Почести за Милчо Манчевски во Нови Сад и Софија

3 копии

Две соседни земји, Србија и Бугарија, му организираат ретроспективи на нашиот режисер Милчо Манчевски кои ги опфаќаат неговите филмови, но и неговата изложба фотографски композиции „Пет капки сон“. Културниот центар на Нови Сад при Заводот за култура на Војводина во соработка со 15-тиот Фестивал на европски и независен филм ги прикажува филмовите на Манчевски, додека Музејот на современа уметност на Војводина ја поставува неговата последна изложба „Пет капки сон“. На 15-ти овој месец се организира панел на тема „Опусот на Милчо Манчевски“. На панелот учествуваат шест професори, филмски критичари и менаџери од областа на културата. Два дена подоцна Националната галерија на Бугарија ја отвора изложбата „Пет капки сон“ во склоп на ретроспективата на опусот на Манчевски. Изложбата ќе биде поставена во Националната галерија до средината на февруари. Истите денови во софискиот Дом на киното ќе бидат прикажани сите филмови на Манчевски, а ќе ги претстави и ќе разговара со публиката самиот автор. Манчевски ќе ...
| | веќе видена | слични

Културниот центар на Нови Сад при Заводот за култура на Војводина во соработка со 15-тиот Фестивал на европски и независен филм ги прикажува филмовите на Милчо Манчевски, додека Музејот на современа уметност на Војводина ја поставува неговата последна изложба „Пет капки сон“. Денеска ќе се одржи и панел на тема „Опусот на Милчо Манчевски“, на кој учествуваат шест професори, филмски критичари и менаџери од областа на културата. Задутре пак, Националната галерија на Бугарија ќе ја отвори изложбата „Пет капки сон“ во склоп на ретроспективата на опусот на Манчевски. Изложбата ќе биде поставена во Националната галерија до средината на февруари. Во софискиот Дом на киното следниот месец ќе бидат прикажани сите филмови на Манчевски. Режисерот ќе одржи и предавање пред студентите на Факултетот за филм и фотографија при Државниот универзитет во Софија.
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 205 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почести за Милчо Манчевски во Нови Сад и Софија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: