Лига Европа: Рашворд му донесе победа на Јунајтед во дуелот со Селта

3 копии

Виго - Фудбалерите на Манчестер Јунајтед се стекнаа со предност против шпанската Селта Виго по првиот меѓусебен дуел од полуфиналето во Лигата на Европа. На натпревраот одигран синоќа на стадионот "Балаидос" во Виго, англискиот тим забележа победа со 1:0, со голот на Маркус Рашфорд во 67.минута од слободен удар. Ова е значајна предност на Манчестер Јунајтед пред реваншот кој ќе се игра на "Олд Трафорд" на 11 мај. Потсетување дека ден порано, во првиот дуел од полуфиналето Ајакс убедливо со 4:1 го победи Олимпик Лион.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со одигрувањето на вечерашните реванш дуели од полуфиналето од Лига Европа ќе бидат познати екипите кои ќе играат во финалето на 24 мај во Стокхолм. По првите дуели предност имаат Манчестер Јунајтед и Ајакс. Манчестер Јунајтед како гостин ја совлада Селта со 1:0 и се очекува пред своите навивачи да го обезбеди своето прво учество во финалето на ова натпреварување. Во второто полуфинале Ајакс обезбеди солидна предност откако со 4:1 на домашен терен го победи Олимпик Лион, па сега француската екипа доколку сака пласман во финалето ќе мора да постигне висока победа.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед како гостин ја совлада Селта со 1:0 и се очекува пред своите навивачи да го обезбеди своето прво учество во финалето на ова натпреварување. Во второто полуфинале Ајакс обезбеди солидна предност откако со 4:1 на домашен терен го победи Олимпик Лион, па сега француската екипа доколку сака пласман во финалето ќе мора да постигне висока победа.
| | веќе видена | слични

Францускиот состав Лион се соочува со голем предизвик пред реванш натпреварот со Ајакс во полуфиналето, откако првиот меч во Амстердам го изгуби со високи 4-1. „Лавовите“ потфрлија на гостувањето во Холандија и пред своите гледачи ќе ја надополнуваат негативата. Традицијата не е на страната од домаќините, бидејќи никоја екипа до сега нема надохнадено толкава негатива од првиот натпревар. Манчестер Јунајтед со минималниот триумф (1-0) во Виго зачекори кон финалето во Лигата на Европа. „Црвените ѓаволи“ имаат домашна задача на „Олд Трафорд“ да ја задржат предноста и да обезбедат пласман во финалето. Двата мечеви се играат во стандардниот термин за натпреварите од Лигата на Европа 21 часот и 5 минути.
| | веќе видена | слични

Лига Европа, полуфинале – втор натпревар: Лион – Ајакс Судија: Симон Марчињак (Полска) Стадион: “Парк Олимпик Лион” Почеток: 21:05 часот Лион ќе оди по чудо, поради лошиот резултат од Холандија кај Ајакс во првиот натпревар од 1/2 финалето во Лигата на Европа – 4:1. Навивачите на Лион се надеваат да видат уште едно високо постигнување во Лига Европа, иако веќе обезбедија и учество во Европскиот турнир и следната година. Ајакс прикажува брилијантни перформанси сезонава и е на чекор на обезбеди финале во вториот по ранг елитен турнир. И покрај тоа што ги има најмладите во Лигата на Европа. Двете страни се сретнаа во групната фаза на Лигата на шампионите во 2011 година – и двете средби завршија без голови. Лион нема да има многу играчи кои ќе фалат за натпреварот против Ајакс. Мемфис Депај е единствениот кој нема да игра сигурно. Од друга страна, Ајакс, исто така, нема многу играчи кои ќе недостасуваат за натпреварот. Дејли Сингваен не е целосно опоравен и најверојатно ќе го пропушти овој дуел. Веројатни ...
| | веќе видена | слични

Манчестер јунајтед и Лион вечерва (21.05 ч) како домаќини ги пречекуваат Селта Виго односно Ајакс во рeвaнш полуфиналните средби од фудбалската Лига Европа. Јунајтед е фаворит во мечот со шпанскиот тим, откако во првиот меч како гостин извојува победа од 1-0. Жосе Мурињо ќе ги фрли сите адути на Лига Европа затоа што тоа сезонава е единствениот трофеј што му се насмевнува. Манчeстер има само теориски шанси да се пласира меѓу првите четири тима во Премиерлигата, откако изгуби од Арсенал (0-2). Со триумф во ЛЕ, Јунајтед ќе се најде во новата сезона во ЛШ. - Нема никаков притисок. Прво ќе се обидеме да дојдеме до финалето, а за тоа ќе ни треба да ја решиме до крај Селта, па ќе мислиме како да победиме во финалето. Тоа е нормален притисок за нас – вели Португалецот, кој објаснува дека одморал добар дел од првиот тим во Премиерлигата за да биде посвеж за обврските во ЛЕ. Kога Селта одмора 11 играчи за да бидат свежи за ЛЕ, и Јунајтед може да одмора неколкумина. Исто како и Јунајтед и Селта Виго сите карти ги ...
| | веќе видена | слични

Уште откако Рајан Гигс замина во пензија, фудбалските хроничари го чекаа моментот кога и легендарниот Франческо Тоти ќе ги закачи копачките на клин со цел да се комплетира идеалниот тим на фудбалери кои целата своја кариера ја поминаа во еден клуб. Со оглед на фактот дека на оваа вечна листа на најверни фудбалери недостасуваат офанзивни играчи, поради тоа медиумите во идеалниот тим сврстуваа и играчи како Де Роси, Иниеста, Меси кои сеуште се активни и за кои не се знае дали како Чави ќе ја продолжат кариерата во друг клуб. Со објавувањето дека Франческо Тоти ќе се пензионира на крајот на сезона, конечно е направен иделаниот тим на најверни фудбалери во историјата на фудбалот. Па така во формација 4-5-1 на голот е Русинот Лев Јашин (Динамо Москва), лев бек е Паоло Малдини (Милан), денес бек Гери Невил (Манчестер Јунајтед), а тројката во одбраната ја сочинуваат Пујол (Барселона), Барези (Милан) и Тони Адамс ( Арсенал). Срцето на тимот е Пол Сколс (Манчестер Јунајтед) , додека десно крило е Јулен Гуереро ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Ајакс успеаа да влезе во полуфинале на Лига Европа и се надминаа себеди победувајќи го Лион со 4:1 на домашен терен. Со прикажаните добри игри, младите фудбалери станаа цел на големите клубови. Токму Милан преку медиумите прати порака до Ајакс дека сака да го види во своите редови младиот 19-годишен фудбалер Каспер Долберг кој беше еден од најдобриот против Лион. Долберг оваа сезона со своите постигнати 20 голови е предводник на својот тим и проценет е на 25 милиони евра. Агентот истакна дека сè уште не е контактиран од ниеден тим од Италија.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лига Европа: Рашворд му донесе победа на Јунајтед во дуелот со Селта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: