурантите, полагањето започна во 10 часот вели директорката на Државен испитен центар, Мируше Амети. Додава дека полагањето, започнало точно во закажаниот термин, тестовите навреме се однесени во средните училишта. Очекува државната матура да се реализира без пречки, за која во процесот вклучени се училишните комисии, тестатори, вработени во центарот, набљудувачи
| | веќе видена | слични

-Матурантите на мака. Подготвени или не, тие денес седнаа на жешкото столче.  Ќе успеат ли да си обезбедат влезница за посакуваниот факултет?!- Над 400 ученици денес полагаа и во средното училиште „Никола Карев“. Тестот не бил воопшто тежок, велат тие и очекуваат одлични резултати.  Денот поминал без никакви инциденти. Матурантите на испитот се појавиле подготвени, потврди и директорката на училиштето. Освен денешниот, матурантите ги очекуваат уште три испити. Странскиот јазик е следен на листата за полагање, а најголем број одбрале англиски јазик.Тој е закажан за 10ти јуни. На 12ти јуни е испитот по математика, а последниот екстерен испит е на 14ти јуни. Од стручните предмети најголем број ученици се одлучиле за бизнис,филозофија и биологија. Резултатите од тестовите, матурантите ќе ги знаат на средината од следниот месец.
| | веќе видена | слични

За годините Трифуновска не мами само кога треба да влезе во избор за убавина, туку и на „Фејсбук“. Иако е „родена во 1991г.“, Трифуновска деновиве прослави 18 години од матурирањето во скопското средно училиште „Зеф Љуш Марку“.
| | веќе видена | слични

Во двете средни училишта во Кичево денес се полагаше државна матура.Во ОСУ„ Мирко Милески“ мајчин јазик и литература полагаа 196 ученика на македонски јазик и 23 ученика на турски јазик, додека во ОСУ „Дрита“ 183 ученика полагаа државна матура на албански јазик.- Денес во нашето училиште 219 ученика ја полагаа државна матура. Од овој број 196 ученици државна матура полагаа на македонски јазик и 23 на турски наставен јазик. На денешното полагање не се појавија тројца ученици кои ќе полагаат училишна матура во месец август. Учениците беа распоредени во 14 училници на македонски јазик и 2 училници на турски наставен јазик. Полагањето започна во 10 часот и ќе заврши во планираниот рок од 4 часа - рече Благоја Стојаноски, директор на ОСУ „Мирко Милески“.Во ОСУ „Дрита“ во планираниот термин 10 часот од 193 ученици колку што требаше да полагаат државна матура, на полагањето се појавија 183 ученика.- Во нашето училиште денес се одвива полагањето на мајчин јазик и литература, како дел од државната матура. Од 193 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Koга пред две години Дунавка Трифуновска самата си среди да ја претставува Македонија на изборот за мис „Гранд интернешнл“, поради дозвлениот лимит на години на овој избор во Тајланд, кажа дека има 25 години, далеку од вистинската возраст на оваа манекенка и бизнисменка. За годините Трифуновска не мами само кога треба да влезе во избор за убавина, туку и на „Фејсбук“ . Иако е „родена во 1991г.“, Трифуновска деновиве прослави 18 години од матурирањето во скопското средно училиште „Зеф Љуш Марку“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 256 | | | веќе видена

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за ...
сите 259 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 69 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 105 | | | веќе видена

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја ...
сите 82 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти го посети денеска во неговиот дом претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, но ...
сите 175 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДРЖАВНА МАТУРА: Утре почнува полагањето тестови по мајчин јазик и литература

Од:
До кого (е-маил):
Порака: