Kисела Вода го одбележа роденденот на Пушкин

3 копии

Со свечена и богата културно-уметничка програма и оваа година деветти пат во Општина Kисела Вода се одбележа Светскиот ден на рускиот јазик и литература и 218-те години од раѓањето на големиот руски и светски поет Александар Сергеевич Пушкин. Оваа манифестација, која е во организација на Општина Kисела Вода и Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија, во паркот „Пушкин“ собра голем број почитувачи на рускиот пишан збор, на руската литературна мисла, дух и народ. Пред бистата на Пушкин, свежо цвеќе поставија претставници од Општина Kисела Вода и делегација од Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија. Одбележувањето на 218 години од раѓањето на овој великан продолжи со богата програма, која опфати музички изведби, читање руска поезија интерпретирана од ученици од асоцијацијата „Озарение“, но и од студентите од Филолошкиот факултет „Блаже Kонески“, сплетови игри од ансамблот „Чајка“ и KУД „Славјанка“. Многубројната публика, во која, освен официјалните претставници од Амбасадата на ...
| | веќе видена | слични

Традиционалната храна, природните убавини, ресурси со кои располага Македонија ќе се промовираат пред руските бизнисмени, посетители, туристи. Илустрираниот водич на стопанските субјекти и можните потенцијали ќе ја продлабочат соработката меѓу Руската Федерација и Македонија. Амбасадорот Шчербак, потенцира дека Руската Федерација е отворена за соработка со Македонија и ќе направи сѐ што е во нејзина моќ таа да се унапредува. Тој ирази надеж дека ќе се возобнови Руско- македонската меѓувладина комисија за трговско, економска и научно- техничка соработка. Традиционалната македонска храна е во фокусот на петтото издание на каталогот „По еден пат со светот- Русија и Македонија“. Наташа Јанчиќ
| | веќе видена | слични
3 копии

Агенцијата за маркетинг и издавачка дејност ЕЛИТА денеска во Скопје го промовираше петтото издание на руско-македонскиот каталог „По еден пат со светот - Русија и Македонија“. Во новото издание посебен акцент е ставен на традиционалната храна, а прикажани се и природните убавини, ресурси и потенцијали со кои располага Македонија. - На овој начин, се надеваме дека и овој пат ја продолжуваме идејата за создавање еден вид илустриран водич и презентер на стопанските субјекти и можните потенцијали кои ќе ја продолабочат спомената соработка меѓу Руската Федерација и Република Македонија. Со тоа сметаме дека и овој пат каталогот ќе биде предмет на интерес на бројни читатели, бизнисмени, посетители и туристи, рече Соња Михајловска, директорката на „ЕЛИТА“ на промоцијата. Според рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак, каталогот претставува ефикасен начин за информирање на Русија и на сите земји од Евроазиската унија за трговските, економските, инвестициските и туристичките потенцијали на Македонија. - ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во Скопје денеска ќе биде промовиран петтиот по ред руско-македонски бизнис каталог „По еден пат со светот Русија и Македонија“ во издание на Агенцијата за маркетинг и издавачка дејност. На промоцијата најавено е обраќање на амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Олег Николаевич Шчербак. - Избраните содржини, илустрации и прикази на шареноликоста на Република Македонија, нејзините традиции, како и многубројните природни и економски потенцијали, изнесени во него, претставуваат одраз на желбата на издавачот активно да учествува во продлабочувањето на традиционалните пријателски односи помеѓу народите на Република Македонија и Руската Федерација. Со тоа се надеваме дека ќе придонесеме и за развој на плодотворни и посакувани бизнис и туристички релации во двете насоки, вели издавачот. Во тоа, се посочува, имаат поддршка од Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија, Македонско – руската стопанска комора на Република Македонија, градоначалници, бизнисмени и соработници.
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 429 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 162 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 202 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kисела Вода го одбележа роденденот на Пушкин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: