Африканско племе на Модната недела во Скопје

Публиката едноставно се одушеви од момчињата и девојките облечени и исцртани како племињата во Африка, кои целата своја енергија ја пренесоа на пистата. Ревијата на младиот дизајнер Роберт Ивановски, секако, е една за паметење. Со текот на годините сфатив дека тоа што е важно за еден фустан е жената која го носи. Познатата изрека на Ив Сент Лорен најдобро ги опишува ревиите кои се одржаа во саботата во рамките на Модниот викенд во Скопје. Манекените и манекенките многу успешно успеаја да ја пренесат енергијата на дизајнерите, и на одличен начин да ги презентираат нивните замисли. Таа енергија особено дојде до израз на ревијата на младиот дизајнер Роберт Ивановски, „Улично племе“, на која моделите беа облечени и исцртани како африканско племе. Покрај Роберт, во саботата во пентхаусот во „Соравија“ се претставија и дуото Кокев/Кадриу, Олгица Ѓоргиева, Елена Спасовска и Емилија Тасевска. !!!Кокев/Кадриу!!! Модното дуо остана доследно на својот концепт и стил, односно едноставни креации изработени од ...
| | веќе видена | слични

Освен ревиите на Кокев-Кадриу и ревијата на Роберт Ивановски , уште три млади креаторки имаа свои ревии во саботната вечер на модниот викенд. Олгица Ѓоргиева, Елена Спасовска и Емилија Тасевска ги претставија своите модели и креации за претстојната пролет-лето сезона. Најновата колекција на Олгица Ѓоргиева беше насловена „9“. Осмислена како своевидно навраќање на футуризмот. Интересните кроеви, без нападни додатоци и претерувања беа во ред, на моменти и здодевни. При носењето на провидни маички со градници под нив се докажа дека манекенките кај нас сè уште се срамат да ги носат моделите како што е првично замислено, со исклучок на една храбра дама. Следна беше ревијата на Елена Спасовска, која инспирирана од венецијанските маски и костимите во „Комедија дел арте“ ја создаде новата колекција. Како што вели креаторката, колекција наменета за силните жени кои имаат храброст да истапат пред толпата. Последната дама на вечерта беше Емилија Тасевска со колекцијата „Гардероберот на една актерка“. Од овие три, ...
| | веќе видена | слични

Саботната вечер на модниот викенд во Скопје се одржа во бизнис-центарот „Соравија“. Концептуално, стилски и практично место за одржување настани од овој тип, сосем поразлично од петочното туткање во кафулето во „Рамстор“. Освен чекањето на единствениот лифт што ги носеше гостите до единаесеттиот кат, сè останато беше одлично организирано и шоуто почна. Три модни ревии беа на програмата и тоа ревијата на Тања Кокев и Мила Кадриу , ревијата на Олгица Ѓоргиева и групната модна ревија на Елена Спасовска, Емилија Тасевска и Роберт Ивановски . Токму последната ревија, на Ивановски, предизвика најголем интерес и внимание кај публиката, која не ги штедеше аплаузите во текот на целото „племенско“ шоу. Ова се само некои од причините поради кои го контактиравме Роберт, кој само за читателите на „Многу Стил“ одговори на неколку интересни прашања. [Галеријата - ТУКА] Како се чувствуваш по ревијата? Дали организацијата и приемот кај публиката испаднаа онака како што очекуваше? Ревијата помина одлично. Оваа сезона ...
| | веќе видена | слични

Генијалните модни идеи преточени во фантастичните креации на студентите од Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет го обележаа крајот на Скопската модна недела (FWS). Одличните креации - спој на природни материјали и трендовски бои, всушност, беа вистинско колаче и освежување на неделата посветена на модата во чии рамки во периодот од 23 до 27 март гледавме дури два дена ревии. Скопјани добија можност да ги видат актуелните колекции на Ристо Бимбилоски, ателјето Кокев", Олгица Ѓоргиева, Роберт Ивановски, Елена Спасовска, Емилија Тасевска, Љупка Арсовска, Александра Митковска и Нели Илиева, а како шлаг на тортата следуваа моделите на студентите од Европски, кои својата прилика ја добија токму во завршницата. Се вели најдоброто за крај - па ако се суди според коментарите на присутните, така беше и овојпат. Токму во последната вечер рамо до рамо со низа веќе докажани домашни модни имиња студентите од Факултетот за арт и дизајн презентирајќи ја својата креативна работа пред македонската јавност, ...
| | веќе видена | слични

Босоногите модели од „Уличното племе“ со перјаници дефилираа на модната писта на третото издание на Моден викенд во Скопје. Дизајнерот Роберт Ивановски на саботното издание од модната манифестација ја презентираше својата модна колекција „Улично племе“, која е инспирирана од делата на познатиот уметник Кит Херинг, њујоршката улична мода и од звукот на африканските тапани. На пистата продефилираа парчиња облека на кои беа препознатливи апликации од делата на Кит Херинг. Доминантни бои на колекцијата „Улично племе“ беа црната и белата, а беа застапени со најразлични модели на панталони, фустани, здолништа, палта и маици. Моделите беа украсени со перјаници и со цртежи по телата, и босоноги одеа по пистата. Саботната модна вечер од „Модниот викенд-Скопје“ го разбрануваа колекциите пролет-лето 2011 година на фирмата „Кокев-Кадриу“, Олгица Ѓоргева, Елена Спасовска, Емилија Тасевска и на Роберт Ивановски. Вечерта ја почна „Кокев-Кадриу“ со свои модни колекции за пролет-лето 2011 година, а по нив следеше колекцијата ...
| | веќе видена | слични

Моќна е симболиката на бројот девет. Покрај мноштвото библиски и различни митски толкувања, означува и хармонија, инспирација и совршенство на идеите Моделите на дизајнерот Роберт Ивановски МОДЕН ВИКЕНД СКОПЈЕ Тука некаде веројатно се вклопува и приказната на Олгица Ѓоргиева, дизајнерка што веќе неколку години цврсто чекори по патот што го зацртала за својот креаторски израз. Нејзината нова колекција, насловена токму „Девет“, беше прикажана завчеравечер, на втората вечер од Модниот викенд Скопје, на ревија во Пентхаусот на бизнис-центарот „Соравија“. Како и во двете претходни, Ѓоргиева и овој пат се навраќа на футуризмот, но во малку пософистицирана варијанта. Креациите се сосема носливи и во поглед на кројот, кој главно ја следи линијата на телото, и во поглед на материјалите. Колекцијата содржи комбинезони во шорц или во долга варијанта, фустани, маички, мрежести топови, палта... Заеднички за сите нив се дезените во вид на отвори во самиот материјал, во форма на капка, кои се провлекуваат низ сите ...
| | веќе видена | слични

Вчера вечер Пентхаус во Соравија- Бизнис Центарот беше центар на модните случувања. Имавме можност да погледнеме три модни ревии. Први се претставија ателјето Кокев – Кадриу. Колекцијата пролет / лето 2011 е со сличен концепт како и претходните, имавме можност да погледнеме 30 креации, кои се одликуваат со леснотија како во структурата на материјалите така и во колоритот. Стилски остануваат доследни - раскошни материјали и едноставни креации. Во иднина планираат и креирање на коктел фустан со елементи од секојдневната мода. Следна беше колекцијата на Олгица Ѓоргиева насловена како “9”.Темата на која работи во потполност се усогласува со изразот на оваа колекција. Приказната со која се врзува за бројот 9 испраќа моќна порака. Всушност станува збор за варијанта на софистициран футуризам. Како последна за вечерта имавме можност да ја проследиме групната модна ревија, поддржана од изложбено продажниот салон за светилки- LUX, во која учевство земаа: Емилија Тасевска – “Гардароберот на една актерка” Елена ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Африканско племе на Модната недела во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: